رونمایی از کتابهای محمد علی موحد و محمد دهقانی در شهر کتاب
 

نشست هفتگی مرکز فرهنگی شهر کتاب روز سه‌شنبه، نوزدهم آبان‌ماه به رونمایی از کتاب‌های «محمدعلی موحد» و «محمد دهقانی» و مراسم اهداء جایزه‌های سالانه‌ی فصلنامه‌ی «نگاه نو» اختصاص داشت.

«یاد گذشته و اندیشه‌ی آینده» مجموعه‌ی مقاله‌های تاریخی و تحلیلی محمدعلی موحد است و «یادداشت‌های پکن» حاصل نزدیک به یک سال اقامت و تدریس محمد دهقانی در بخش تاریخ و فرهنگ ایران در دانشگاه پکنِ چین. فصلنامه‌ی نگاه نو از هشت سال پیش سالانه به یاد «مهتاب میرزایی»، روزنامه‌نگار و مترجم، جایزه‌هایی را به نویسنده و مترجم بهترین مقاله‌های انتخاب شده از سوی خوانندگان مجله اهدا می‌کند. از چهار سال پیش نیز جایزه‌ای برای جوان‌ترین همکار مجله در نظر گرفته شده است. امسال «شهین‌دخت خوارزمی» به خاطر تألیف مقاله‌ی «زندگی خوب حق انسان است» و «حسین معصومی همدانی» برای ترجمه‌ی متنِ «نگاه فروتنانه» اثری از «سویفت» از سوی خوانندگان نگاه نو برگزیده شدند. جایزه‌ی جوان‌ترین همکار نیز به «آریا قریشی» رسید.

در ابتدای نشست علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی شهر کتاب به ارائه‌ی گزارشی از کتاب‌های «یاد گذشته و اندیشه‌ی آینده» و «یادداشت‌های پکن» پرداخت و گفت: کتاب محمدعلی موحد شامل ۱۰مقاله‌ی تاریخی است که همگی پیش‌تر در نگاه نو منتشر شده‌اند. مؤلف در یادداشتی که در ابتدای کتاب آورده، با استفاده از جمله‌ای از تاریخ بیهقی، تاریخ را برای «اِخبار و استخبار» (آگاهی دادن و آگاهی جستن) می‌داند. آنچه در پس مقاله‌های کتاب آمده، به ما می‌گوید که تاریخ را باید چگونه خواند و چگونه باید از آن بهره گرفت.

ارتباطِ عاری از برخورد و اختلاف وجود ندارد

محمدعلی موحد در سخنانش با اشاره به اینکه اگر در پی ارتباط هستیم، باید وجود برخورد و اختلاف را نیز به رسمیت بشناسیم، گفت: «زمانه‌ی ما به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد که حسابش را به‌کلی از جهان جدا کند و در انزوای مطلق به‌سر ببرد. اگر می‌خواهیم با هیچ کشوری اختلاف نداشته باشیم، باید با همه قطع رابطه کنیم. وجود اختلاف طبیعی است. کشورها هم مثل انسان‌ها هستند. همانطور که هر فرد استثناست، هر کشور نیز استثناست. در حل و فصل اختلاف‌های بین کشورها کسی به مواردی چون حقانیت و عدالت توجه نمی‌کند. انسان‌ها، خاصه ما شرقی‌ها و ایرانی‌ها، بیش از حد در قید مواردی چون حقانیت و عدالت مانده‌ایم. فکر می‌کنیم اگر حق به جانب ما باشد، قضیه تمام است. اما نه در طول تاریخ و نه امروز، واقعیت جهان چنان که ما فکر می‌کنیم، نبوده است. شرایط جهان طوری است که امروز گریزی از رابطه با دیگری نداریم.»

در ارتباط با دیگران است که خود را می‌شناسیم

سخنران دوم نشست، محمد دهقانی، استاد زبان و ادبیات فارسی بود که در میانه‌های دهه‌ی هشتاد، نزدیک به یک سال در چین به تدریس زبان و ادبیات فارسی پرداخته است.

پیش از سخنان دهقانی، محمدخانی گفت: در بین استادان اعزامی برای تدریس زبان فارسی به کشورهای دیگر، کمتر کسی اقدام به ثبت تجربه‌ها و مشاهده‌هایش کرده و از این نظر کتاب یادداشت‌های پکن اثر کم‌نظیری است. نویسنده در تمام زمینه‌ها از غذا و پوشاک گرفته تا شهرسازی و فرهنگ چین، به ثبت برداشت‌هایش پرداخته و از تجارب تدریس خود سخن گفته است. این کتاب هم برای کسانی که قصد آشنایی با فرهنگ چین را دارند و مفید است و هم برای کسانی که می‌خواهند در خارج از ایران به تدریس زبان فارسی بپردازند، سودمند.

«انسان در ارتباط با دیگران است که خودش را می‌شناسد»؛ محمد دهقانی با بیان این نکته افزود: آنچه گفته شد هم در مناسبات فردی صادق است و هم در مناسبات بین ملت‌ها. اگر به کشورها و فرهنگ‌های دیگر نظر نداشته باشیم، خود را نخواهیم شناخت و به داشته‌ها و کاستی‌هایمان آگاهی نخواهیم یافت. ما ایرانی‌ها، همانند چینی‌ها، از دیرباز از شناختن دیگران تن زده‌ایم و جز استثناهایی، اغلب تمایلی به شناخت جهان خارج نداشته‌ایم. در دوران جدید ما ایرانیان اندکی به خودآگاهی رسیده‌ایم و وجود دیگران و تنوع‌ها را به رسمیت شناخته‌ایم. دهقانی نیز در ادامه به خواندن بخش‌هایی از کتابش برای حضار پرداخت. پس از معرفی دو کتاب فوق، که هر دو را نشر «نگاره‌ی آفتاب» منتشر کرده است، «علی میرزایی»، مدیرمسئول و سردبیر نگاه نو، اجرای ادامه‌ی برنامه را بر عهده گرفت تا برندگان جایزه‌های مجله را معرفی کند. او گفت: «این مراسم ابتدا در سالروز درگذشت مهتاب برگزار می‌شد، اما به پیشنهاد عزت‌الله فولادوند به سالروز تولد مهتاب منتقل شده است.» او پس از ذکر خاطره‌ای افزود: «این روزها دو بانوی فرهیخته، «سهیلا بسکی»، نویسنده، روزنامه‌نگار و مترجم و «پوری سلطانی»، کتابداری را که کتابداری امروز ایران و کتابخانه‌ی ملی مدیون اوست، از دست داده‌ایم. یاد این دو را نیز گرامی می‌داریم.»

میرزایی سپس به معرفی برنده‌ی جایزه‌ی جوان‌ترین همکار نگاه نو در سال ۹۳پرداخت و از «گلی امامی» و «نرگس انتخابی» خواست تا این جایزه را «آریا قریشی» اهدا کنند. جایزه‌ی جوان‌ترین همکار نگاه نو، از چهار سال پیش به پیشنهاد مادر مهتاب میرزایی اهدا می‌شود. جایزه‌ی بهترین ترجمه، با انتخاب خوانندگان مجله، به حسین معصومی همدانی رسید و جایزه‌ی بهترین مترجم را عزت‌الله فولاوند اهدا کرد و سپس نوبت به جایزه‌ی بهترین مقاله‌ی تألیفی رسید. خوانندگان نگاه نو در این بخش مقاله‌ی شهین‌دخت خوارزمی را برگزیده بودند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ