رونمایی از کتاب ادبستان در شهرکتاب
 

کتاب ادبستان (فرهنگ ادبیات کودک و نوجوان) شنبه ۱۶ آذر با حضور هوشنگ مرادی کرمانی، نوش‌آفرین انصاری، صوفیا محمودی و جمعی از نویسندگان و هنرمندان در فروشگاه مرکزی شهرکتاب رونمایی شد.

در این برنامه که تعدادی از ناشران، نویسندگان و هنرمندان از جمله عبدالرحیم جعفری، پروین علی‌پور، مژده دقیقی، فریباوفی، راضیه برومند، مصطفی رحماندوست، زهره قایینی و مسعود فروتن حضور داشتند، کتاب ادبستان به عنوان اثری مرجع در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به مخاطبان معرفی شد.

نوش‌آفرین انصاری درباره این کتاب گفت: ادبستان یک اثر مرجع است که هم از لحاظ متن جذابیت دارد و هم از لحاظ تصویر. این کتاب دارای بار آموزشی، پژوهشی و اطلاع‌رسانی است و برای جامعه کتابخوان و همه کسانی‌که برای کودکان و نوجوانان فعالیت می‌کنند مفید است.

این نویسنده و استاد کتابداری در ادامه افزود: مولف این اثر تنها گردآورنده نبوده و به عنوان یک نویسنده، مقاله‌هایی را به شکل مقدمه و یا مقاله‌های موضوعی درباره گونه‌های ادبی و جنبه‌های مختلف ادبیات کودک و نوجوان در کتاب آورده است که همه مقاله‌ها زبانی ساده و روان دارند.

وی ا‌ضافه کرد: صوفیا محمودی در این اثر نشان داده که یک نهاد‌شناس هم هست. البته می‌دانیم کسی که در حوزه کتاب مرجع کار می‌کند همیشه نگران است، چون کتاب مرجع، گستره اجتماعی دارد و برای ماندن و برای جامعه نوشته می‌شود؛ از اینرو نویسنده‌اش همیشه نگران است که جامعه نسبت به اشکالات احتمالی اثر چه واکنشی نشان می‌دهد.

نوش‌آفرین انصاری با اشاره به جنبه‌های گوناگون امر پژوهش گفت: این پژوهشگر، پژوهش خود را به یک برهه زمانی خاص محدود کرده و نمی‌توان د‌رباره نبودن برخی اطلاعات درباره دوره زمانی پس از آن محدوده، ایراد گرفت.

وی پس از تشریح ویژگی‌های تصویرسازی و نگارشی کتاب ادبستان گفت: ادبیات برای بسیاری از ما نماد آزادی است و دیشب که به یاد نلسون ماندلا بودم و یادداشت‌هایی را برای این نشست آماده می‌کردم، به این نکته فکر کردم که آزادی چطور به دست می‌آید، با چه مبارزاتی، با چه آثاری و با چه قلم‌هایی.

وی ابراز امیدواری کرد که اهالی ادبیات، روزی در چنین جایی شاهد رونمایی سه جلد این کتاب مرجع باشند.

در ادامه برنامه، هوشنگ مرادی کرمانی در سخنانی گفت: جذابیت کتاب صوفیا محمودی به حدی است که وقتی من ساعت ۱۰ صبح شروع به خواندن آن کردم و هنگام ناهار همسرم مرا صدا کرد، ناهارم دست ‌نخورده ماند تا ساعت ۱۶. کتاب برای من تا این اندازه جذاب بود. زندگینامه‌های کتاب خوب نوشته شده بود و بی‌اغراق باید بگویم یکی از بهترین نثرهایی بود که می‌خواندم. جذابیت دیگر کتاب برایم این بود که همه آدم‌های درون اثر را می‌شناختم که اغلب یا هم سن و سال خودم بودند و یا متعلق به نسل قبل که با همه‌شان آشنا بودم.

نویسنده قصه‌های مجید ادامه داد: وقتی این‌گونه کتاب‌ها منتشر می‌شود، می‌فهمیم که ادبیات کودک و نوجوان ما چقدر مواد و محتوا پیدا کرده و از نسل‌های قبل تا امروز ادامه داشته و چه آثاری را خلق و ماندگار کرده است. من با خواندن مطالب کتاب ادبستان به گذشته‌ها سفر کردم و بسیاری از آثار خاطره‌انگیز قدیمی برایم زنده شد.

مرادی کرمانی افزود: این کتاب در عین این که برای مردم عادی مفید است، برای ما نویسندگان و نسل بعد هم مفید است تا ببینیم نویسنده‌های قدیمی چه مشقت‌هایی کشیده و کجا و چطور زندگی کرده‌اند و قبل از ما چه آدم‌هایی آمده و رفته و چه کارهایی کرده‌اند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ