ریاض: سرنوشت «عمرالبشیر» برای عربستان اهمیتی ندارد
سرویس خارجی: سفیر عربستان در «قاهره» با اشاره به درخواست تظاهرکنندگان سودانی برای سرنگونی دولت سودان گفت: برای «ریاض» سرنوشت «عمرالبشیر» و اینکه چه کسی قدرت را در سودان در اختیار داشته باشد، چندان مهم نیست ؛ اقدامی که به باور آگاهان سیاسی می تواند نوعی «چراغ سبز» سعودی ها به معترضان سودانی برای سرنگونی دولت «البشیر» قلمداد شود تا اینگونه مزد خوش خدمتی «خارطوم» به ائتلاف سعودی در جنگ یمن داده شده باشد !
سفیر عربستان در مصر و نماینده دائمی این کشور در اتحادیه عرب با اشاره به تظاهرات مردم سودان که خواستار برکناری «عمرالبشیر» رئیس جمهوری این کشور هستند، گفت: سرنوشت «عمرالبشیر» و اینکه چه شخصی قدرت را در کشور سودان در اختیار داشته باشد برای «ریاض» چندان مهم نیست بلکه برای عربستان اجرایی شدن خواسته های مردم سودان و کرامت آنان مهم است !همزمان، روزنامه «السودان الیوم» نیز در گزارشی با انتقاد از اینکه عربستان تظاهرات مسالمت آمیز سعودی ها را با گلوله و سلاح های سنگین پاسخ می دهد و از آزادی بیان در این کشور خبری نیست، نوشت: ریاض از دولت «خارطوم» می خواهد که به خشونت علیه تظاهرکنندگان پایان دهد و به خواسته ملت سودان احترام بگذارد و آزادی بیان را تضمین کند.
این روزنامه در ادامه آورده است: این درخواست ریاض از «خارطوم» ( احترام به خواسته مردم سودان ) به معنای تمایل عربستان برای کناره گیری «عمرالبشیر» از قدرت است و درخواست تضمین آزادی بیان در سودان از سوی سعودی ها به معنای آن است که هر کس می تواند مخالفتش را با «عمرالبشیر» اعلام کند.
این روزنامه سودانی در پایان تاکید کرد: زمانی که انقلاب مردم مصر شعله ور شد، ریاض در کنار رئیس جمهوری اسبق مصر ایستاد و رسما مخالفتش را با سرنگونی «حسنی مبارک» اعلام کرد ، در آن زمان ریاض نگفت که برای عربستان اهمیتی ندارد که چه کسی قدرت را در «قاهره» در اختیار داشته باشد، اما درباره رئیس جمهوری سودان چنین حرفی را زد . السودان الیوم نوشت: این موضع سعودی ها برای «عمرالبشیر» بسیار سخت تر از تظاهرات معترضان سودانی است.
در چنین شرایطی،هواداران «عمرالبشیر» نیز همزمان با مخالفان دولت، در حمایت از وی به خیابان های «خارطوم » آمدند . به گزارش برخی منابع، در تازه ترین تظاهرات و ناآرامی های ضد دولتی مردم این کشور، سه معترض دیگر سودانی در شهر «أم درمان»، واقع در شمال «خارطوم» به دست پلیس کشته شدند.
در همین حال،تلویزیون رسمی سودان صحنه هایی از سخنرانی «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان در جمع هوادارانش در «خارطوم» را منتشر کرد. به گزارش این منبع خبری، سخنرانی وی با رقص و آواز خوانی به پایان رسید و برخی اعلام کردند که این اقدام البشیر ، رقصیدن بر اجساد جوانان کشورش و نوعی افتخار وی به پیروزی ناتمامش در بحران کنونی سودان بود. عمر البشیر در این سخنرانی، تظاهرکنندگان علیه رژیمش را در انتخاباتی به اصطلاح خود آزاد و سالم، به مقابله فرا خواند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ