سازمان محیط‌زیست: هیات‌ها از ظروف پلاستیکی برای پخش نذری استفاده نکنند
مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط ‌زیست گفت: برای نذری دادن تا حد امکان از ظروف یکبارمصرف پلاستیکی استفاده نکنیم و اگر هم مجبور به استفاده بودیم از نوع تجزیه‌پذیر استفاده شود.

به گزارش ایسنا، ژیلا مهدی آقایی افزود: سالانه ۱.۲میلیون تن پلاستیک وارد چرخه زباله می‌شود که معادل ۱۰درصد از کل پسماند شهری است، این در حالی است که فقط برای ۱٫۵میلیون تن بطری پلاستیکی معادل ۴۷میلیون گالن نفت و حجم زیادی انرژی مصرف‌شده و گاز گلخانه‌ای منتشر می‌شود. درواقع نفت را وارد چرخه پسماند می‌کنیم. مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط ‌زیست ادامه داد: پلاستیک‌ها ۵۰۰تا ۷۰۰سال در طبیعت سالم می‌مانند و بعدازآن تجزیه‌شان آغاز می‌شود. حدود ۱۰۰۰سال این تجزیه طول می‌کشد؛ البته انواع تخریب پذیر زودتر تخریب می‌شوند اما همچنان مضر هستند و خاک را آلوده می‌کنند. وی در ادامه جایگزین کردن انواع ظروف یکبارمصرف گیاهی، همراه داشتن لیوانی کوچک برای نوشیدنی ها، جمع‌آوری ظروف توسط هیات‌ها و مردم و سمن ها را پیشنهاد کرد.

موازی‌کاری دستگاه‌ها بلای جان غارهای کشور حمید ظهرابی، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست هم با بیان این که به دلیل عدم مدیریت متمرکز و اقدامات موازی دستگاه‌ها و بر اثر بهره برداری ناپایدار از غارها، صدمات زیادی به این آثار طبیعی وارد شده است و بر ضرورت ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های متولی از طریق کارگروه غارشناسی تاکید کرد.‌وی که در بیستمین جلسه کارگروه غارشناسی کشور سخن می گفت، با تاکید بر اهمیت غارها به عنوان زیستگاه‌های منحصر به فرد، به مهجور بودن موضوع غار در مدیریت کشور اشاره و ابراز امیدواری کرد: با رویکرد برنامه محور کارگروه و همکاری همه دستگاه‌های عضو، گام‌های موثری در مدیریت غارها در دوره جدید فعالیت کارگروه برداشته شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ