سازوکار مالی مستقل سوئیس با ایران آماده است
یک ماه پس از آنکه وزیر تجارت سوئیس اعلام کرد این کشور به دنبال ایجاد یک کانال مالی مستقل برای ادامه تجارت با ایران است، اکنون رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس از آماده شدن این سازوکار خبر داد.

به گزارش ایرنا از اتاق بازرگانی ایران، شریف نظام مافی اعلام کرد: اکنون پولی متعلق به ایران در اروپا وجود ندارد؛ بیشتر پول‌های ایران در کشورهای واردکننده نفت یعنی هند، چین و کره جنوبی است.

وی با اشاره به اینکه در صورت ورود پول نفت ایران از آسیا به اروپا، کانال مالی سوئیس بلافاصله آغاز به کار خواهد کرد، افزود: در دوره قبلی تحریم‌ها زمانی که سوئیس قصد داشت کانال مالی مشابهی راه‌اندازی کند، به بانک‌هایی که مجوز انتقال پول ایران را دریافت کرده بودند، ۲۴ ساعت فرصت داده شد تا پول‌های ایران را از ژاپن به سوئیس منتقل کنند.رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس یادآور شد: در دوره گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز لازم را صادر کرده بود و اکنون هم انتقال پول نیازمند مجوز آمریکاست؛ موضوعی که در ماه‌های گذشته محور مذاکرات دولت سوئیس با دولت آمریکا بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا زمانی برای عملیاتی شدن سازوکار مالی سوئیس در نظر گرفته شده، گفت: هنوز زمان مشخصی اعلام نشده اما همه چیز منتظر ورود پول از سوی ایران به این مکانیسم مالی است.

به گفته نظام مافی، دولت سوئیس بانک عامل را تعیین کرده اما هنوز به طور رسمی نام آن را اعلام نکرده است.

وی افزود: یکی از دو بانک «هریتیج» و «بی‌سی‌پی» وظیفه مدیریت نقل و انتقال پول را برعهده خواهد داشت و احتمالا بی‌سی‌پی از سوی دولت سوئیس برای این کار تعیین شده است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس به نقش بانک بی‌سی‌پی در مبادلات مالی گذشته میان ایران و سوئیس اشاره کرد و گفت: بی‌سی‌پی پیش از تحریم‌ها، نقل و انتقال پول‌های ایران به سوئیس را انجام می‌داد؛ این بانک با بانک‌های ترکیه در ارتباط است و می‌تواند پولی که آنکارا بابت خرید نفت به ایران بدهکار است را به سوئیس منتقل کند.

وی تاکید کرد: فعالیت کانال مالی سوئیس فعلاً برای صادرات دارو به ایران استفاده خواهد شد و در مرحله بعد، صادرات غله را هم در بر خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، حدود ۶۰ درصد از صادرات سوئیس به ایران مربوط به صادرات دارو و تجهیزات پزشکی است و راه‌اندازی کانال مالی جدید برای تأمین داروی داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ