ستیز تل‌آویو با همپیمانان اروپایی
 

جنب و جوش اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته ای ایران، کارزار ضد برجامی صهیونیست‌ها را با ناکامی روبرو کرده است و تنش میان اتحادیه اروپا و رژیم صهیونیستی را به دنبال داشته است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای شرکت در کنفرانس یهودیان آمریکایی به فلسطین اشغالی دعوت شده بود در پی خودداری نخست وزیر رژیم صهیونیستی از دیدار با وی، سفر خود را به فلسطین اشغالی لغو کرد. سفر موگرینی قرار بود دوشنبه ۲۱ خردادماه صورت گیرد، اما دفتر «بنیامین نتانیاهو» پیش از آن و همزمان با خصمانه خواندن مواضع موگرینی از سوی مقام‌های این رژیم، اعلام کرده بود که امکان دیدار با او در قدس را ندارد. خودداری نتانیاهو از دیدار با موگرینی در حالی است که وی به تازگی سفر اروپایی خود را به پایان رسانده و در دیدار با مقامات تروئیکای اروپا نتوانست آنها را از ادامه همکاری‌های برجامی منصرف سازد و آنان در دیدار با نتانیاهو بهترین گزینه موجود را پیشبرد صحیح برجام دانستند.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سفر خود به برلین، پاریس و لندن، با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه و «ترزامی» نخست وزیر انگلیس دیدار و تلاش کرد نظر آن‌ها را درباره برجام تغییر دهد. طرف‌های اروپایی همواره بر پایبندی خود به برجام و تداوم تلاش‌ها برای حفظ این توافق هسته ای تاکید کرده اند. رسانه‌های عربی اخبار و تحلیل‌هایی را در این ارتباط منتشر ساختند که این گزارش به آن‌ها می پردازد.

از سویی، روزنامه‌های «عربی ۲۱» مصر، «الشرق الاوسط» عربستان و «رای الیوم» چاپ لندن و نشریه «المصدر» با اشاره به تنش میان رژیم صهیونیستی و کشورهای اروپایی، مسائلی مانند حمایت اروپا از توافق هسته‌ای و مخالفت کشورهای اروپایی با جنایت‌های رژیم اشغالگر در سرزمین‌های اشغالی را از عوامل زمینه ساز این اختلافات دانستند.

به نوشته روزنامه عربی ۲۱، «ایتمار آیخنر» خبرنگار سیاسی روزنامه عبری زبان «یدیوت آهارونوت» گفت: پس از مخالفت نتانیاهو برای دیدار با موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و لغو سفر از سوی موگرینی تنش در روابط اسرائیل و اتحادیه اروپا به اوج خود رسید. مواضع موگرینی به طور جدی در مخالفت با اسرائیل است و این نشان می دهد تل آویو به دلیل مخالفت اروپا با عقب نشینی از توافق هسته ای و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل خود را در مرحله رویاروی طوفانی با بروکسل می بیند. اتحادیه اروپا مانع از این شد که سفیران آن در اسرائیل در مراسم گشایش سفارت آمریکا در قدس شرکت کنند. همچنین این اتحادیه به طور مداوم با سیاست‌های شهرک سازی اسرائیل و درگیری‌های نوار غزه مخالفت می کند. به نوشته روزنامه عربی ۲۱، «اریئیل کهانا» تحلیلگر روزنامه «اسرائیل الیوم» هم گفت شکاف‌های موجود میان اسرائیل و اروپا از رهبران به توده‌های مردم در دو طرف هم منتقل شده است. به طوری که بخش شمالی خیابان دوانینگ در زمان سفر نتانیاهو به انگلیس و دیدار او با ترزامی شاهد تظاهراتی از سوی یهودیانی بود که پرچم اسرائیل را به خود حمل می کردند. در طرف مقابل هم تظاهرات گسترده ای در جریان بود که تظاهرات کنندگان با خود پرچم فلسطین را با خود به همراه داشتند.

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط به نقل از روزنامه عبری زبان «معاریو»، اسرائیل در سال‌های اخیر به ویژه پس از راهیابی ترامپ به کاخ سفید سیاست جدیدی را دنبال می کند. پیش از این هم نتانیاهو در اعتراض به دیدار «زیگمار گابریل» وزیر امور خارجه سابق آلمان با نهادهای چپ گرای اسرائیل دیدار با وی را رد کرد. به نوشته نشریه المصدر، رژیم اسرائیل به تازگی در تعامل با اروپا لحن دیپلماسی را کنار گذاشته است. برخی تحلیلگران این موضوع را به دلیل سرمستی رژیم صهیونیستی از حمایت‌های کورکورانه آمریکا از این رژیم دانستند. آنان گفته اند احساس سرمستی از حمایت‌های بی سابقه آمریکا رژیم صهیونیستی را در دام اشتباه غرور گرفتار و به روابط این رژیم با اروپا لطمه وارد خواهد کرد. به نوشته روزنامه رای‌الیوم، دولت اشغالگر اسرائیل به پشتوانه حمایت نامحدود آمریکایی از سیاست‌های خارجی، خیره ‌سری و قلدرمابی خود را به طور عمدی به تنش در روابط خود با اتحاد اروپا ادامه می‌دهد. این رژیم برای تحقیر کشورهای قاره پیر که هیچ گاه از حمایت معنوی و مادی این رژیم در محافل بین المللی چشم پوشی نکرده اند وارد عمل شده است. باید تاکید شود که افزایش اختلاف میان رژیم اسرائیل و اتحادیه اروپا در چارچوب کینه میان دوستان سنتی جای دارد که اخیراً پرده از آن برداشته شده است.

برپایه این گزارش قرار بود موگرینی برای شرکت در نشست یهودیان آمریکا در قدس شرقی شرکت کرده و در دفتر نتانیاهو در قدس ، با وی دیدار داشته باشد. اما موگرینی این سفر را لغو کرد، زیرا نخست وزیر اسرائیل زمان مناسبی را برای دیدار با وی در نظر نگرفت. افزون بر این، منابع سیاسی در تل‌آویو تاکید کرده اند که اختلاف با اتحادیه اروپا به دلیل موضع کشورهای این اتحادیه در حمایت از توافق هسته ای و مخالفت با آمریکا در این زمینه است. نکته دیگری که سبب اختلاف شده این است که کشورهای اروپایی خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره کشتارهای دسته جمعی است که رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین انجام داده است. اتحادیه اروپا معتقد است که تعداد شهدا و زخمی‌های حمله رژیم اسرائیل به مردم فلسطین از ماه مارس (فروردین – اردیبهشت ماه سال جاری )گذشته به هزاران نفر رسیده است و جامعه بین‌الملل باید برای بررسی کشتار دسته جمعی که رژیم اسرائیل طی ۴ ماه اخیر مرتکب شده است کمیته حقیقت‌یاب ویژه‌ای تشکیل دهد.

این مسائل سبب افزایش تنش میان اسرائیل و اتحادیه اروپا شده است. تنش‌ها بیانگر اعتراف رسمی اسرائیل به شکست سفر نتانیاهو به آلمان، انگلیس و فرانسه با هدف خرسندی سازی این کشورها برای خروج از توافق هسته ای است. شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم اسرائیل اعلام کرد اختلاف میان نتانیاهو و ترزامی نخست وزیر انگلیس در پشت پرده نماند، بلکه این اختلاف‌ها علنی شد. در کنفرانس مطبوعاتی مشترک اختلافات آنان بر سر کشتار و زخمی شدن فلسطینی‌ها در درگیری‌های نواز غزه خود را نشان داد.

در این زمینه تلویزیون اسرائیل اشاره کرد که سفر نتانیاهو در برلین و پاریس هم ناکام ماند. زیرا مکرون رئیس جمهوری فرانسه و مرکل صدر اعظم آلمان با درخواست او برای عقب نشینی از توافق هسته‌ای مخالفت کردند. در این زمینه با وجود اینکه تبلیغات رسانه‌ای گسترده از سوی اسرائیل و هزینه میلیون‌ها دلاری از سوی نتانیاهو برای خرسند سازی افکار عمومی با هدف سرپوش نهادن و تحریف حوادثی که در نوار غزه رخ می‌دهد صورت گرفت بازهم تل‌آیو همانطوری که «الیکس فیشمن» خبرنگار امور نظامی این رژیم گفت مجبور شد اعتراف کند که اسرائیل نتوانسته است افکار عمومی اروپا را تغییر دهد. بیشتر مردم قاره اروپا به این نتیجه رسیده اند که اسرائیل جلاد و جنبش مقاومت اسلامی حماس قربانی است. جنبش حماس می تواند در نبرد افکار عمومی در برابر اسرائیل به پیروزی دست یابد .

آتش کینه صهیونیسم دامان موگرینی را هم گرفت

لغو سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اراضی اشغالی نشانه ای از افزایش شکاف میان اروپا و سران رژیم صهیونیستی است که به پشتوانه حمایت‌های رئیس جمهوری کنونی آمریکا سیاستی افسارگسیخته را در پیش گرفته اند.سفر «فدریکا موگرینی» به قدس اشغالی برای حضور در نشست «جامعه یهودیان آمریکا» که قرار بود بعد از دیدار وی با پادشاه اردن صورت گیرد لغو شد تا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تشدید ناخرسندی از«بنیامین نتانیاهو» خاورمیانه را ترک کند .به نوشته رسانه‌ها، دلیل لغو این سفر که قرار بود دوشنبه (بیست و یکم خردادماه) صورت گیرد خودداری نخست وزیر رژیم صهیونیستی از ملاقات با موگرینی است. بنا بر اعلان رسانه‌های رسمی اسرائیل امکان انجام این دیدار به دلیل مشغله کاری نتانیاهو فراهم نشده و به همین خاطر موگرینی از سفر به اراضی اشغالی صرف نظر کرده است.

حاضر نشدن نتانیاهو برای گفت وگو با موگرینی برای بسیاری میزان خشم و ناخشنودی نخست وزیر رژیم صهیونیستی از اروپایی‌ها به خصوص برجسته‌ترین چهره سیاستگذاری خارجی اتحادیه را نمایان ساخت. دلیل اوجگیری خشم صهیونیست‌ها را ناظران در موضع گیری‌های موگرینی پس از صدور فرمان انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس جست و جو می کنند. پس از تصمیم ترامپ در اواسط آذرماه سال گذشته به منظور اعلان پایتختی قدس برای اسرائیل، موگرینی تصریح کرد این اقدام رئیس جمهوری آمریکا ما را به عقب برده و به دوره ای تاریک باز می گرداند. وی همچنین بار دیگر راه حل ایجاد دو کشور با پایتختی شهر قدس را تنها راه پایان کشمکش در اراضی اشغالی دانست. در واکنش به این اظهارات بود که صهیونیست‌ها مواضع موگرینی را چشم پوشی از واقعیتی تاریخی عنوان کردند.صهیونیست‌ها در پاسخ به اعتراضات اروپایی به کشتار گسترده مردم غزه و درخواست تحقیق درباره جنایات هفته‌های اخیر نظامیان اسرائیلی نیز واکنش‌های تند و خشمگینانه ای از خود نشان دادند از جمله اوایل ماه جاری وزیر انرژی رژیم صهیونیستی اظهار داشت اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال کمک به ایران در برابر تحریم‌های آمریکا است و بهتر است «به جهنم برود .»نگاهی به تنش‌های اخیر در روابط تل آویو با اروپایی‌ها، انتقاد اعضای اتحادیه از کشتار مردم غزه، انتقال سفارت از تل آویو به قدس، ادامه شهرک سازی‌های نامشروع و تداوم اقدامات ضدبرجامی و تهدیدآمیز برای منطقه را در زمره مهمترین محورهای اختلافات دو طرف قرار داده است.

همچنین حمایت از مواضع دولت خودگردان از مهمترین دلایل ناخرسندی صهیونیست‌ها از دولت‌های اروپایی بوده است. اردیبهشت ماه پارسال بود که نتانیاهو در اعتراض به برخی مواضع برلین از جمله کمک نکردن به لغو قطعنامه ضداسرائیلی در یونسکو بشدت از مقامات آلمانی انتقاد کرد تا جایی که دیدار وی با وزیر امور خارجه این کشور لغو شد .چالش دیگر در زمستان سال گذشته مربوط به تصویب قانونی در پارلمان لهستان بود که مسئولیت دولت ورشو در برخورد با یهودیان در سال‌های جنگ جهانی را رد می کرد. پس از تصویب این قانون موسوم به «قانون ضدافترا» صهیونیست‌ها از آن با عنوان «قانون ضدهولوکاست» یاد کرده و مقامات لهستانی را به باد انتقاد گرفتند.گذشته از مسائلی از این دست و همچنان که اشاره شد، پایبندی اروپا به توافق هسته‌ای نیز سبب نارضایتی جدی رهبران تل‌آویو از مقامات اروپایی شده و آنان بارها چاره جویی اعضای اتحادیه برای مقابله با تحریم‌های آمریکا را سیاستی نادرست و تهدیدزا برای امنیت منطقه و اسرائیل خوانده‌اند.

در سفر اخیر نتانیاهو به سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس نیز وی هدف خود را درمیان گذاشتن نگرانی‌های تل آویو درباره پیامدهای تداوم برجام و سیاست‌های منطقه‌ای تهران عنوان کرد اما مقامات این سه کشور همچنان بر پایبندی به تعهدات توافق هسته‌ای تاکید کردند.نکته دیگری که در این میان مهم به نظر می رسد، نقشی است که اتحادیه اروپا و دولت‌های مهم این اتحادیه برای آینده تحولات فلسطین جست وجو می کند. حمایت بی چون و چرای ترامپ از صهیونیست‌ها هر چند موجب افسارگسیختگی آنان در جنایتگری و تداوم اشغالگری شده اما آمریکا را از جایگاه میانجی میان اعراب و اسرائیل رانده و نگرانی‌هایی را در خصوص نبود بازیگری با قدرت چانه زنی و اقناع طرف مقابل صهیونیست‌ها در موقعیت‌های بحرانی به وجود آورده است.

از سوی دیگر دولت خودگردان به واسطه حمایت اروپا از راهکار تشکیل دو دولت رسماً خواستار نقش آفرینی جدی تر اتحادیه در تحولات فلسطین شده است. در همین زمینه «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان در دیدار چند ماه پیش با رئیس جمهوری فرانسه اظهار داشت: فلسطینیان اکنون در حمایت از منافع خود به اروپا اعتماد دارند و خواستار حضور پررنگ تر اتحادیه و کشورهایی چون فرانسه در عرصه اختلافات با اسرائیل هستند. مجموعه نگرانی‌های رژیم صهیونیستی از طرف شدن با اروپا به عنوان میانجی که سال‌ها در نقش منتقد سیاست‌های تل آویو ظاهر شده بر ناخرسندی نتانیاهو از رویکردهای اتحادیه افزوده و در اقدامات نامتعارفی چون پرهیز از دیدار با مسئول سیاست خارجی این نهاد اروپایی انعکاس یافته است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ