سخنگوی قوه قضائیه: تلاش بر این‌است مالباختگان به حق خود برسند
 

سرویس خبر:‌سخنگوی قوه قضائیه گفت: در پرونده‌های تعاونی‌های اعتباری که شاکیان زیادی دارد، بازگشت سرمایه شاکیان برای ما مهم است.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای افزود:در این پرونده‌ها این که دقیقاً بگویم چه روز و چه ساعتی روند رسیدگی به نتیجه می‌رسد، مشخص نیست و روند رسیدگی به این پرونده‌ها بستگی به میزان تحقیقات و کارشناسی‌ها و ردیابی اموال بستگی دارد و زمان می‌برد.

وی ادامه داد: البته درباره همه پرونده‌ها به ویژه چنین پرونده‌هایی که تعداد زیادی شاکی دارد، احساس تکلیف بیشتری می‌شود که سریعتر رسیدگی شود.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در این پرونده‌ها تلاش و همت همه بر این است که افراد طلبکار و شاکی به مال و حق خود برسند، همه همکاری‌ها و ردیابی‌ها و شناسایی‌ها و قیمت گذاری‌ها بر این اساس انجام می‌گیرد که افراد به حق خود برسند و مجازات را در مرحله بعدی می‌دانند که اغلب روند رسیدگی به این پرونده‌ها بر این شیوه است.

وی افزود: در همین پرونده شرکت‌های تعاونی – اعتباری می‌بینید که ما کسی را مجازات نکردیم، اما نزدیک به ۲ میلیون نفر از افراد حداقل به بخشی از حق و حقوقشان رسیدند اگر به صد درصد هم نرسیدند، در این پرونده نیز تمام تلاش‌ها بر این است که افراد به حق خود برسند.

*تعامل بانک مرکزی با قوه قضا‌‌ئیه

معاون اول قوه قضائیه گفت: تعامل بانک مرکزی با قوه قضائیه در این مدت خیلی خوب بوده است و همکاری خوبی داشته ایم. درباره هر موضوعی سوال کردیم یا خواستیم ردیابی کنند و گزارش بدهند خیلی خوب عمل کردند و همکاری خوبی درباره شرکت‌های تعاونی ـ اعتباری داشتند.‏ سخنگوی قوه قضائیه افزود: شرکت‌های تعاونی – اعتباری میراثی است که از گذشته برجای مانده و در گذشته شرکت‌های تعاونی اعتباری زیادی را وزارت تعاون مجوز داد که این تعاونی‌ها اکثرا خلاف آن مجوز عمل کردند و توسعه یافتند که البته بانک مرکزی نیز در این خصوص بی وظیفه نبود.

وی گفت: اگر ورود و مجوز سه قوه نبود امروز مردم در این پرونده‌ها با مشکلات خیلی جدی مواجه می‌شدند.

سخنگوی دستگاه قضا با بیان این که رئیس بانک مرکزی در این خصوص نامه متعددی به قوه قضائیه نوشته که نامه تشکر در میان آنها بود اما نامه گلایه‌ای من ندیدم، افزود: در این نامه‌ها از دیگران گله می‌کنند و در خصوص پرونده ثامن الحجج درخواست کرده‌اند که به این پرونده هرچه سریعتر رسیدگی شود چون ادعاهایی در این پرونده مطرح می‌شود که اگر سریعتر رسیدگی شود، مشخص می‌شود که این ادعاها درست نیست.

محسنی اژه‌ای افزود:پرونده ثامن الحجج بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار سپرده گذار داشت که اکنون به تعداد معدودی رسیده است و اگر مجوز پرداخت یک میلیارد تومانی نیز به تایید سران سه قوه برسد، شمار شاکیان پرونده از این هم کمتر می‌شود.

* جزئیات معرفی ۸۶۳ وکیل مورد تأیید ‏

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به این که این قوه در اعلام لیست وکلای مورد تأیید رئیس قوه قضائیه در پرونده‌های امنیتی به قانون عمل کرده است، از وجود لیست ۸۶۳ نفری در این خصوص خبر داد و گفت: این لیست هنوز باز است و افراد دیگری به آن افزوده خواهند شد.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ