سردرگمی کاخ سفید از سیاست های منطقه‌ای ترامپ
 

تحلیلگران و رسانه‌های آمریکایی موضوع کردهای سوریه و تهدید اقتصادی «دونالد ترامپ» علیه ترکیه را از جمله اقدامات وی در حوزه سیاست خارجی می دانند که باعث سردرگمی وزارت امور خارجه این کشور شده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نه تنها برای کل جهان دردسرهای فراوانی را ایجاد کرده بلکه مقام‌های ارشد، وزارت امورخارجه و دیپلمات‌های عالیرتبه این کشور را نیز دچار سردرگمی فراوانی کرده است. کارشناسان یکی از دلایل استعفاها و بازنشستگی بیش از حد نزدیکان ترامپ را ناشی از واماندگی این مقام‌ها می دانند به گونه ای که کناره گیری به عنوان تنها راه برای آن‌ها باقی می ماند. سیاست‌های ترامپ در مورد سوریه و نیروهای نظامی این کشور در کنار نحوه تعامل با ترکیه اکنون به چالشی مهم برای دستگاه سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است.

تناقض سیاسی و رفتاری در قبال ترکیه

در حالی که به نظر می رسید تنش حدود دو ساله میان ایالات متحده و ترکیه با اعلام خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه پایان پذیرفته است و همکاری‌های دوطرف از سر گرفته می شود اما پیام تهدیدآمیز اخیر رئیس جمهوری آمریکا نشان داد مسائل بین دو کشور پایانی ندارد. تحلیل‌ها در بیش از یک ماه اخیر در ظاهر نشان می داد که تماس تلفنی روسای جمهوری دو کشور موجب هماهنگی آن‌ها و رسانه ای کردن طرح خروج واشنگتن از سوریه و سپردن امور به دست آنکارا شده است. در این چارچوب اوضاع کردها در شمال سوریه که مهمترین متحد واشنگتن در تحولات سوریه بودند در‌هاله ای از ابهام قرار گرفت و برخی رسانه‌های غربی از خیانت کاخ سفید به کردها و نزدیک شدن ترامپ به اردوغان سخن می گفتند. اما رئیس جمهوری آمریکا با دو پیام توئیتری کردها و مقام‌های ترکیه را مبهوت ساخت.

وی در یکی از این توئیت‌ها عنوان داشت اگر آنکارا به متحدان کرد واشنگتن حمله کند، ایالات متحده اقتصاد ترکیه را ویران می سازد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین ایجاد منطقه امن ۳۲ کیلومتری برای محافظت از کردهای سوریه را پیشنهاد داد.جالب اینجاست که رئیس جمهوری آمریکا در ادامه همین سیاست‌های متناقض، پس از این تهدید با «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه ای خود گفت وگوی تلفنی را انجام داد و در مورد افزایش ظرفیت و همکاری اقتصادی دو کشور سخن گفت. وی همچنین به اردوغان وعده داد که واشنگتن حاضر به همکاری با آنکارا در زمینه رفع نگرانی‌های امنیتی ترکیه است. ترامپ از رئیس جمهوری ترکیه خواست تا با کردها در شمال سوریه بدرفتاری نکند. نکته مهم اینجاست که آنکارا و واشنگتن دو خواسته تقریبا متضاد دارند. در صورتی که کاخ سفید به کردها در سوریه پشت کند یا آن‌ها را از دست بدهد در عمل هیچ ابزاری را برای نقش آفرینی در تحولات سوریه ندارد. از طرف دیگر آنکارا یگان‌‌های مدافع خلق(YPG) و نیروهای دموکراتیک سوریه را یک گروه نزدیک به پ.ک.ک و تروریستی می‌ شناسد. این گروه رابطه نزدیکی با آمریکا دارد و حدود ۲ هزار نیروی نظامی آمریکایی در سوریه وظیفه تجهیز و آموزش آن‌ها را در جنگ علیه داعش برعهده داشتند. مقام‌های سیاسی و نظامی ترکیه تاکید دارند ضمن مقابله با پ.کا.کا و هر گروه وابسته به آن، باید از تقویت موقعیت کردها در شمال سوریه به هر نحو و حتی با حمله نظامی جلوگیری کنند. ترکیه حتی حدود یک ماه قبل با ارسال نیرو و تجهیزات نظامی به منطقه، خود را برای حمله به شهر منبج که مقر اصلی کردها است آماده کرد. اما پیام‌های واشنگتن و مسکو به آنکارا در کنار همکاری گروه‌های کرد با ارتش سوریه و سپردن امور این شهر به دمشق، تاکنون مانع از عملیاتی شدن این خواسته شد.

در مقابل تهدید بی سابقه ترامپ، مقام‌های ترک توصیه‌هایی را به کاخ سفید عرضه کردند. سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه از آمریکا خواست تا به مشارکت راهبردی خود با آنکارا پایبند باشد و تروریست‌ها را به عنوان شریک خود در منطقه انتخاب نکند. با این حال «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا هم در امارات متحده عربی با اشاره به ضرورت مقابله ترکیه با تروریست‌ها، عنوان داشت که ایالات متحده نیز نمی تواند محافظت از گروه‌هایی را که در چند سال گذشته در کنار واشنگتن به جنگ با داعش پرداختند، نادیده بگیرد.

خاورمیانه و سیاست‌های غیرمنطقی ترامپ

سخنان و اقدامات ترامپ برای دیپلمات‌ها و وزارت امور خارجه آمریکا به چالشی مهم تبدیل شده است. در یک سطح وی خط مشی‌های متناقضی را دنبال می کند به گونه ای پیگیری و حتی تشریح آن‌ها برای مقام‌های کاخ سفید سخت است. از طرف دیگر سیاست‌های غیرمنطقی و لحظه ای ترامپ بر مبنای راهبردهای بلندمدت و روش‌های تصمیم گیری‌های عقلانی اتخاذ نمی شود. بنابراین تامین منافع ملی واشنگتن در این شرایط دشوار می شود. خبرگزاری «اسوشیتدپرس» آورده است سیاست خارجی دونالد ترامپ به چالشی بزرگ برای دیپلمات‌های ارشد ایالات متحده شده است. وزیر امور خارجه آمریکا در حالی صبح خود را در ریاض آغاز کرد که با تهدید توئیتری ترامپ علیه ترکیه به عنوان یک عضو ناتو و متحد نزدیک واشنگتن روبرو شد. وی به گونه ای بهت زده بود که حتی نمی‌دانست ترامپ چگونه می خواهد اقتصاد ترکیه را ویران کند و در این زمینه تنها به خبرنگاران اظهار داشت ممکن است این موضوع از طریق تحریم‌ها دنبال شود. نشست خبری وزیر امور خارجه در ریاض حکایت از تعجب مقام‌های بلندپایه آمریکایی داشت که تمام تلاش خود را به کار می گرفتند تا سیاست‌ها و توئیت رئیس جمهوری خود را توجیه کنند. از طرف دیگر سیاست‌های ترامپ موجب نگرانی بیشتر دیگر متحدان کاخ سفید در خاورمیانه هم شده زیرا هدف عمده سفر ۸ روز پومپئو به منطقه برای دلگرم کردن این کشورها بوده است. به گزارش اسوشیتدپرس، این درحالی است که تنها دو روز قبل وی با همتای ترکیه ای خود اطمینان داده بود که دو کشور در موضوع کردها و شمال سوریه همکاری خواهند کرد تا به توافقی در مورد آن دست پیدا کنند. این تحولات نه تنها از نگرانی کشورهای منطقه کم نمی کند بلکه آن‌ها را نسبت به اهداف و راهبردهای کاخ سفید مرددتر می سازد. نویسنده گزارش تحلیلی روزنامه «واشنگتن پست» هم بر این باور است چنین سیاست‌هایی نه تنها باعث می شود که سوریه از دست آمریکا خارج شود بلکه حتی تمام منطقه را از کنترل واشنگتن خارج می کند. به نوشته این روزنامه منتقد ترامپ،سوال اصلی جمهوریخواهان اکنون این است که بازنده تحولات سوریه چه بازیگری بوده است. ممکن است آن‌ها باراک اوباما را مقصر بدانند اما رئیس جمهوری کنونی بیشتر از وی باید سرزنش شود.واشنگتن پست اقدامات ترامپ را رفتارهایی دیوانه‌وار توصیف کرد که موجب سردرگمی وزیر امور خارجه وی هم شده است. این گزارش تاکید دارد کشورها همچون کودکانی هستند که رفتارها را پیش بینی می کنند؛ برای برخی کشورها ایالات متحده نقش پدر را دارد و برخی نیز منتظر راهنمایی‌های واشنگتن یا اجرای قواعد از سوی آن هستند. ترامپ در این حوزه‌ها شکست خورده است او بسیاری از متحدان و دوستان آمریکا حتی در ناتو را ناامید و سرخورده کرده است. در یک جهان پر از هرج و مرج، سهم ترامپ دامن زدن به هرج و مرج‌ها بوده است. اکنون پرسش همگان این است که به دنبال از دست دادن سوریه، آیا ایالات متحده کل منطقه خاورمیانه را هم از دست خواهد داد. البته بنا بر اعتراف واشنگتن پست این همان مسیری است که رئیس جمهوری آمریکا در آن حرکت می کند.

بازی دونالد ترامپ با منافع ملی آمریکا

پنهان کاری «دونالد ترامپ» در جریان دیدارهایش با «ولادیمیر پوتین»، مقام‌ها و رسانه‌های ایالات متحده را نسبت به این موضوع حساس کرده که رئیس جمهوری این کشور تا چه اندازه به فکر تامین منافع ملی آمریکا است.به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، اقدامات «دونالد ترامپ» بار دیگر یک جنجال بزرگ سیاسی و رسانه ای را در ایالات متحده به راه انداخت. در حالی که هنوز تحقیقات «رابرت مولر» قاضی ویژه وزارت دادگستری آمریکا در زمینه تعیین ماهیت ارتباط ترامپ با روسیه در دوره پیش از انتخابات ۲۰۱۶ به نتیجه نرسیده است، اکنون رسانه‌های مطرح ایالات متحده مدعی شده اند رئیس جمهوری این کشور به نحوی عمل کرده است که هیچ مدرکی از چند دیدار وی با «ولادیمیر پوتین» به بیرون درز نکند. رسانه‌های جریان ساز و بزرگ آمریکایی گزارش داده اند در خلال دو سال گذشته روسای جمهوری ایالات متحده و روسیه، ۵ دیدار را با یکدیگر انجام داده اند اما نکته تعجب برانگیز آن است که هیچ مدرکی از محتوای این دیدارها حتی در میان اسناد محرمانه کاخ سفید و وزارت امور خارجه این کشور یافت نمی شود. روزنامه «واشنگتن پست» در این مورد عنوان داشت: رئیس جمهوری آمریکا به صورت شخصی از انتشار جزئیات دیدارهای خود با پوتین جلوگیری کرده است. او حتی در یک مورد یادداشت‌های مربوط به مترجم دیدار را از وی تحویل گرفت و دستور داد در این زمینه با فردی صحبت نکند و سکوت اختیار کند. این روزنامه اتفاقات فوق را به دیدار دو رئیس جمهوری در‌هامبورگ در سال ۲۰۱۷ مرتبط دانست که در زمان حضور «رکس تیلرسون» در وزارت امور خارجه رخ داده است .همچنین اکنون ابهام‌های مشابهی در مورد دیدار حدود ۲ساعته ترامپ با پوتین در هلسینکی فنلاند هم مطرح شده است. برخی روزنامه‌های ایالات متحده، رئیس جمهوری این کشور را متهم می کنند تماس‌های تلفنی یا مکالمات و ارتباط‌های خود با پوتین را هم از مقامات ارشد دولت پنهان کرده است. تارنمای شبکه خبری «سی.ان.ان» نیز نوشت هیچ جزئیاتی از ۵ دیدار شخصی ترامپ با رئیس جمهوری روسیه وجود ندارد. این مخفی کاری ترامپ در مورد دیدارهایش با پوتین، امری معمول در کاخ سفید نیست و در دوره‌های گذشته از ریاست جمهوری پیشین این کشور سر نزده است. همزمان روزنامه «نیویورک تایمز» نیز از جبهه دیگری به ترامپ حمله ور شد و اخراج «جیمز کومی» رئیس پیشین اف.بی.آی را هم اقدامی از سوی وی برای کاهش فشارها بر خود و در جهت منافع روسیه تفسیر کرد. این روزنامه از آغاز تحقیقات ضداطلاعاتی جدیدی در اف.بی.ای در زمینه دلایل و پیامدهای اخراج کومی از این نهاد خبر داد.نکته مهم اینجاست که تحقیقات رابرت مولر، در مورد پرونده ارتباط احتمالی ترامپ با روسیه در مراحل نهایی قرار دارد.

پاسخ‌های ترامپ بر ابهامات افزود

این تحولات به اندازه ای مهم و حاشیه ساز بودند که ترامپ را نگران و به نوعی دلواپس کرد به گونه ای که وی را به واکنش وادار ساخت. وی به سرعت مصاحبه تلفنی را با رسانه همیشگی خود که همان شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» است، ترتیب داد و همه اتهام‌ها علیه خود را رد کرد. وی ادعاهای روزنامه واشنگتن پست را بی اساس دانست و تاکید کرد پنهان کاری انجام نداده است. ترامپ در این مصاحبه به مقاله نیویورک تایمز نیز تاخت و آن را توهین آمیز توصیف و تاکید کرد آن‌ها هیچ مدرکی برای گفته‌های خود ندارند.

«سارا ساندرز» سخنگوی کاخ سفید نیز همه این گزارش‌ها را کاملا نادرست خواند و نشانه اصلی برای ردِّ آن‌ها را تندتر شدن سیاست‌های کاخ سفید نسبت به مسکو در دوره ترامپ عنوان کرد. وی اظهار داشت که این ادعاهای رسانه ای ارزش پاسخ دادن ندارد. این مصاحبه و تکذیب‌ها نتوانست از فشار افکار عمومی آمریکا کم کند. روزنامه انگلیسی «گاردین» در گزارشی عنوان داشت که دونالد ترامپ از پاسخ دادن به این سوال که آیا به نفع روسیه اقدامی را انجام داده است یا خیر، طفره می رود. این روزنامه با بیان این که دو روزنامه مهم آمریکایی بمب خبری را در مورد رئیس جمهوری آمریکا منتشر کردند، افزود: اکنون اف.بی.ای در حال تحقیق در مورد این پرونده است که آیا پنهان کاری‌های ترامپ برای حفظ منافع آمریکا بود یا روسیه؟ ترامپ در مصاحبه خود با شبکه فاکس نیوز به این سوال پاسخ نداد که آیا برای روسیه کار کرده است. رئیس جمهوری آمریکا اما در جواب، این سوال را توهین آمیزترین چیزی دانست که از وی پرسیده شده است.سناتور دموکرات «مارک وارنر» که عضو کمیته اطلاعاتی سنا است عنوان داشت هنوز مقام‌های دولتی ایالت متحده نمی دانند در دیدار این دو رئیس جمهوری در هلسینکی چه اتفاقی افتاده، ترامپ از آن زمان به بعد در مورد پوتین به خوبی صحبت می کند و هیچگاه نکته بدی را در مورد روسیه نگفته است.

شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» هم در تحلیل تحولات اخیر، اقدامات ترامپ را آزمونی برای قدرت رئیس جمهوری آمریکا ارزیابی و عنوان کرد: اف.بی.آی نگران آن است که ترامپ با از بین بردن مدارک برای منافع روسیه گام برداشته باشد. وی حتی در گفت وگو با فاکس نیوز هم پاسخ‌های شفافی را به این موضوع نداد.

ترامپ در پاسخ به مجری این شبکه از بیان پاسخ «خیر» خودداری و در مقابل نکات دیگری را عنوان کرد. به نوشته این شبکه تلویزیونی، ترامپ صبح روز گذشته را هم به ارسال توئیت‌هایی در مورد کومی، دو روزنامه منتقد، رابرت مولر و تحقیقات وی و دموکرات‌ها گذارند.بر اساس این تحلیل، ترامپ و حامیان وی اخراج جیمز کومی از ریاست اف.بی.آی را کاملا قانونی و در راستای اعمال قدرت رئیس جمهوری آمریکا می دانند. اما بر اساس قوانین دادگستری در ایالات متحده هیچ فردی حتی رئیس جمهوری نمی تواند مانع کار نظام قضایی این کشور شود یا روندهای اجرایی را به نفع خود متوقف سازد.این روزنامه تحولات اخیر را به نوعی با درگیری ترامپ و دموکرات‌ها و حتی موضوع ادای شهادت «مایکل کوهن» وکیل پیشین رئیس جمهوری در مورد نوع همکاری‌ها با ترامپ مرتبط دانست.

به نوشته بلومبرگ اکنون کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان هم نسبت به این دیدارها ترامپ حساس شده است. «الیوت انجل» رئیس این کمیته عنوان داشت که اعضا می خواهند اطلاعات بیشتری را در مورد این دیدارهای رمزآلود کسب کنند. به همین دلیل کمیته در مورد دیدار دو رئیس جمهوری روسیه و آمریکا جلسه استماعی را برگزار خواهد کرد. اکنون مردم و مقام‌های آمریکایی نگران پیامدهای دیدارهای رئیس جمهوری خود هستند. علت آن است که ترامپ در مورد ملاقات‌های خود با پوتین چیزی به مردم کشورش نمی گوید. مقام‌های آمریکایی به ویژه اعضای کمیته روابط خارجی می خواهند بدانند که روابط این دو چه تاثیری بر امنیت ملی آمریکا داشته است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ