سرمایه‌گذاری ۹۵۰ میلیارد تومانی در صنعت آب مازندران
ساری‌ـ خبرنگار اطلاعات: نشست خبری مدیران عامل صنعت آب مازندران در استانداری برگزار شد

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در این نشست به سرمایه گذاری ۹۵۰ میلیارد تومانی در این حوزه در ۴ سال اخیر اشاره کرد و گفت: ۱۵۰۰ میلیارد تومان طرح جدید آبرسانی مصوب شده است، ۳ سد جدید با هزینه حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان آماده اجرا شده است و ۱۷۰ پروژه با ۲۵۰ قرارداد در دست اجراست. ‎

محمدابراهیم یخکشی با اشاره به این که اقتصاد و معیشت استان آب است گفت: به دلیل عقب ماندگی تاریخی در حوزه زیرساخت‌های آب و کاهش منابع آب، موضوع آب باید بیش از پیش مورد توجه باشد.

وی متوسط بارندگی استان را ۶۲۰ میلی متر، کل پتانسیل منابع آب را ۶ میلیارد متر مکعب، پتانسیل منابع آب‌های سطحی را ۵ر۴ میلیارد مترمکعب معادل ۷۵ درصد منابع و پتانسیل منابع آب‌های زیرزمینی استان را ۵ر۱ میلیارد متر مکعب معادل ۲۵ درصد منابع بیان کرد و افزود: کل بهره برداری از منابع آب استان ۳۴۰۰ میلیون متر مکعب معادل ۵۶ درصد منابع، بهره برداری ازآب‌های سطحی در استان ۲۳۰۰ میلیون متر مکعب معادل ۶۷ درصد مصارف و بهره?برداری آب‌های زیرزمینی ۱۱۰۰ میلیون متر مکعب معادل۳۳ در صد مصارف است.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران کل مصرف آب استان را ۳۴۰۰ میلیون متر مکعب اعلام و اضافه کرد: از این مقدار ۲۷۸۰میلیون متر مکعب معادل ۶٫۸۱ درصد در بخش کشاورزی، ۳۸۰ میلیون متر مکعب معادل۱۱٫۳درصد در بخش آب آشامیدنی،۶۰ میلیون متر مکعب معادل ۱ر۸ درصد در بخش صنعت و ۱۸۰میلیون متر مکعب معادل ۵ر۳درصد در سایر بخش‌ها به مصرف می رسد.

یخکشی به برنامه تامین آب استان اشاره کرد و با بیان این که ظرفیت سد‌های در دست بهره‌برداری ۴۰۰ میلیون متر مکعب است، گفت: افق مهار آب‌های سطحی در استان بصورت درازمدت ۱۸۷۰ میلیون مترمکعب، ۴ طرح در دست ساخت شامل گلورد، هراز، تکمیلی البرز، سیستم چالوس، ظرفیت طرح‌های در دست ساخت ۱۰۲۰ میلیون متر مکعب، تعداد سدهای در دست مطالعه۱۰ سد و ظرفیت سدهای در دست مطالعه ۴۵۰میلیون متر مکعب است.

وی به بهسازی و توسعه آب بندان‌ها و ساخت ۵ سد پلاستیکی اشاره کرد و یاد آور شد: برنامه ایجاد و توسعه شبکه آبیاری و زهکشی را به عنوان برنامه محوری در دست اقدام داریم.

او با بیان این که ۹۵ درصد از آب آشامیدنی استان از منابع زیرزمینی تامین می شود، خاطر نشان ساخت: طرح جامع آب شرب و صنعت و طرح آبرسانی شهری و روستایی در قالب ۹ مجتمع طراحی شد و به این ترتیب ریل?گذاری از اّب زیرزمینی به آب سطحی تغییر می کند.

یخکشی با اشاره به این که ۷ هزار کیلومتر رودخانه در مازندران وجود دارد که برای ۱۰۰۰ کیلومتر از آن نقشه تهیه و حریم بسترها مشخص شده و اقدامات ساماندهی صورت گرفته است، گفت: آب، پذیرنده آلاینده‌هاست و اجرای تصفیه خانه فاضلاب شهرها، حفاظت کیفی مخازن آب سطحی و تدوین برنامه عملیاتی حفظ محیط رودخانه‌ها از برنامه‌های این بخش است. برداشت شن و ماسه محدود شده و تراز برداشت از رودخانه‌ها کم شده است و رودخانه‌های استان در حال احیاست.

*سرمایه‌گذاری در طرح‌های آب وفاضلاب شهری

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری مازندران هم با اشاره به این که در ۴ سال گذشته بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان در حوزه آب و فاضلاب شهری مازندران هزینه شده است، افزود: در صنعت آب نیازمند توجه ملی هستیم و باید سطح برخورداری از منابع ملی به این بخش را با پیگیری مجدانه ارتقا ببخشیم. ‎

ذبیح‌الله ذاکری با اعلام این که از مجموع منابع آب آشامیدنی آب و فاضلاب شهری استان، ۶۲ درصد در شهرها و ۱۰ درصد در روستاها به مصرف می رسد، افزود: از آب آشامیدنی باقی مانده ۱۱ درصد از سوی گردشگران و ۱۷ درصد از سوی جمعیت غیر دائم مورد استفاده قرار می گیرد.

وی از آغاز عملیات اجرایی فاضلاب شهری بهشهر، نکا و گلوگاه خبر داد و گفت: اجرای طرح فاضلاب شهری نور، ایزد شهر، رویان و فریدونکنار را در برنامه داریم و یک تصفیه خانه نیز در ساری در ۳ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

او با بیان این که نزولات آسمانی در استان کاهش یافته است، اضافه کرد: آب‌های سفره‌های آب زیرزمینی به سمت شوری می‌رود، لیکن دستگاه‌های متولی آب با برنامه‌ها و اجرای طرح‌های مختلف بطور مجدانه برای تأمین آب آشامیدنی سالم مردم مازندران تلاش می‌کنند.

*آبرسانی به ۴۹۶ روستا مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی مازندران نیز با اشاره به این که در ۴ سال گذشته ۴۹۶ روستای مازندران از آب آشامیدنی بهره مند شدند یادآور شد: ۲۳۱ روستا در ۲ سال گذشته از نعمت آب آشامیدنی برخوردار شدند.

‎مجید عبداللهی با اشاره به این که در سال ۹۲، با ۲۵۲ پروژه نیمه تمام در حوزه آب و فاضلاب روستایی در مازندران مواجه بودیم، افزود: تا سال ۹۵ بالغ بر ۱۶۰ پروژه را به اتمام رساندیم و در حال حاضر ۴۳۲ پروژه نیمه تمام که نشانگر آغاز پروژه‌های جدید در استان است، به ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ