سرپرست حجاج ایرانی: شرایط برگزاری حج امسال بهتر از سال گذشته است
نماینده ولی‌فقیه و سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به وضع مناسب برپایی حج ۹۷ گفت: تأخیر در پروازهای حج غیر قابل قبول است و شرکت هواپیمایی ایران ایر باید در صورت نیاز برای انتقال حجاج هواپیما اجاره کند.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر در همایش مدیران ستادی و استانی سازمان حج و زیارت و مدیران مجموعه و کاروان‌های حج تمتع ۹۷ با مقایسه فضای حج سال گذشته و امسال، اظهار داشت: مقدمات اعزام حجاج فراهم شده است و با تلاش مسئولان، شاهد برقراری آرامش در مجموعه دست‌اندرکاران حوزه حج هستیم و شرایط نسبت به سال گذشته بهتر است.

وی با اشاره به این که مسأله تأمین ارز هزینه‌های حج در روزهای اخیر دستاویز برخی مغرضان قرار گرفته است، تصریح کرد: پرداختن برخی رسانه‌های خارجی به این قضیه، این احساس را تقویت می‌کند که عوامل بیرونی در دامن زدن به این قضیه دخالت دارند.

قاضی‌عسکر تاکید کرد: نگران موج‌ها و اظهارنظرهای مغرضانه نباشید و با قاطعیت، درایت، همبستگی و اتحاد کارها را جلو ببرید.

وی با بیان این که امکان بروز مشکلات پیش‌بینی نشده هم وجود دارد، از حاضران خواست که حساسیت‌ها و مراقبت‌ها را بیشتر و با سرعت بخشیدن به رفع مشکلات اجازه ندهند التهاب‌های مقطعی به زائر منتقل شود.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه لزوم اطلاع‌رسانی به موقع به زائران حج ۹۷ را یادآور شد و گفت: توجیه و برخورد مهربانانه با زائر فضا را تلطیف می‌کند، لذا برای ایجاد آرامش بیشتر باید با زائر حرف زد و اشکالات را رفع کرد.

وی با بیان اقدامات صورت گرفته در حوزه فرهنگی برای فراهم کردن امکان دسترسی حجاج به بیش از ۱۳۰۰ اثر تولید شده در حوزه حج اظهار داشت: علاوه بر ارائه نرم افزارهای موبایلی، آموزش مجازی هم برای آموزش زائران فعال شده است.

نماینده ولی‌فقیه با اشاره به فعالیت بیش از ۲۵ کمیته آسیب‌شناسی در زمینه حج ۹۶، برخی اشکالات حج گذشته را یادآور شد و خطاب به حاضران گفت: طبق برنامه عمل و از تکرار اشتباهات و غفلت‌های گذشته جلوگیری کنید. قاضی‌عسکر سپس برخی مشکلات در اسکان زائران در هتل‌های مدینه و چادرهای منا، حرکت زائران از منا و استقرار در مزدلفه و عزیمت به منا و کمبود فضا در چادرهای منا را برشمرد و بر لزوم هماهنگی بیشترمسئولان بعثه و سازمان حج و زیارت و اطلاع‌رسانی قوی و توجیه زائران نسبت به وضع موجود تاکید کرد.

اهمیت امنیت و عزت حجاج ایرانی

رئیس سازمان حج و زیارت هم در این همایش گفت: امسال شرایط ما حساس‌تر از گذشته است و با توجه به فقدان روابط دو جانبه، باید به‌گونه‌ای تدبیر کنیم که زائران ایرانی به سلامت این سفر را بگذرانند و بازگردند.

حمید محمدی با بیان این که موضوع امنیت حجاج بسیار حائز اهمیت است و رهبر معظم انقلاب هم سال گذشته بر این مهم تاکید داشته‌اند، گفت: موضوع امنیت و عزت حجاج ایرانی برای ما یک اصل مهم است بنابراین در توافقنامه میان طرفین بر این موضوع تاکید شده است.

وی به برخی چالش‌هایی که امسال در فرآیند حج وجود داشت اشاره کرد و افزود: تاخیر در تایید جداول پروازی از سوی سازمان هواپیمایی عربستان یکی از مسائل ما بوده است که خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده جداول پروازی تا دو روز آینده نهایی خواهد شد؛ بعد از تایید جداول پروازی تاریخ دقیق اعزام‌ها و بازگشت‌ها هم از طریق کاروان‌ها به زائران اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت به برخی چالش‌های پیش رو و لزوم اطلاع رسانی صحیح در این زمینه پرداخت و گفت: مهمترین چالشی که با آن مواجه خواهیم بود مساله کمبود فضا در منا است؛ به طور قطع این محدودیت و رفع آن در حیطه اختیارات ما نیست و وسعت محدوده منا را نمی‌توان تغییر داد.

محمدی با بیان این که با وجود کاهش تعداد هتل‌ها‌،

‌سعی در فراهم آمدن بهترین هتل‌ها صورت گرفته است، گفت: تعداد روزهای اسکان زائران ایرانی در مدینه منوره حدود شش روز خواهد بود و در این میان زائران مدینه بعد هم باید نسبت به تفاوت ظرفیت و کیفیت هتل‌های مکه مکرمه و مدینه منوره توجیه شوند.

وی با بیان این که از آشپرخانه‌های مدرن و مجهز برای طبخ غذا استفاده می‌شود، تصریح کرد: بسیاری از اشکالات گذشته به ویژه در ایام تشریق و در عرفات و منا رفع شده است اما همچنان باید به برخی نکات بسیار مهم همانند زمانبندی و برنامه ریزی برای خروج زائران از چادرها دقت کرد.

وی با بیان این که تغییرات قابل توجهی در تدارکات عرفات صورت گرفته است ، خاطرنشان کرد:

چادرهای اسکان زائران در گذشته به صورت سنتی و بدون امکاناتی نظیر کولر‌های خنک کننده بود اما امروز این چادرها به صورت مجموعه ای دایر می‌شوند و دارای کولر و سیستم خنک کنندگی هستند.

محمدی به موضوع خدمات پزشکی در مشاعر اشاره کرد و افزود: مرکز پزشکی کشورمان مکلف است تا نحوه استفاده از امکانات پزشکی عربستان در مشاعر را فراهم کند و سازوکار آن را مورد توجه قرار دهد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ