سفرنماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه به دمشق
 

سرویس خارجی: نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در دیدار با بشار اسد در دمشق، در خصوص نشست چهارجانبه استانبول و روند حل سیاسی بحران سوریه، گفت‌و‌گو کرد.
«الکساندر لاورنتیف» نماینده ولادیمیر پوتین در امور سوریه در دیدار با بشار اسد در دمشق، با وی در خصوص مسائل سیاسی جاری سوریه رایزنی کرد. بشار اسد در این دیدار از تلاش‌های مسکو در راستای مقابله با مداخلات خارجی در امور سوریه تقدیر کرد و گفت که دولت روسیه در کمک به مردم سوریه در تعیین سرنوشتشان به دست خود و همچنین پایان جنگ، سهم بالایی دارد.
لاورنتیف نیز گزارشی در خصوص بحث‌های صورت گرفته در نشست چهارجانبه سران فرانسه، روسیه، آلمان و ترکیه در استانبول به بشار اسد داد.
این نشست، پنجم آبان برگزار شده بود. دو طرف همچنین در خصوص تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه و لزوم همکاری روسیه و سوریه برای از بین بردن موانع تشکیل این کمیته گفت‌و‌گو کردند.
در چنین شرایطی معاون وزیر خارجه سوریه در دیدار با یک هیات برزیلی با تأکید بر ادامه مبارزه با تروریسم، دستاوردهای ارتش سوریه در برابر تروریست‌ها را پیروزی برای تمامی انسانیت به شمار آورد.
«فرناندو کولور دی ملو» رئیس کمیسیون روابط خارجی و دفاع ملی مجلس سنای برزیل که ریاست یک هیات از این کشور را بر عهده داشت، به دیدار «ایمن سوسان» معاون وزیر خارجه سوریه رفت.
سوسان در جریان این دیدار تحولات سوریه را در سایه دستاوردهای ارتش این کشور علیه گروههای تروریستی تشریح کرد. معاون وزیر خارجه سوریه در ادامه این دیدار تأکید کرد که سوریه قصد دارد به مبارزه با تروریسم ادامه دهد تا به صورت کامل آن را ریشه‌کن کند.
وی همچنین خاطر نشان کرد که قانون اساسی سوریه و هر چیزی که مربوط به آن است، یک مسئله حاکمیتی سوریه و حق انحصاری سوری‌ها به شمار می‌رود. دی ملو نیز ضمن ابراز همبستگی با ملت سوریه در مقابل تروریسم تکفیری، از پیروزیهای ارتش سوریه در برابر تروریست‌ها اظهار خرسندی کرد.
وی ضمن محکوم کردن سیاستهای تنش‌زای آمریکا در جهان، به روابط تاریخی بین سوریه و برزیل در زمینه‌های مختلف پرداخت. هیات برزیلی پس از این دیدار، به دیدار «احمد بدرالدین حسون» مفتی اعظم سوریه رفت. حسون نیز در جریان این دیدار هشدار داد، تروریسمی که سوریه را هدف قرار داده تهدیدی برای همه جهان است.
خبر دیگر اینکه یک دادگاه در فرانسه برای سه نفر از مقامات ارشد سوریه حکم بازداشت بین‌المللی صادر کرد.
بنا بر گزارش روزنامه «لوموند» فرانسه، منابع حقوقی این کشور اعلام کرده‌اند یک دادگاه فرانسه حکم بازداشت بین‌المللی را برای سه نفر از مقامات اطلاعاتی سوریه به اتهام دست داشتن در جنایات علیه بشریت و همچنین ارتکاب جنایات جنگی صادر کرده است.
در این حکم آمده است این افراد مظنون به مشارکت در اقداماتی نظیر شکنجه، آدم‌ربایی، جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی هستند. «علی مملوک» رئیس اداره امنیت ملی سوریه، «جمیل حسن» رئیس سرویس‌های اطلاعاتی نیروی هوایی سوریه و «عبدالسلام محمود» رئیس بخش تحقیقات این نهادها از جمله این افراد هستند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ