سناریو ماندن یا رفتن کی‌روش در آستانه بازی با ویتنام
 

دور دوم مرحله گروهی مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا آغاز شد در حالی که اردن اولین صعود کننده به مرحله بعد، پس از کسب دومین پیروزی، معرفی شد. اردنی که به عنوان اولین شگفتی‌ساز در جامی معرفی شد، که می‌تواند جام شگفتی‌ها لقب بگیرد.

اگرچه اردنی‌ها به عنوان اولین صعودکننده به مرحله بعدی، عنوان شگفتی‌آفرین را بدست آوردند اما بزرگترین شگفتی‌ این جام، می‌تواند کم شدن فاصله تیم‌های درجه دوم حتی درجه سوم آسیا با تیم‌های تراز اول باشد.

شاید ادعای شانس نداشتن تیم‌های مدعی مثل استرالیا، ژاپن و کره جنوبی، بعد از یک بازی، برای صعود به مراحل پایانی، قضاوت منصفانه‌ای نباشد، اما اشاره به ضعیف ظاهر شدن آنان مقابل حریفان درجه دوم و سوم آسیا، قضاوتی غیرمنصفانه نیست. چه کسی است که رد کند از جمع سه تیمی که برای اولین‌بار به جمع تیم‌های جام ملت‌های آسیا پیوسته‌اند، فقط عملکرد یمنی‌ها آن هم بواسطه قرار گرفتن در مقابل تیم اول آسیا، ضعیف ارزیابی می‌شود وگرنه قرقیزستان و فیلیپین که چین و کره را دق‌مرگ کردند. باخت استرالیا به اردن هم که هیچ توجیهی ندارد و همین‌طور پیروزی بسیار خفیف ژاپن مقابل ترکمنستان در حالی که این بازی می‌توانست به تساوی هم بینجامد.

در این میان اما ارزیابی قدرتمند ظاهر شدن تیم‌های ملی ایران و عربستان تا این مرحله موضوعی غیرقابل انکار است نه بواسطه این که این دو تیم به ترتیب ۵ و ۴ گل مقابل یمن و کره شمالی زدند و گلی دریافت نکردند بلکه به این دلیل که در سایه یک بازی گروهی منسجم، با برنامه، سریع و… به این بردها دست یافتند. حتی عراق که اصلی‌ترین حریف ایران در مرحله گروهی به حساب می‌آید مقابل ویتنام با خوش‌شانسی جان سالم بدر برد و اگر نبود خطای دقیقه پایانی پشت محوطه ۱۸ قدم ـ که البته می‌توانست خطا هم نباشد ـ شاید امتیاز آن بازی بین دو تیم همگروهی ایران تقسیم شده بود.

همه این نتایج تا این مرحله نشان می‌دهد که دیگر نمی‌توان مثل گذشته تیم‌های آسیایی را به درجه اول، دوم و سوم، تقسیم کرد چون بسیاری از درجه دوم و سومی‌ها، امروز مقابل درجه یک‌ها، عملکردی راضی‌کننده داشته‌اند.

در این شرایط ملی‌پوشان کشورمان امروز ویتنام را پیش‌رو دارند، تیمی که به ضعیفی یمن نیست اما اغراق نیست اگر گفته شود، کیفیتش، چندان هم کمتر از عراق نیست. بازی اول این تیم می‌تواند بر این ماجرا صحه بگذارد هرچند که طبیعتاً عراقی‌ها به لحاظ قوای جسمانی، کاملاً نسبت به ویتنامی‌ها، برتر هستند و برگ برنده آنها هم، همین ماجرا بود. با این احوال ضعف بدنی ویتنامی‌ها، اولین موردی است که ملی‌پوشان ایران می‌توانند از آن بهره ببرند و البته در سایر شاخصه‌ها هم برتری تیم ایران، کاملاً محسوس است. آنچنان محسوس که خود ویتنامی‌ها هم شانس چندانی برای خود مقابل ایران، قائل نیستند اگرچه باخت خود مقابل عراق را با چاشنی بدشانسی همراه می‌دانند. با این وجود در صدد هستند که تیم ملی ایران را به چالش بکشند و حداقل با ارائه یک بازی خوب و هیجان‌انگیز، اولاً هواداران خود را خوشحال کنند و ثانیاً امیدوار باشند به اینکه به عنوان یکی از بهترین تیم‌های سوم مسابقات به دور بعد صعود کنند.‌اما همه این موارد کافی نیست تا تیم ملی این حریف را دست‌کم بگیرد بلکه هم بازیکنان و هم کی‌روش، نهایت تمرکز خود را روی این بازی گذاشته‌اند و برای برد به میدان می‌روند بخصوص که این‌بار، همه بازیکنان در اختیار کادر فنی هستند و می‌توانند به میدان بروند.

با این حال انگار قرار است قبل از هر مسابقه‌ای، حاشیه‌ای تیم ملی یا کادر فنی را در بر بگیرد. در بازی اول که دعوای برانکو و کی‌روش نقش‌آفرین شد و در آستانه بازی دوم، به میان آمدن توافق کی‌روش با فدراسیون کلمبیا برای هدایت این تیم! موضوعی که می‌تواند هم تمرکز ملی‌پوشان را برهم بزند و هم تمرکز کادر فنی را هرچند که هر این دو گروه مدعی شدند فقط روی بازی ویتنام متمرکز هستند ولاغیر! در این میان همانطوری که بهتر بود کی‌روش در مصاحبه قبل از بازی با یمن در قبال سؤال خبرنگاری درباره صحبت‌های برانکو، سکوت می‌کرد اما نکرد در مصاحبه قبل از بازی با ویتنام هم، اگرچه تأکید کرد نمی‌خواهد وارد ماجرا شود اما عملاً وارد شد و توپ را در زمین فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش ایران انداخت که چون او را نخواسته‌اند، حق داشته است برای آینده‌اش تصمیم بگیرد. البته این، طبیعت کی‌روش است که در هر شرایطی، مقصران را معرفی کند تا به این ترتیب حامیانش از او دفاع کنند و البته بر تعداد آنها نیز افزوده شود.

در هر حال و با وجود اینکه بیشتر انتقادات وارده به کی‌روش، به رفتار او باز می‌گردد نه به قابلیت‌های فنی‌اش، اما هنوز خیلی‌ها امیدوارند که در صورت قهرمانی محتمل ایران در جام ملت‌ها، کار با مربی پرتغالی، ادامه‌دار شود. انتظاری که پیش از این، خود کی‌روش هم داشته حتی وقتی هنوز قرارداد کوتاه مدت پس از جام جهانی را امضا نکرده بود و البته هنوز هم این امیدواری وجود دارد حتی وقتی پای توافق وی با فدراسیون کلمبیا به میان آمده باشد چرا که در اشاره به جزئیات این توافق، آمده است «اگر اتفاق خاصی نیفتد» کی‌روش پس از جام ملت‌ها، سرمربی کلمبیا خواهد شد و عدم پاسخ شفاف کی‌روش هم در نشست خبری خود به سؤالی در این مورد، می‌تواند به معنای باز بودن پایان سناریوی ماندن یا رفتن کی‌روش در تیم ملی باشد.

سناریویی که با پیروزی بر ویتنام و در ادامه‌ برتری بر عراق و نهایتاً رسیدن به فینال و قهرمانی، می‌تواند پایانش، ابقای سرمربی پرتغالی در فوتبال ایران باشد!

کی‌روش‌: نهایت تمرکزم را برای بازی با ویتنام و عراق گذاشته‌ام

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با بیان اینکه از حضور نلو وینگادا در کادر فنی تیمش خوشحال است، در آستانه بازی با ویتنام به خبر توافقش با تیم ملی فوتبال کلمبیا واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار مهر از امارات، کارلوس کی‌روش در نشست خبری پیش از بازی تیم ملی فوتبال ایران و ویتنام در جمع خبرنگاران حاضر در سالن کنفرانس ورزشگاه آل نهیان ابوظبی گفت: دیدار دوم در جام ملت‌های آسیا را می‌خواهیم با قدرت انجام دهیم. می‌خواهیم بهترین بازی خودمان را به نمایش بگذاریم. ویتنام کادرفنی خیلی خوبی دارد. آنها تلاش‌های گسترده‌ای برای موفقیت داشته اند.وی افزود: خوشبختانه تمام بازیکنان را در اختیار داریم. امیدوارم بازی بهتری را نسبت به حریفمان نشان دهیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برد پرگل مقابل ویتنام نیز همچون دیدار با یمن رخ خواهد داد؟ اظهار داشت: امیدوارم فوتبال خوبی را ارائه دهیم. ویتنام با یمن متفاوت است. اینجا فوتبال است و تئاتر نیست. تفاوت زیادی بین فوتبال و اُپرا هست. شما در فوتبال حریف دارید. به همان اندازه که شما آرزو و رویا دارید حریف شما هم همان رویارا دارد.کی روش تاکید کرد: در دور اول بازی ها دیدیم مسابقات دشواری پیش رو داریم. بازیکنان ویتنام صادقانه و متعهد کار می کنند. آنها در یک ماه گذشته فقط پنج، شش بازی دوستانه انجام داده اند. فکر می‌کنم کار سختی پیش روی ما باشد.

سرمربی تیم ملی فوتبال در خصوص اینکه ایران در صورت صدرنشینی در گروه راه ساده تری برای قهرمانی دارد و اینکه آیا برای صدرنشینی روی تفاضل گل بازی حساب می کند؟ تاکید کرد: نه. من به این موضوع فکر نمی کنم. ما تیم مغروری نیستیم و از افرادی فروتن شکل گرفته ایم. همیشه به عنوان رهبر تیم یکسری مسائل عمومی را در اختیار بازیکنانم قرار می دهم تا کاراکتری جوانمردانه و فارغ از غرور داشته باشند. مهمترین مساله این است که باید به حریف احترام بگذاریم. در غیر اینصورت تبدیل به افراد مغرور می شویم.‌وی درباره حضور نلو وینگادا در کادرفنی تیم ملی افزود: همیشه تلاش کرده ام افرادی را به کار بگیرم که به من و تیمم کمک کنند. این دوستان در هشت سال گذشته هم بدون هیچ چشمداشتی کمک کرده اند. در چند سال اخیر از طریق همین دوستان بازی های دوستانه، اردوها و حتی هتل هایی را برای ایران که مشکلات مالی دارد درست کردم. همچنین دکتر کریگ از استرالیا در کنار تیم ملی است. وینگادا و امثال ایشان بطور رایگان به تیم ملی کمک می کنند و خوشبختم که آنها را در اختیار دارم.

کی روش افزود: اعتقاد راسخ دارم اگر می خواهیم موفق باشیم، به دو تیم نیاز داریم. تیمی که درون زمین صادقانه می جنگند و تیمی که بیرون از زمین می جنگند. همیشه به دو کاپیتانم که الگوی بازیکنان هستند افتخار می کنم. قبل از مسعود شجاعی، جواد نکونام لیدر و رهبر تیمم بود و حالا هم مسعود. من به داشتن چنین خانواده ای افتخار می کنم که همیشه تلاش کرده اند تا افتخار آفرینی کنند. من یک خانواده شخصی دارم و خانواده‌ای‌ هم از بازیکنان در تیم ملی که به آنها می‌بالم.‌کی روش در پاسخ به سوال خبرنگار ویتنامی درباره پیشرفت این تیم اذعان داشت: بازی های ویتنام را از قبل دنبال می کردم. بازی های این تیم در سوزوکی کاپ را دیده ام. البته همانطور که می دانید تیم ملی عراق یکی از مدعیان گروهی ما است. ویتنام مقابل عراق بسیار بازی خوبی انجام داد. این دیدار برای ما مهم بود و این هشدار را دریافت کرده ام.

در ادامه این نشست خبری، خبرنگار مهر از کارلوس کی روش درباره پیشنهاد تیم ملی فوتبال کلمبیا و توافقش با این تیم سئوال کرد و از وی خواست در اینباره توضیحات بدهد. کی روش در این خصوص گفت: خودتان گفتید که الان وقت مناسبی برای پاسخ به این سوال نیست. من تا بی نهایت تمرکزم را برای بازی با ویتنام و عراق گذاشته ام. مسیر بسیار بلندی را پیش رو داریم. باید بگویم وقتی قرارداد ? ماهه ای را با فدراسیون فوتبال امضا کردم برای این بود که آرزوی میلیون ها ایرانی و خانواده خودم که تیمم هستند را برآورده کنم.‌وی افزود: یکی از مهم ترین فاکتورهایم این است که به موفقیت برسیم. از ماه جولای مسئولان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش نخواستند قرارداد من طولانی مدت شود. تمام تمرکزم را برای این موضوع گذاشته ام. اما باید بگویم ما یک خانواده فوتبالی تمام و کمال هستیم. تنها مطلبی که مهم است بازی با ویتنام است.

انصاری‌فرد: با انرژی برای بازی با ویتنام تمرکز می‌کنیم

مهاجم تیم ملی فوتبال ایران، گفت: با تمام انرژی برای بازی با ویتنام تمرکز می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از امارات، کریم انصاری‌فرد در جمع خبرنگاران، گفت: بازی خوبی مقابل یمن انجام دادیم و با یک پیروزی پرگل روحیه گرفتیم. همه چیز برای فینال دوم ما و بازی با ویتنام آماده است. ریکاوری خوبی کردیم و از امروز با تمام انرژی برای بازی با ویتنام تمرکز می‌کنیم.وی افزود: در فوتبال روز دنیا حریف آسان نداریم. بازی ترکمنستان مقابل ژاپن را دیدید که این تیم چقدر خوب کار کرد. همه بازی‌ها سخت است. تیم ملی وارد مسابقات شده تا بهترین نتایج را کسب کند. هیچ بازی برای ما آسان نیست.‌مهاجم تیم ملی در مورد اینکه مردم انتظار دارند تیم ملی قهرمان شود، تصریح کرد: این مسئله انگیزه خوبی به بازیکنان می‌دهد. وقتی مردم این توقع را دارند بازیکنان انرژی می‌گیرند. مهمتر از قهرمانی در حال حاضر بازی با ویتنام است. الان این بازی پیش روی ما است.‌وی در مورد اینکه در جام جهانی پنالتی مهمی را به ثمر رساند و آیا در حال حاضر آمادگی گلزنی دارد، گفت: مسابقات جام ملت‌ها تازه شروع شده است. امیدوارم تیم ملی خوب بازی کند و نتایج قابل قبولی بگیرد. اینکه چه کسی گل می‌زند مهم نیست. طبیعتا من هم تلاش می‌کنم گلزنی کنم اما مهمترین مسئله برای همه ما گلزنی تیم ملی است.

وی در مورد اینکه تیم ملی همیشه در ضربات پنالتی مشکل داشته و آیا در حال حاضر برای زدن پنالتی در دیدارهای حذفی تمرین می‌کنند، اظهار داشت: در حال حاضر نه اما از خیلی قبل از شروع جام ملت‌ها هر روز در اردوهایمان تمرین پنالتی می‌کردیم. البته شرایط بازی فرق دارد. اتفاقات بازی روی ضربه زدن تاثیر دارد. در کل همه بازیکنان آماده این موضوع هستند، چرا که موفقیت تیم ملی در اولویت است تا اگر بازی به پنالتی کشید، ان‌شاءالله ما برنده شویم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ