ائتلاف سعودی و ناکامی در الحدیده
سواحل غربی یمن؛ باتلاق ائتلاف سعودی
بخش دوم و پایانی
 

تلاش ائتلاف سعودی برای تسلط بر منطقه راهبردی الحدیده، پس از گذشت بیش از یک ماه، نه تنها دستاورد عملیاتی قابل توجهی برای عربستان و امارات به دنبال نداشته، بلکه مقاومت ارتش و نیروهای مردمی، الحدیده را به باتلاقی تازه و عمیق برای ائتلاف سعودی در یمن تبدیل کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، یک ماه از عملیات ائتلاف سعودی برای اشغال مناطق راهبردی استان الحدیده در ساحل غربی یمن که تنها راه تنفس و ارتباط نیروهای مقاومت یمن با بیرون است، می گذرد. از بیستم اردیبهشت ماه تاکنون ائتلاف سعودی در عملیات‌های متعددی با عناوین متفاوتی چون «رعد سرخ»، «عملیات الحدیده»، «پیروزی طلایی» و …. مواضع نیروهای مردمی در شهر الحدیده را هدف قرار داده و با بسیج توانمندی‌های نظامی نیروهای ائتلاف، تسلط بر مناطق راهبردی این استان چون بندر و فرودگاه الحدیده را در دستور کار خود قرار داده است؛ عملیاتی زیر سایه حمایت تمام قد آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی که قرار بود تا پیش از پایان ماه رمضان تکلیف یمن را یکسره کند. همانند عملیات «توفان قاطعیت» به رهبری «محمد بن سلمان» که قرار بود در فروردین ۱۳۹۴ در طول مدت یک ماه یمن را به آغوش عربستان بازگرداند، کمیته‌های مردمی و ارتش یمن این بار هم برنامه ریزی‌های سعودی- اماراتی برای تسلط بر ساحل غربی یمن را نقش بر آب کردند و پیروزی آرمانی در استان الحدیده را به رویایی دست نیافتنی برای ریاض و دوحه بدل کرده اند.

«پیروزی طلایی» یا شکست سیاه؟

شبه‌نظامیان وابسته به عربستان و امارات در روزهای نخست عملیات خود در الحدیده توانستند از جنوب و در امتداد ساحل با پوشش هوایی تا فاصله ۳۰ کیلومتری پیشروی‌ کنند، ولی اعزام نیروهای تازه نفس انصارلله به منطقه، انجام عملیات منسجم و دقیق به ممانعت از پیشروی نیروهای ائتلاف و بازپس‌گیری مواضع انصارالله انجامید، تا جایی که امارات و عربستان عملیات نهایی خود برای اشغال الحدیده را به جریان انداختند.

بندر الحدیده به خاطر برخورداری از موقعیت استراتژیک در مرکز توجه ریاض و ابوظبی قرار گرفته است؛ موقعیتی که از دید متجاوزان، یکی از علل اصلی برتری نیروهای انصارالله در تقابل با نیروهای ائتلاف محسوب می شود و برای پیروزی در هماوردی علیه نیروهای انصارالله باید به اشغال عربستان و امارات درآید. اشغال خط ساحلی یمن و بندر الحدیده، تلاش نیروهای ائتلاف برای امن کردن ساحل دریای سرخ محسوب می شود؛ جایی که تاکنون چند کشتی جنگی ائتلاف سعودی هدف موشک‌های یمن قرار گرفته و از چرخه جنگ خارج شده‌اند. افزون براین ائتلاف می کوشد با کنترل بندر الحدیده که ورودی ۷۰درصد واردات یمن است و بخش بزرگی از کمک‌های بشردوستانه و مواد غذایی از طریق آن وارد یمن می شود، ممانعت کند.

همچنین برای امارات که تمایل دارد بنادر ساحل یمن و سواحل شاخه آفریقا را تحت کنترل خود درآورد، کنترل بر بندر الحدیده پیروزی بزرگی محسوب می شود. به همین دلیل عربستان و امارات روی این منطقه دست گذاشته اند و به دنبال ناکامی‌های یک ماه اخیر خود، از چهارشنبه ۲۳ خرداد عملیاتی زیر عنوان «پیروزی طلایی» را آغاز کردند و بر شدت حملات خود به مواضع انصارالله در الحدیده افزوده‌اند ولی دفاع تمام قد کمیته‌های مردمی و ارتش یمن از مواضع خود، اسباب ناکامی نیروهای ائتلاف را فراهم کرده است. رسانه‌های وابسته به سرکردگان ائتلاف ضد یمنی اما در روزهای گذشته برای رهایی از فشار افکار عمومی داخلی خود، با وارونه نمایی و انتشار اخبار کذب در تلاش هستند تصویری دیگرگون از وضعیت میدانی الحدیده ارایه دهند؛ تصویری که در آن نیروهای ائتلاف در آستانه پیروزی نهایی قرار دارند. برخی از این گزارش‌ها حتی از اشغال بندر و فرودگاه حدیده خبر می دهند.

این در حالی است که مسئولان انصارالله از دروغین بودن این خبرهای ساختگی خبر می دهند. «شرف لقمان» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در مصاحبه با «المیادین» اعلام کرد که ائتلاف عربستان در شکستن محاصره نیروهای خود در اطراف بندر الحدیده شکست خورده و بندر امن است. به گفته این مقام انصارالله، نیروهای ائتلاف عربستان درباره پیروزی‌های وهمی صحبت می‌کنند. صحبت این نیروهای درباره پیشروی در الحدیده تنها توهم است. ارتش و کمیته‌های مردمی توانسته‌اند کنترل اوضاع را به دست گرفته و حتی بخشی از نیروهای مهاجم را محاصره کنند. ائتلاف عربستان در شکستن محاصره نیروهایش به رغم افزایش حملات هوایی شکست خورده و تنها در مناطق خالی از سکنه در ساحل غربی پیشروی کرده است.پیش از این هم «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصار الله یمن اعلام کرده بود که جنگنده‌ها، ناوها و زره پوش‌های متجاوزان هیچ دستاوردی برای متجاوزان نداشته اند و پوشش رسانه ای شبکه‌های وابسته به متجاوزان هیاهویی بیش نبوده و متکی به واقعیت‌های میدانی نیست.به این ترتیب به نظر می رسد عملیاتی که قرار بود پیروزی طلایی را برای ریاض و ابوظبی و همپیمانان بین‌المللی آنها به ارمغان بیاورد، به یکی دیگر از مصداق‌های بازر ناکامی‌های بزرگ آنان در یمن تبدیل شود.

فاجعه انسانی و مسئولیت‌های سازمان ملل

ائتلاف عربی که از سال ۲۰۱۵ تاکنون به رغم برخورداری از حمایت‌های غربی و بسیج امکانات کشورهای عربی به سردمداری عربستان و صرف هزینه‌های هنگفت، هنوز به هیچ دستاورد عملیاتی و مطلوبی در یمن دست نیافته، برای جبران شکست‌های پیاپی خود و تضعیف توان نیروهای مردمی یمن با انسداد مهمترین راه تنفس و ارتباط آنان با بیرون، اشغال بندر الحدیده را هدف گذاری کرد. هدفگذاری عربستان این بار هم درست از آب در نیامد و واهمه از پذیرش این ناکامی و احیای حیثیت بر باد رفته، ریاض و ابوظبی را به تشدید عملیات تهاجمی در ساحل غربی یمن واداشته است.تداوم و تشدید عملیات نیروهای ائتلاف در الحدیده اما در سایه هشدارهای بین المللی در مورد وخامت اوضاع انسانی در این استان صورت می گیرد. «زید بن رعد» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در سی و هشتمین اجلاس شورای حقوق بشر این سازمان در مورد تاثیر منفی عملیات نظامی ائتلاف سعودی – اماراتی بر فعالیت‌های امدادرسانی بین‌المللی در یمن هشدار داد و گفت: بیم آن می‌رود که این عملیات به کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان منجر شود و تاثیر فاجعه باری بر آن‌ها داشته باشد .پیش از این هم سازمان بهداشت جهانی درباره تاثیرات منفی تشدید درگیری‌ها در الحدیده بر جان یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از ساکنان این شهر هشدار داده بود. همچنین سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان (سیاج) در یمن هم خواهان دخالت فوری برای نجات صدها خانواده ساکن شهر الحدیده شده است.

در چنین شرایطی که بحران انسانی در یمن رو به وخامت است، مسئولیت‌های سازمان ملل به عنوان مهمترین نهاد حافظ صلح و امنیت در جهان بیش از پیش احساس می‌شود. هرچند عملکرد سازمان ملل در دهه‌های گذشته به خاطر وجود حق تبعیض آمیز وتو و نفوذ و تاثیرگذاری کشورهای قدرتمند در عملکرد این نهاد بین المللی زیر سوال است. «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در امور سوریه این روزها و با شدت گرفتن عملیات نیروهای ائتلاف در الحدیده، تلاش‌های خود برای کاهش دامنه درگیری‌ها را افزایش داده است. گریفیتس در ابتدای هفته جاری با مقام‌های انصارالله در صنعا دیدار کرد. او این روزها برای ایجاد توافقی برای انتقال کنترل بندر الحدیده که هم اکنون در دست حوثی‎ها قرار دارد به سازمان ملل و سازمان‎های امدادرسان بین‎المللی تلاش می کند.عربستان و امارات، از تلاش‌های سازمان ملل برای در اختیار گرفتن اداره الحدیده استقبال می کنند. «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات ضمن استقبال از تلاش سازمان ملل برای تحویل گرفتن مدیریت فرودگاه و بنادر الحدیده، خواستار فراهم کردن زمینه انتقال مدیریت آن به رئیس‌جمهور مستعفی یمن شد که زیر نفوذ عربستان و امارات است.قرقاش در صفحه توییتر خود نوشت: ما و کل یمن از خبر خوشی که از صنعاء برسد، استقبال می‌کنیم و خواهان تلاش‌های فرستاده (سازمان ملل) برای تحویل امن الحدیده به دولت قانونی یمن هستیم.

این در حالی است که مقام‌های انصارالله اقدامات نماینده سازمان ملل در امور سوریه را جانبدارانه، غیر منطقی و در تضاد با منشور سازمان ملل ارزیابی می کنند، همچنان که این سازمان در سال ۲۰۱۵ با نادیده گرفتن واقعیت میدانی یمن، در قطعنامه ۲۲۱۶، «عبدربه منصور‌هادی» رییس جمهوری مستعفی یمن را به عنوان رییس جمهوری قانونی این کشور معرفی کرد و بهانه لازم را برای تجاوز نظامی عربستان به یمن فراهم آورد. هرچند به گفته بسیاری از ناظران بین المللی راه حل بحران یمن از دل تعامل و مذاکره نیروهای یمنی یا به عبارتی از سرگیری گفتگوهای یمنی – یمنی می گذرد، ولی نیروهای ائتلاف و حامیان بین‌المللی آنها نخست به دنبال کسب پیروزی در عرصه میدانی یمن هستند تا نیروهای مورد حمایتشان مذاکرات احتمالی از موضع قدرت وارد شوند. در شرایط کنونی که کمیته‌های مردمی و نیروهای انصارالله از قدرت بالایی در ساختار قدرت یمن برخوردار هستند، نیروهای طرفدار عربستان مذاکرات را به ضرر خود می دانند.تا زمانی که نیروهای خارجی دست از مداخله جویی در یمن برندارند، این کشور فقیر عربی روی آرامش به خود نخواهد دید. ائتلاف عربی باید بپذیرد دخالت‌های بیشترش در یمن برای کسب قدرت بیشتر به خاطر مقاومت نیروهای مردمی و انصارالله به شکست و تضعیف بیشتر نیروهای زیر حمایتش در یمن خواهد انجامید .

این در حالی است که،هرچه از جنگ یمن بیشتر می گذرد حقایق بسیاری بر ناظران امور روشن می‌شود از جمله آنها؛ دلایل عطش شدید مقامات سعودی برای خرید اس ۴۰۰از روسیه با وجود سامانه آمریکایی پاتریوت است. به گزارش خبرگزاری مهر، یمن کشوری است که از اهمیت راهبردی برخوردار است. موقعیت استراتژیک آن مشرف به دریای عرب و خلیج عدن در جنوب و دریای سرخ در غرب و داشتن نوار ساحلی بیش از ۲۰۰۰کیلومتر و تنگه باب المندب یکی از مهمترین شاهراه‌های حمل‌و‌نقل و گذرگاه‌های دریایی پس از تنگه هرمز بر اهمیت این کشور افزوده است به طوری که بخش اعظم انرژی دنیا با عبور از سواحل یمن به اروپا می رسد.همین اهمیت فوق العاده یمن سبب شده است که کشورهای همسایه آن و نیز استعماگران اروپایی به آن چشم طمع بدوزند. آمریکایی‌ها همواره مدعی شده‌اند که در جنگ یمن نقشی ندارند اما از همان ابتدا یمنی‌ها بر نقش مستقیم آمریکا و همپیمانان غربیاش تاکید داشته‌اند. آمریکا از جنگ یمن اهداف مختلفی را دنبال می کند که از مهمترین آن؛ فروش تسلیحات بیشتر به سعودی‌ها، خالی کردن جیب اعراب به ویژه سعودی‌ها و اماراتی‌ها از طریق فروش تسلیحات و کمک به اقتصاد آمریکا، تسلط بر ساحل غربی یمن تا شاهراه انرژی و انتقال آن به اروپا به خطر نیافتد،ممانعت از تهدید رژیم صهیونیستی، منابع نفت و گازی که یمن در اختیار دارد.در واقع اهمیت راهبردی یمن سبب شده است که رژیم صهیونیستی با کمک آمریکا و غربی به دنبال سیطره بر یمن باشند تا این گلوگاه مهم اقتصادی و نظامی را به سیطره خود درآورند. در واقع تسلط بر عدن و بندر آن و فرودگاهش و نیز حضرموت و بندر و فرودگاهش و جزیره سقطرا در این راستا رخ داد. جنگ یمن در واقع جنگ آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس و فرانسه ضد ملت یمنی‌ها با اهداف ژئوپلتیک و اقتصادی است جنگ یمن در واقع جنگ آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس و فرانسه ضد ملت یمن با اهداف ژئوپلتیک و اقتصادی است.

اسرائیلی‌ها در کنار اماراتی‌ها و سعودی‌ها از همان ابتدا در جنگ یمن مشارکت داشتند.با توجه به آنچه گفته شد می توان گفت که آمریکا و اسرائیل و غرب از همان ابتدا در کنار سعودی‌ها و ائتلاف آنها قرار گرفته اند اما در عمل نتوانستند کاری از پیش ببرند.برای بیان ناکارآمدی ائتلاف سعودی-آمریکایی ذکر دو نمونه کافی است؛ اولا، حملات موشکی بی امان یمنی‌ها در داخل عربستان و مواضع ارتش سعودی است که برخلاف آنچه ادعا می‌شود ضربات مهلکی به سعودی‌ها وارد می آورد و اینکه گفته می شود موشک‌ها رهگیری شده است جز جنگ روانی و بازی رسانه‌ای نیست. حقایقی که سعودی‌ها آن را کتمان می‌کنند گواه تلفات و خسارات سنگینی سعودی‌ها است که این نیز خود گویا موضوعات بسیاری است.اگر آنگونه که سعودی‌ها مدعی می شوند که موشک‌های یمنی‌ها را خنثی کرده اند باشد پس چرا سراسیمه ملک سلمان درهای مسکو را می کوبد تا سامانه اس ۴۰۰را بخرد و توافق اولیه را با روسها برای خرید این سامانه به امضا رساند؟ آیا این جز ناکارآمدی سامانه پاتریوت آمریکایی است؟ اگر سامانه پاتریوت که آمریکایی‌ها برای آن هزینه گزافی روی دست عربستان گذاشتند و پولش را گرفتند، توانایی داشت که دیگر چه دلیلی داشت که مقامات سعودی به دنبال خرید اس ۴۰۰ باشند؟

Email this page

نسخه مناسب چاپ