محک
سیاست‌های آشفته ترامپ!
ابوالقاسم قاسم زاده
سیاست نفتی ترامپ معطوف به سه هدف است: اول بایکوت نفتی ایران در راستای اجرای طرح تحریم‌ها. ترامپ گفته است اگر بتواند می‌خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند! برای اجرای این هدف با هند، ترکیه، کشورهای اروپایی، چین و ژاپن گفتگو کرده است. فرستاده‌های ترامپ به این کشورها برای پذیرش قطع خرید نفت از ایران تاکنون پاسخ مثبت نگرفته‌اند و در عمل فرمان ترامپ به این کشورها با موانع و بن‌بست مواجه شده است. دوم، درخواست افزایش تولید تا ۲میلیون بشکه در روز از دولت سعودی و ابوظبی تا ظرفیت تولید نفت را بعد از بایکوت ایران، در حد مناسب نگهدارند و از افزایش قیمت نفت در بازار جلوگیری کنند. اگر چه دولت‌های سعودی و ابوظبی بعد از یک هفته سکوت، دستور ترامپ را پذیرفته‌اند، اما در عمل چنین اقدامی با مشکلات متعددی مواجه است؛ از آن جمله مصوبه اوپک که همه اعضای آن موظف به رعایت سقف تولید فعلی تا پایان سال میلادی و تا نشست بعدی و رسمی اوپک هستند.

سوم، قلدری نفتی ترامپ در مجموعه جنگی که به راه انداخته اکنون با جنگ تجاری علیه چین، کشورهای اتحادیه اروپا و کانادا در فرمان تعرفه‌های جدید به راه افتاده است، بنابراین سیاست فروپاشی نهادهای تجاری، اقتصادی بین‌المللی در دستور کار ترامپ است.

ترامپ فروپاشی اوپک را می‌خواهد و مسیر بایکوت نفتی ایران را برای به هم ریختن این سازمان جستجو می‌کند. خارج شدن از صندوق بین‌المللی پول و سازمان تجارت جهانی، بیرون آمدن از کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل و شعار خارج شدن آمریکا از این سازمان، حتی خارج شدن از ناتو که در هفته‌های اخیر با مواضع ترامپ درباره این سازمان نظامی ـ امنیتی غرب، جریان‌ساز شده، همگی نشانه‌هایی از تعریف سیاست براساس و پایه قلدری از سوی ترامپ است.

درباره نیازمندی و همراهی سعودی‌ها و ابوظبی با درخواست ترامپ برای افزایش ظرفیت تولید نفت آنها، کارشناسان نفتی چنین شرح داده‌اند:‌ «دولت ترامپ هفته گذشته اعلام کرد که قصد دارد‎ صادرات نفت ‎ایران را به صفر برساند و از این‌رو از خریداران نفت ایران خواست‎ واردات ‎نفت از کشورمان را متوقف کنند. میزان‎ صادرات نفت ‎کشور در حال حاضر حدود ۶ر۲ میلیون بشکه در روز است، حذف این مقدار نفت از‏‎ بازار کار ‎ساده‌ای نیست و قطعا نمی‌تواند در عرض چندماه به وقوع بپیوندد‎.

‎از سوی دیگر به‌دلیل قرار گرفتن در فصل‎ ‎گرما، مسافرت‌های جاده‌ای در آمریکا به بیشترین سطح خود طی سال رسیده و این‎ ‎به معنای افزایش تقاضا برای‎ بنزین ‎است؛ موضوعی که به کاهش موجودی انبارهای نفتی این کشور برای چهار هفته‎ ‎پیاپی منجر شده است. برآورد می‌شود موجودی تجاری نفت آمریکا هفته گذشته نیز‎ ‎افت ۳ر ۳ میلیون بشکه‌ای را تجربه کرده باشد. در چنین شرایطی فشار بر‏‎ ‎ایران که به افزایش هرچه بیشتر بهای‎ بنزین ‎منجر شده، می‌تواند بر برنامه‌های مسافرتی شهروندان آمریکایی اثرگذار بوده‎ ‎و نارضایتی‌ها از عملکرد ترامپ را افزایش دهد. این در حالی است که در‎ ‎ماه‌های آینده‎ انتخابات ‎میان‌دوره‌ای مجلس‎ سنا ‎و‎ کنگره آمریکا ‎برگزار خواهد شد و نارضایتی شهروندان آمریکایی می‌تواند به پیروز شدن دموکرات‌ها، حزب مخالف دونالد ترامپ در‎ انتخابات ‎منجر شود. این موضوع می‌تواند سرنوشت ادامه ریاست‌جمهوری ترامپ را‎ ‎تحت‌تاثیر قرار دهد، از این رو ترامپ در تلاش است بازگرداندن تحریم‌ها علیه‎ ‎ایران را با همراهی عربستان با کمترین هزینه برای ریاست‌جمهوری‌اش عملی‎ ‎کند‎.»

مهمترین رویداد سیاسی ـ اجتماعی در داخل آمریکا انتخابات میاندوره‌ای کنگره این کشور است که در آبان‌ماه برگزار می‌شود. دمکرات‌ها براین باورند که اگر جمهوریخواهان (حزب طرفدار ترامپ) در این انتخابات شکست بخورند و اکثریت کنگره در اختیار دمکرات‌ها قرار گیرد، ترامپ و سیاست‌های آشفته او را مهارخواهند کرد.

برهمین اساس تحقق جنگ نفتی ترامپ علیه ایران که در نهایت فروپاشی اوپک را هدف‌گذاری کرده، بسیار مشکل است. می‌نویسند: «هرچند پادشاه عربستان اعلام کرد که درخواست ترامپ برای افزایش‎ ‎تولید را اجرا می‌کند، اما آمار نشان می‌دهد این کشور قبلا اقدام به‎ ‎افزایش عرضه نفت کرده است. رویترز گزارش می‌دهد؛ تولید نفت اوپک در ماه ژوئن‎ ‎‏۳۲۰ ‎هزار بشکه نسبت به ماه مه افزایش یافته و به ۳۲ر ۳۲ میلیون بشکه در روز‏‎ ‎رسیده است. این افزایش تولید به‌دنبال‎ رشد ‎تولیدات نفت‎ عربستان سعودی ‎رخ داده است. عربستان در ماه ژوئن ۷ر ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید‏‎ ‎کرده که نزدیک به سطح رکورد ۷۲ر ۱۰میلیون بشکه‌ای تولید نفت این کشور‎ ‎است.بسیاری از کارشناسان نفتی نیز در روزهای اخیر بارها اعلام کرده‌اند که‎ ‎عربستان نمی‌تواند خیلی سریع به افزایش تولید ۲میلیون بشکه‌ای دست یابد‏‎. به گفته‌ کارشناسان عربستان نهایتا می‌تواند تولید خود را تا سقف ۱۱میلیون‏‎ ‎بشکه در روز برساند. برخی کارشناسان نیز می‌گویند برای رسیدن به سطح تولید‏‎ ۱۲میلیون بشکه در روز عربستان باید‎ سرمایه ‎و زمان بسیاری صرف کند.این موضوع در کنار افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک، موجب‎ ‎شده است بسیاری از کارشناسان تداوم افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کنند. به‌طور‎ ‎مثال، موسسه خدمات مالی مورگان استنلی پیش‌بینی خود از بهای نفت در نیمه‎ ‎دوم سال جاری را ۷دلار افزایش داده و اعلام کرده‎ است قیمت نفت ‎برنت در پاییز و‎ زمستان ‎به ۸۵ دلار در هر بشکه خواهد رسید. به اعتقاد کارشناسان این موسسه با وجود افزایش تولید عربستان، روسیه،‎ کویت ‎و امارات سطح تقاضا از عرضه پیشی خواهد گرفت و بازار به تعادل نخواهد رسید‎.‎ به گفته کارشناسان مورگان استنلی یکی از دلایل افزایش قیمت نفت، تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. به گفته این کارشناسان،‌ هرچه شدت تحریم‌ها علیه ایران بیشتر شود، ریسک افزایش قیمت‌ها در بازار بالا خواهد رفت و این موضوعی است که به مذاق ترامپ چندان خوش نمی‌آید و بخصوص در داخل آمریکا بستر مخالفت علیه سیاست‌های او و نارضایتی‌های عمومی را دامن می‌زند و به آن شدت می‌بخشد. در یک کلام ریسک سیاسی جنگ نفتی ترامپ علیه ایران برای رئیس جمهوری آمریکا که قلدری را عین سیاست می‌داند، بسیار بالاست.

Email this page

نسخه مناسب چاپ