سید «عمار حکیم»: توصیه های آیت‌الله العظمی سیستانی، نقشه راه رفع بحران های عراق است
سرویس خارجی: رهبر «جریان حکمت ملی» و رئیس ائتلاف «اصلاح و سازندگی» عراق در دیدار با نماینده سازمان ملل در امور این کشور ، توصیه‌های آیت الله العظمی سیستانی را نقشه راه حل بحران کنونی در عراق قلمداد کرد.

سید «عمار حکیم»، رهبر «جریان حکمت ملی» و رئیس ائتلاف «اصلاح و سازندگی» عراق توصیه‌های آیت‌الله العظمی سیستانی، مرجعیت عالیقدر عراق را به عنوان نقشه راه مهار بحران کنونی عراق دانست و از تمامی گروه‌های سیاسی این کشور خواست که بر سر یک میز بنشینند.

وی در ادامه افزود: توصیه‌هایی که «هینیس پلاسخایرت»، نماینده سازمان ملل در عراق از آیت الله العظمی سیستانی شنید، به مثابه نقشه راهی برای مهار بحران‌های کنونی عراق است تا همگان خود را در برابر ماموریت شرعی، ملی و اخلاقی بیابند.

وی همچنین تصریح کرد: ما پایبندی کامل خود را به توصیه‌های مرجعیت دینی اعلام می‌کنیم و بر ضرورت توجه به این رهنمود ها درمورد خدمات‌رسانی به شهروندان، مبارزه با فساد و بازسازی شهرها به ویژه شهر «بصره» و همچنین انحصار سلاح در دست دولت، حفظ امنیت شهروندان صرف‌نظر از وابستگی‌هایشان، برقراری روابط متوازن با تمامی کشورهای جهان بر اساس منافع مشترک، احترام به حاکمیت عراق، مخالفت با استفاده از خاک این کشور برای تجاوز به ایران تاکید می‌کنیم.عمار حکیم افزود: ما از تمامی شرکای سیاسی برای نشستن بر سر یک میز جهت حل مشکلات دعوت به عمل می‌آوریم.

در چنین شرایطی، برخی اعضای کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از افزایش شمار نمایندگان موافق اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور به ۷۰ نفر خبر دادند. این در حالی است که مجموع نمایندگان پارلمان عراق ۳۲۹ تن است.به گفته آنها، اگر دولت عراق موضع رسمی خود در قبال حضور نیروهای آمریکایی را اعلام نکند، پارلمان آنان را پاسخ‌گو خواهد کرد.در همین حال، «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق در اظهاراتی اعلام کرد: پارلمان با همکاری «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر این کشور ، برای آگاهی از نیاز کنونی به نیروهای بیگانه تلاش خواهد کرد.همزمان، معاون اول وی نیز مخالفت خود را با اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در مورد ابقای نیروها در پایگاه نظامی عراق با هدف نظارت بر ایران اعلام کرد.«عدنان الزرفی»، رئیس ائتلاف «النصر» در پارلمان عراق نیز در مورد خروج نیروهای آمریکا از کشورش اظهار داشت: بسیار سخت است که در پارلمان ، قانونی علیه نظامیان آمریکایی تصویب شود چون وضعیت امنیتی عراق نگران کننده است و این امر نیاز به مطالعات بیشتر دارد و درباره خروج نیروهای آمریکا از عراق نباید عجله کرد!

از سویی، «هادی العامری» رئیس ائتلاف «الفتح» عراق نیز در واکنش به انتشار خبرهایی درباره استقرار نیروهای آمریکایی در شهرهای عراق گفت : نظامیان آمریکایی جرات «پرسه‌زنی» در شهرها و مناطق این کشور را ندارند.العامری افزود: هرگز اجازه هیچ حضور زمینی یا ایجاد پایگاه‌های هوایی آمریکا در عراق را نخواهیم داد و این مسائل را پارلمان تعیین می‌کند. در چنین شرایطی، جریان «مقتدا صدر» از توافق با ائتلاف «الفتح» به رهبری «هادی العامری» برای خروج تمامی نیروهای بیگانه از عراق خبر داد.

در خبری مرتبط، «مهدی الصمیدعی» مفتی اهل تسنن عراق در اظهاراتی ، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را به دلیل نقش این کشورها در اشغال عراق توسط آمریکا «خائن» خواند و اعلام کرد: به دوستی با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم. درتحولات میدانی نیز، «الحشد الشعبی» عراق با شلیک ۵۰ موشک ، مواضع داعش در شرق سوریه را هدف قرار داد که به هلاکت شماری از تروریست ها انجامید.

Email this page

نسخه مناسب چاپ