شرایط بارش در ۵ استان بحرانی است
وضع پنج استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس و بوشهر از نظر بارش بحرانی است به طوری که این استان ها بیش از ۵۰ درصد کاهش بارندگی دارند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمد حاج رسولی ها مدیرعامل شرکت منابع آب ایران در جمع خبرنگاران افزود: میانگین بارش در این استان ها به ترتیب ۵ر۷۳ ،۷۰، ۵۸، ۵۶ و ۵۰ درصد از ابتدای سال آبی تاکنون ثبت شده است.همچنین چهار استان خوزستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد بین ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش بارش دارند.

وی درباره میزان روان آبها افزود: میزان روان آبها نسبت به سال قبل ۳۴ درصد کاهش یافته و حجم مخازن سدها در حال حاضر ۲۵ میلیارد و ۸۲۰ میلیون متر مکعب است که نسبت به پارسال ۱۶ درصد کاهش دارد.

مدیرعامل شرکت منابع آب ایران گفت: میزان بارش برف ۷۰ درصد کمتر شده است و آثار آن در جاهای مختلف کشور مشاهده می شود. به طور مثال آورد رودخانه ای یک متر تا دو متر مکعب بر ثانیه بوده که به یکباره به ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر بر ثانیه رسیده که نشان می دهد ذخیره برف نداریم و آورد رودخانه از طریق ذوب شدن برف به حداقل رسیده است. وی در زمینه سدهای استان تهران افزود: با توجه به مدیریت سدها در استان تهران دغدغه ای جدی نداریم؛ هر چند میزان ذخیره آب سدهای استان نسبت به پارسال کمتر شده است.

حاج رسولی ها به شرایط بحرانی برخی از سدها که تأمین کننده آب شرب هستند، اشاره کرد و گفت: در استان فارس سد درودزن که تأمین آب شیراز را بر عهده دارد ۳۴۱ میلیون متر مکعب آب دارد، در حالی که حداقل حجم آبی که باید این سد داشته باشد ۳۰۰ میلیون متر مکعب است. ورودی آب به سد درودزن در سال آبی جاری ۵۳ درصد کاهش داشته است.

وی گفت: سد کوثر در استان کهکیلویه و بویراحمد هم که تأمین کننده آب شرب این استان، فارس و بوشهر است، در حال حاضر ۲۴۴ میلیون متر مکعب آب دارد که نسبت به سال قبل ورودی آب به این سد ۴۲ درصد کاهش را نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت منابع آب ایران درباره سد دوستی در استان خراسان رضوی گفت: حجم آب این سد که تأمین کننده آب شرب مشهد است ۲۲۵ میلیون متر مکعب است و میزان ورودی آب به این سد ۸۴ درصد کاهش داشته است. سد زاینده رود هم که تأمین کننده آب شرب اصفهان و بخشی از یزد است ، در حال حاضر ۳۲۰ میلیون متر مکعب ذخیره آب دارد و ورودی آب به این سد از ابتدای سال آبی تاکنون ۵۶ درصد کاهش نشان می دهد.

وی درباره سد استقلال در استان هرمزگان گفت: موجودی آب این سد ۲۰ میلیون متر مکعب است و ورودی آب به این سد در سال آبی جاری صفر بوده است و ورودی آب به سد شمیل و نیان فقط یک میلیون متر مکعب بود که این رقم در سال گذشته ۱۰۰ میلیون متر مکعب ثبت شده است.همچنین از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۳ میلیون متر مکعب آب وارد چاه نیمه ها در استان سیستان و بلوچستان شده است.

نامبرده ادامه داد: از ابتدای سال آبی تاکنون میانگین بارش در کشور ۱۶۷ میلی متر بوده است که در سه ماه باقیمانده پیش بینی می شود فقط ۸ تا ۹ میلی متر بارش داشته باشیم.بدین ترتیب آمارهای به ثبت رسیده از ۵۰ سال اخیر نشان می دهد بر اساس وضع بارش در مقایسه با آمارهایی که در دست است، امسال در رتبه ۴۷ قرار داریم. وی با اظهار اینکه میانگین بارش نسبت به پارسال ۲۶ درصد و نسبت به درازمدت ۵۰ ساله ۳۰ درصد کاهش دارد، گفت: مجوز حدود ۷۰۰ حلقه چاه آب به صورت فوری برای تأمین آب در تابستان صادر شده است.

حاج رسولی ها با اشاره به اینکه در دو هفته گذشته حدود هزار میلیارد تومان اعتبار به شرکت های آب فاضلاب کشور برای تأمین آب شرب اختصاص یافته است، افزود: از یک ماه پیش شهرهای دارای تنش آبی شناسایی شده و حفر چاه جدید، جابجایی چاه های قدیم، اجاره کردن چاه کشاورزی و ساخت سازهای بزرگ در کمترین زمان از جمله اقدامات فوری برای گذر از تابستان امسال بوده است. وی با اشاره به اینکه برای اقدامات میان مدت نتوانستیم تأمین اعتبار کنیم، گفت: اما شهرهایی که در تنش آبی قرار دارند تأمین آب آنها از طریق آب های سطحی و زیرزمینی، اطلاع رسانی به کشاورزان و در نظر گرفتن کیفیت آب با گندزدایی در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت منابع آب ایران با اشاره به اینکه یازدهمین سالی است که خشکسالی را سپری می کنیم، افزود: مسدود کردن چاه های غیر مجاز در قالب طرح احیای آب های زیرزمینی یا تعادل بخشی آب های زیرزمینی حدود سه سال است که اجرا می شود و براساس این طرح ۱۰۳ هزار چاه نیمه عمیق در برنامه ای پنج ساله باید مسدود شود.

وی گفت: سالانه حدود ۱۵ هزار حلقه چاه غیر مجاز باید مسدود می شد که تاکنون ۱۴ هزار و ۲۰۰ حلقه چاه را مسدود کردیم و امسال هم مسدود کردن ۱۵ هزار حلقه چاه در برنامه است که متأسفانه به دلیل کاهش شدید بارش و پیچیده شدن معیشت کشاورزان ۱۰ درصد از این چاه ها یعنی حدود هزار و ۵۰۰ حلقه چاه غیر مجاز را مسدود کردیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه چاه هایی که مسدود می شوند تاریخ حفر آنها بعد از سال ۸۵ است، گفت: از مجموع ۶۰۹ دشت کشور ۳۳۸ دشت ممنوعه بحرانی داریم که برداشت آب از آنها ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۴۰۰ میلیارد متر مکعب نزولات آسمانی داریم که ۷۰ تا ۷۵ درصد آن تبخیر می شود و این موضوع مهمی است که باید برای آن برنامه ریزی شود، افزود: در مورد تبخیر آب مخازن سدها ابزارهای اندازه گیری و تشتک تبخیر وجود دارد که نشان می دهد بنابر سال های خشک یا ترسالی به طور متوسط یک میلیارد و ۸۰۰ تا ۲ میلیارد متر مکعب تبخیر آب انجام می شود. حاج رسولی ها گفت: راهکارهایی برای جلوگیری از تبخیر مانند احداث صفحات خورشیدی روی مخزن آب سدها در نظر گرفتیم و از بخش خصوصی هم برای سرمایه گذاری دعوت می کنیم و دغدغه ای برای خطوط انتقال برق نخواهند داشت. چون همه سدها خطوط و پست برق دارند اما راه  حل هایی مانند ریختن گوی های سیاه در سطح آب پشت سد مشکلات زیست محیطی دارند و این اقدامات به صورت آزمایشی انجام شده اند.

وی همچنین گفت: کیفیت آب کارون به سد گتوند ربطی ندارد و انتساب شوری آب خوزستان به سد گتوند کاملا غلط است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ