دانشنامه تغذیه
شلغم
آناهیتا هیشتا
 

شلغم یک گیاه ریشه ای است که در خانواده سبزیجاتی نظیر کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم برگ و خردل قرار می گیرد. شلغم متناسب با واریته و زمانی که از رشد آن گذشته است می تواند گرد یا فرفره ای شکل باشد که قطر آن از ۵ سانتی متر تا بیش از ۳۰ سانتی متر متغیر است. پوست نرمی دارد که به رنگ های سفید، زرد، سبز یا ارغوانی موجود است. گوشته زرد یا سفید شلغم طعم ملایم شیرین، تند و بافتی ترد دارد.
شلغم با نام علمی Brassica rapa و از خانواده Cruciferaeاست. در طول سال انواع مختلف آن کشت می شود. نوع ارغوانی «تاپ میلان» که مسطح با نقاطی ارغوانی رنگ است زود رشد می کند و یک محصول زمستانی خوب به حساب می آید. نوع «اسنوبال» که سفید است رشد سریعی دارد و به طور معمول در بهار کاشته می شود، ولی نوع «توکیو کراس» محصولی است که در تمامی طول سال قابل کاشت و برداشت است. شلغم ژاپنی «هینونا کابو» هم کشیده و شبیه به هویج است.
شلغم گیاهی بومی اروپا و آسیای مرکزی است که هنوز هم در زمین های وسیع یا در کنار جویبارها به صورت وحشی می روید. رومی های باستان و مردم اروپا در قرون وسطا شلغم مصرف می کردند. این انگلیسی ها و فرانسوی ها بودند که آن را وارد قاره آمریکا کردند. امروزه، شلغم در بسیاری از نقاط دنیا، از جمله ایالات متحده و کانادا کشت می شود که کالیفرنیا و نیوجرسی بیشترین میزان تولید را دارند.
شلغم یک سبزی مقرون به صرفه و کاشت آن آسان است. تقریباً در همه نوع خاک رشد می کند و پس از برداشت هم مدت زیادی دوام می آورد. بذرهای شلغم به طور معمول در اوایل بهار کاشته می شوند و محصول ۷۰ روز پس از کاشت آماده برداشت است، یعنی زمانی که قطر شلغم ها به ۵ سانتی متر رسیده باشد.
به هنگام خرید، باید شلغم های سالم و کوچک که نسبت به اندازه شان وزن بیشتری دارند و شیرین‌تر
‌هستند را انتخاب کنیم. می توانیم آن‌ها را در کیسه های پلاستیکی منفذدار در یخچال نگهداری کنیم. شلغم که منبع خوبی از ویتامین Cاست به صورت خام هم مصرف می شود. شلغم های بزرگ تر طعم تندتری دارند که برای کاهش تندی آن ها باید حدود ۵ دقیقه در آب جوش قرار داده شوند. اگر چه پیش از مصرف، شلغم ها را پوست می گیریم، اگر تازه و کوچک باشند می توانیم به صورت خام مصرف کنیم. شلغم قطعه قطعه شده بافت ترد و طعم شیرینی به انواع سالاد سبزیجات می دهد. پختن در آب، بخار پز کردن، ترشی کردن، سرخ کردن، کبابی کردن به همراه گوشت یا مرغ از روش های آماده کردن شلغم هستند. می توانیم از شلغم پخته شده مانند پوره سیب زمینی پوره تهیه کنیم یا آن را برش بزنیم و به سوپ ها و خوراک ها‌ اضافه کنیم. شلغم اگر بیش از حد پخته شود طعم خود را از دست می دهد. لازم به ذکر است که باید از پختن آن در کاغذ آلومینیومی یا قابلمه آهنی جلوگیری کنیم، چون رنگ آن تیره می شود. در انگلستان، از شلغم های خام صورت های جشن هالووین درست می کنند، مانند کدوهایی که روی آنها چشم و دهان برش می دهند و در این جشن از آن استفاده می کنند.
*عکس از: Wikimedia

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ