شمارش معکوس برای بهره برداری از ۴ پالایشگاه بزرگ میعانات گازی در پارس جنوبی
 

پالایشگاه های میعانات گازی فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ میدان پارس جنوبی ظرف روزهای آینده با حضور رئیس جمهوری افتتاح خواهد شد و برداشت گاز ایران از این میدان مشترک نسبت به کشور قطر بسیار بیشتر می شود.

این مطلب را مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دیروز پس از ارائه گزارش مفصلی ازدستاوردهای ۴۰ ساله صنعت نفت به خبرنگاران اعلام کرد و افزود: تولید میعانات گازی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک به صفر بوده است و هم اکنون این رقم به ۷۵۰هزار بشکه در روز رسیده است. از سوی دیگر هم اینک میزان برداشت گاز ایران از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با میزان برداشت کشور قطر است.

وی ادامه داد: ۲ میلیارد فوت مکعب از خوراک گازی این پالایشگاه ها از بخش دریایی فازهای مذکور و یک میلیارد فوت مکعب هم از فاز ۱۴ میدان پارس جنوبی دریافت می شود. این اقدام ظرفیت تولید روزانه گاز کشور را به بیش از هزار میلیون متر مکعب خواهد رساند.

به گفته وزیر نفت ، ارزش سرمایه گذاری صورت گرفته در این ۴ پالایشگاه عظیم بیش از ۱۰ میلیارد دلار است.

وی با اشاره به اینکه در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی همچنین فاز سوم پالایشگاه بنزین سازی ستاره خلیج فارس بزودی افتتاح خواهد شد،گفت: از سوی دیگر تولید گاز اتان از پارس جنوبی برای نخستین بار در اوایل سال ۹۸ از مرز یک میلیون تن فراتر خواهد رفت که رقم بی نظیری است و این تولید جدید به ظرفیت خوراک مجتمع های پتروشیمی افزوده خواهد شد.

زنگنه گفت: امسال فروش محصولات پتروشیمی ایران به ۳۰میلیون تن با ارزشی معادل ۱۷میلیارد دلار رسیده است که از مصادیق توسعه زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی است.

وی با بیان اینکه بیش از ۵ر۵ میلیارد دلار از این ۱۷میلیارد دلار به داخل کشور عرضه می‌شود، گفت: فاز اول مجتمع اولفین پتروشیمی بوشهر، مجتمع اولفین پتروشیمی ایلام و ۳ مجتمع پتروشیمی دیگر هم بزودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وزیر نفت ضمن اشاره به اینکه تولید اتان در سال ۹۸به ۱۰میلیون تن می‌رسد که رقم بی نظیری است، گفت: در میدان‌های نفتی غرب کارون هم میزان تولید از ۷۰هزار بشکه در روز در سال ۹۲به ۳۵۰هزار بشکه تا پایان امسال می‌رسد. همچنین گاز‌های مشعل ظرف دو سال و نیم آینده جمع آوری و نزدیک به صفر می‌شود.

وی با اشاره به برنامه دولت برای ایجاد پایانه های جدید نفتی در دریای عمان و سواحل مَکُران گفت: ساخت پایانه بزرگ نفتی جاسک برای صادرات نفت خارج از خلیج فارس در دستور کار است که تا پایان سال ۹۹بهره برداری از این پایانه نفتی آغاز می‌شود.

عضو کابینه دولت درباره سهمیه بندی یا افزایش قیمت بنزین گفت: اگر مردم افزایش قیمت بنزین را قبول ندارند، نباید انجام داد. اما در شرایط حاضر برای جلوگیری از قاچاق و کنترل مصرف بنزین راهی جز سهمیه بندی و افزایش قیمت نداریم. البته بیشتر قاچاق سوخت مربوط به گازوئیل است و هر تصمیمی درباره قیمت گاروئیل گرفته شود باید برای بنزین هم اتفاق بیفتد، زیرا این دو سوخت بر هم تأثیر دارند.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی در این زمینه برای ۱۰سناریو رای گرفت که هیچکدام رای نیاورد. دولت هم به این موضوع توجه دارد. هدف اصلی دولت، کاستن از مقدار قاچاق و کنترل مصرف است نه درآمدزایی.

زنگنه با بیان اینکه از مهر سال ۹۷بنزین وارد نکردیم و سال آینده هم بودجه‌ای برای واردات بنزین در نظر نگرفتیم، ادامه داد:‌ توانستیم تهدید جلوگیری از صادرات بنزین به ایران را از سر راه برداریم و اوضاع تولید بنزین خوب است، اما بار‌ها گفته‌ام مشکل بنزین را در کارخانه‌های خودروسازی دنبال کنید. نظام هم باید یکپارچه برخورد کند.

وی افزود: مصرف بنزین در کشور بالاست، اما مشکل مصرف بالا، مردم نیستند، زیرا مردم خودرویی را که به آن‌ها عرضه شده است، استفاده می‌کنند؛ بنابراین روش‌های غیرقیمتی هم برای ساماندهی و مدیریت مصرف وجود دارد. اما اجرای آنها در شرایط فعلی امکان پذیر نیست.

وزیر نفت تاکید کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی یقیناً در سال ۹۸تصمیمی درباره قیمت بنزین نخواهد گرفت. سال ۹۸ برای مجلس شورای اسلامی سال ویژه ای است و مجلس تصمیمی برای قیمت بنزین نمی گیرد و ممکن است تصمیم گیری در این باره را به دولت واگذار کند.

وی با اشاره به جنگ یکجانبه‌ای که آمریکا با تحریک منافقین و اسرائیل علیه ایران آغاز کرده و صنعت نفت را در نوک پیکان حملات خود قرار داده است، گفت: می‌خواهند درآمد صادراتی ما را صفر کنند و اگر هم درآمدی حاصل شد، جلو نقل و انتقال پول را بگیرند، اما ملت ایران مطمئن باشند که به صورت شبانه روزی تلاش می‌کنیم تا مانع ازاین اقدام شویم و محکم در برابر برنامه های تحریمی آمریکا می ایستیم.

این مقام مسئول با اشاره انتقاد برخی مقامات داخلی مبنی بر اینکه تصمیمات صنعت نفت در اتاق‌های تاریک گرفته می شود، گفت: ما قطعا برای دشمنان ملت اتاق تاریک داریم و برنامه عملیات خود را برای دور زدن تحریم ها افشا نمی کنیم.

وی افزود: برخی می‌خواهند ما را تحریک کنند که حرف بزنیم، اما نمی‌زنیم؛ هدف ما سعادت مردم است. ما دنبال کسب افتخار نیستیم، دنبال خدمت هستیم، ما برای مقاومت ایستاده‌ایم و امیدواریم بتوانیم روسفید باشیم.

زنگنه در پاسخ به پرسشی پیرامون همکاری ایران با روسیه و چین و ادعای بی‌میلی وزارت نفت برای همکاری با این دو کشور گفت: بسیاری از مسائلی که مطرح می‌شود، صحت ندارد. من بار‌ها اعلام کردم که نامه FATFرا امضا نکردم، اما بازهم برخی اصرار دارند که این نامه را من امضا کرده‌ام. آنان که می‌گویند ما تمایلی به همکاری با چین و روسیه نداریم، دلیلشان چیست؟

وی گفت: در قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱پارس جنوبی سهم چین ۳۰درصد بوده است و پس از رفتن شرکت فرانسوی توتال، اپراتور فاز ۱۱پارس جنوبی شرکت چینی است.

وزیر نفت با اشاره به نامه ۷۲نماینده مجلس گفت: در آن نامه آمده بود که استقبال خوبی از رئیس جمهوری چین نشده است، آیا من باید جواب گرم نبودن استقبال از رئیس جمهوری چین را بدهم؟ هر کشوری پروتکل استقبال خودش را دارد.

وی افزود: من هم با روس‌ها و هم با چینی‌ها می‌خواهم کار کنم، اما قرارداد دو طرفه است و وقتی یک طرف امضا نمی‌کند، من چه باید کنم. بارها گفته ام که برای عقد چنین قراردادی باید هر دو طرف راضی باشند.

زنگنه با بیان اینکه کدام قرارداد بوده است که یک شرکت خارجی می‌خواست امضا کند و من امضا نکردم؟ گفت: امضای قرارداد دو طرفه است و اگر کشوری حاضر به امضا نیست جوابش را من نباید بدهم. من نوکر یک کشورم و در مقابل یک ملت تعظیم می‌کنم و آن کشور و ملت ایران است. من در مقابل هیچ کشوری تعظیم نمی‌کنم؛ قرارداد امضا می‌کنم، اما با عزت.

وی با اشاره به اینکه با روس‌ها قرارداد امضا کردیم و بخشی هم عملیاتی شده است و بخشی دیگر هم عملیاتی خواهد شد، گفت: ما هرگز قرارداد سوآپ نفت با روسیه نداشتیم که نمایندگان در نامه خود آوردند؛ البته ایرادی به نمایندگان نیست بلکه اطلاعات غلط به آن‌ها داده شده است.

وزیر نفت درباره پرونده کرسنت گفت: کرسنت یک پرونده زنده است و متاسفانه عده‌ای ما را با لجبازی و ندانستن قواعد بین‌المللی در چاه عمیق انداختند. در فرآیند داوری در پرونده کرسنت در سال‌های اخیر با تلاش زیاد سعی کردیم به خوبی عمل کنیم و به نتیجه خوبی برسیم. به طوری که داوری در مرحله نزدیک به صدور رای بود، اما کار‌هایی کردند که اعلام رای به تعویق بیافتد.

وی افزود: برخی در داخل کشور در مورد پرونده کرسنت اعداد و ارقامی اعلام می کنند که تماماً به نفع طرف مقابل در داوری کرسنت است و من متوجه دلیل این اقدام آنها نمی‌شوم.البته بعد از رای کمیته داوری بهتر می‌توانیم درباره کرسنت صحبت کنیم.

نامبرده در پاسخ به پرسشی درباره دلیل اعتراض یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر مخالفت زنگنه با پالایشگاه سازی گفت: من دشمن پالایشگاه سازی نیستم، قانون ما را از پالایشگاه سازی منع کرده و واگذاری پالایشگاه‌ها هم به همین دلیل انجام شد. در این زمینه نزدیک ۲میلیون بشکه موافقت اصولی دادیم که ۶۰۰هزار بشکه آن برای پالایشگاه‌های کوچک در خصوص میعانات گازی و نفت خام است. هر که هم حمایت بخواهد، ما حمایت می‌کنیم. ما که دیگر نمی‌توانیم جای بخش خصوصی کار انجام دهیم.

وی افزود: درنامه ۷۲نفر هم به شیرین سازی میعانات گازی اشاره کردند، مگر امریکا مشکلش درصد گوگرد میعانات است؟! این چه حرفی است؟

زنگنه با بیان اینکه ما برای صادرات نفت خام معافیت داریم، اما برای صادرات فرآورده چنین مزیتی را نداریم، گفت: برخی دائماً انتقاد می کنند که چرا به جای صادرات نفت خام، فرآورده نفتی صادر نمی کنیم. نمی دانم روی چه حسابی برخی فکر می‌کنند مصرف فرآورده ساده است؟ منتقدین می‌گویند به کشورهای همسایه فرآورده نفتی صادر کنید. مگر کشوری مثل افغانستان چقدر مصرف فرآورده دارد که اینقدر روی آن تاکید می کنید. حداکثر نیاز افغانستان به فرآورده های نفتی روزانه ۴ هزار بشکه است، در حالیکه که ما روزانه ۱۶۰ هزار بشکه نفت خام به پالایشگاه ها می دهیم تا مصرف پالایشگاه‌های داخلی را افزایش دهیم.

وی درباره تأثیر برقراری کانال مالی “اینستکس″ در میزان صادرات نفت ایران به اروپا در سال ۹۸گفت: من رقمی درباره صادرات نفت اعلام نمی‌کنم. اما این را بگویم که که کشورهای اروپایی به جز ترکیه تاکنون از ایران نفت خریداری نکردند. قرار بود یونان و ایتالیا با وجود گرفتن معافیت از ایران نفت خریداری کنند ولی اکنون جواب ایران را هم نمی‌دهند.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به پیشنهاد هندی‌ها مبنی بر احداث یک خط لوله گاز دریایی گفت: هندی‌ها هیچ پیشنهادی مبنی بر خرید گاز از ایران به طور مستقل نداشتند و این موضوع فقط در حد مذاکراتی بود که بین ما و روسیه انجام شد و یک یادداشت تفاهم در سال ۹۶ به امضاء رسید.

وی گفت:‌روس‌ها گفته بودند می‌شود یک خط لوله گاز دریایی را با خرج خودشان بکشند که ما هم از این موضوع استقبال کردیم، اما هرگز از سمت هندی‌ها پیشنهادی مبنی بر خرید مستقل گاز از ایران مطرح نشده بود.

زنگنه گفت: من می‌شنوم که گفته شده است روس‌ها پیشنهاد داده‌اند که گاز ایران را به اروپا ببرند. اگر این موضوع صحت دارد و موجب گلایه نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده، چرا تاکنون در حد سران عالی‌رتبه کشور مطرح نشده و مشخص نیست که این پیشنهاد از کجا درآمده که یک نماینده مجلس به آن اشاره می‌کند. این از دروغ‌های شاخداری است که من برای اولین بار آن را می‌شنوم.

وی با اظهار تأسف از دریافت اطلاعات غلط توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: چنین پیشنهاهای عظیمی را که زیر گوش نمی گویند. قطعا اگر چنین پیشنهادی از طرف روس ها مطرح شده بود، من یا وزیر نفت روسیه یا سران دو کشور از آن باخبر بودیم.

وزیر نفت گفت: تولید نفت ایران بعد از برجام و در فاصله ۴ماه یک میلیون بشکه در روز افزایش یافت و صادرات نفت ایران هم در اردیبهشت ۱۳۹۷به ۲میلیون و ۷۸۰هزار بشکه رسیده بود. یعنی برجام موفق بوده است. اگر برجام نبود هرگز ستاره خلیج فارس نمی‌آمد، اگر برجام نبود ما گرفتار تامین بنزین بودیم و اینکه امروز مشکل داریم ،نشان می‌دهد برجام اثر گذار بوده است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر بی میلی وزارت نفت به عرضه نفت خام در بورس انرژی گفت: ما هرهفته عرضه می‌کنیم و هرکسی ادعا می‌کند در بورس انرژی می‌تواند عملیاتی انجام دهد، جلو بیاید. اگر لازم است تغییری در اطلاعیه عرضه نفت صورت گیرد تا باعث افزایش خریدار شود، بگویید.

این مقام نفتی تأکید کرد: برای فروش نفت به هر خریداری دو شرط داریم، یک اینکه پولش را نقداً بدهد و دوم اینکه در بازاری که ما داریم نفت می‌فروشیم، اقدام به فروش نفت نکند. زیرا فروختن نفت در بازاری که هم اینک با ایران همکاری دارد که هنر نیست.

وی درادامه درباره کشف میدان جدید نفتی در آبادان گفت: اطلاعاتی که ما درباره کشف میدان در آبادان اعلام کردیم به همان اندازه‌ای بود که اعلام شد. نفت این میدان سبک است و اطلاعات بیشتر بعد از بررسی بیشتر اعلام می‌شود. البته الآن توانسته ایم به نفت به درجه API35 برسیم و برای اینکه بدانیم حجم این نفت چقدر است و به اطلاعات دقیق‌تر برسیم نیازمند فعالیت‌های اکتشافی بیشتر هستیم. ما سال‌ها بود در سطح آبادان و در جنوب دارخوین دنبال نفت می‌گشتیم و امیدواریم در این اطراف بازهم میدان‌های دیگر نفتی را کشف کنیم.

زنگنه مجددا به نامه گلایه ۷۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: ‌جالب است می‌گویند که وزیر نفت مخالف شیرین‌سازی میعانات گازی است. برای همین اجازه سرمایه‌گذاری در آن را نمی‌دهد اما باید پرسید آیا برای آمریکا میعانات گازی شیرین و ترش فرقی می‌کند. مشکل آمریکا میزان گوگرد در نفت خام ایران نیست، آنها می خواهند کل نفت خام ما را تحریم کنند. بنابر این چه تفاوتی می کند که نفت را شیرین کنیم و نتوانیم بفروشیم با هنگامی که نفت هنوز ترش است.

وی ادامه داد: بر این اساس می‌بینم که خوراک پالایشگاه‌ها بالا رفته بنابر این من مخالف ساخت پالایشگاه در داخل کشور نیستم و فقط قانون دست ما را بسته و این حق را به بخش خصوصی داده است.

وزیر نفت همچنین با اشاره به میادین نفتی خارج از کشور که برخی از سهام آن در اختیار ایران است گفت: ما درصدی از سهام میدان رام در دریای شمال را در اختیار داریم و ۱۰ درصد از سهام میدان شاه‌دنیز در اختیار ایران است، اما می‌بینیم که آنها نفت یا میعانات گازی متعلق به ایران را خودشان می‌فروشند و پولش را در یک حسابی بلوکه می‌کنند و حتی این پول را به ایران هم تحویل نمی‌دهند.

وی گفت: ‌من می‌بینیم صحبت‌هایی مطرح می‌شود در خصوص خرید سهام پالایشگاه‌های خارجی که باید بگویم بحث مالکیت با حاکمیت تفاوت می‌کند؛ فرض کنیم ما سهام برخی از پالایشگاه‌های خارجی را هم خریده بودیم آیا آمریکا اجازه می‌داد که فرآورده‌های تولید شده صادر شود؟ زیرا بخشی از سهام آنها در اختیار ایران است. الان همین مشکل برای روسیه وجود دارد که آمده است و درصدی از سهام یک پالایشگاه نفتی را خریده است اما می‌بینیم مشکلاتی برای صادرات فرآورده وجود دارد.

زنگنه ادامه داد: موضوع مهم این است که ما می‌توانیم ۵درصد تخفیف بابت خوراک بدهیم و هر کسی که تمایل داشته باشد پالایشگاه در داخل کشور بسازد، می‌تواند با ما مذاکره کند. ما مانع ساخت پالایشگاه در داخل کشور نیستیم. من فکر می‌کنم الان ظرفیت ۲ میلیون و ۳۰۰ بشکه‌ای پالایش در داخل کشور ظرفیت خوبی است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات آمریکا در ونزوئلا گفت: ما اقدامات آمریکا را که موجب می‌شود حاکمیت یک کشور به هم بریزد، محکوم می‌کنیم و از این موضوع هم گله‌مند هستیم.

وزیر نفت تصریح کرد: اما در مورد بازار نفت باید بگویم قطعاً قیمت نفتی که در بودجه سال ۹۸ در نظر گرفته شده و به مبلغ ۵۴ دلار است، محقق خواهد شد و مشکلی برای آن وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به شرایط صادرات گاز ایران گفت: هم اکنون عراق یکی از مشتریان گاز ایران است. گاز ایران در حال صادرات به این کشور است و تا چند وقت دیگر رقم صادرات به ۲۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد؛ در مورد پاکستان هم باید بگویم ما هر کاری که لازم باشد برای صادرات گاز به پاکستان انجام داده‌ایم و این پاکستانی‌ها هستند که هنوز یک کیلومتر هم خط لوله نکشیده‌اند و خط لوله ما به نزدیکی پاکستان رسیده است و آنها هستند که باید بخواهند گاز ایران را وارد کنند.

زنگنه ادامه داد: قرارداد صادرات گاز به ترکیه، عراق و ارمنستان هم ادامه دارد و موضوع ایران ‌ال‌ان‌جی هم گرفتار تحریم‌ها است.

وی همچنین با اشاره به میزان بانکرینگ گفت: مشکل ما در بانکرینگ برگشت پول است. الان شرکت‌های بانکر فرآورده را به صورت ریالی می‌خرند در صورتی که ما نیاز به دلار هم داریم.

وزیر نفت ادامه داد: نکته مهم در بانکر این است که ۸۰ درصد نفت کوره بانکرینگ ما صادرات مجدد می‌شود یعنی نفت کوره ما به فجریه می‌رود و از آنجا دوباره صادر می‌شود. با این شرایط این موضوع برای ما منافع ارزی دارد. جلویش را نمی‌گیریم اما موضوع مهم در بانکرینگ این است که شرکت‌ها به ما ریال می‌دهند در صورتی که ما نیازمند دلار هم هستیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ