شهردار: کارخانه تولید مصالح از نخاله‌های ساختمانی راه‌اندازی می‌شود
شهردار تهران دیروز در مراسم افتتاح بخش شمالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی خبرهای خوبی از تولید ثروت از پسماندهای تهران داد و اعلام کرد که به زودی کارخانه‌های تولید مصالح از نخاله‌های ساختمانی آغاز به کار می‌کنند.

به گزارش شهرنوشت، سید محمدعلی افشانی در این مراسم، با ابراز خرسندی از افتتاح پروژه در زمان مقرر از سردار عبداللهی فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء تشکر کرد و گفت: مبنای ما در اجرای پروژه‌های نیمه کاره شهرداری تهران اولویت دادن به پروژه‌هایی است که درصد پیشرفت فیزیکی آنها بیشتر است. بر این اساس، ابتدا باید پروژه‌هایی که منابع بیشتری از مردم را در خاک برده اند به بهره برداری برسانیم. پروژه ادامه بزرگراه شهید صیاد شیرازی هم دو سال تعطیل بود و بر مبنای ذکرشده در اولویت قرار گرفت.

شهردار تهران همچنین به تامین اعتبار خطوط مترو اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ۷۰۰ میلیارد تومان منابع مورد نیاز برای تکمیل خط ۷ مترو تهران به خزانه واریز شده است. این مبلغ در اختیار پیمانکاران قرار می‌گیرد تا خط ۷ مترو هر چه زودتر افتتاح شود. ۸۰۰ میلیارد تومان هم مجوز فروش اوراق مشارکت توسط بانک مرکزی تائید شده است که آن هم پس از واریز این منابع در اختیار خط ۶ مترو تهران قرار می‌گیرد. از طلب‌های شهرداری تهران هم چهار هزار میلیارد تومان در حال وصول است و مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

توسعه ۲۵ کیلومتری کمربند سبز شمال تهران

افشانی با اشاره به پروژه کمربند سبز شمال تهران بیان کرد: این از مهمترین پروژه‌های شهرداری تهران است و انجام آن علاوه بر این که بر کاهش آلودگی تهران اثرگذار است، مانع کوهخواری و خیانت به منابع ملی توسط فرصت طلبان می‌شود. در کمربند سبز شمال تهران هم درختکاری به طول ۲۵ کیلومتر و عرض حداقل ۵۰۰ متر انجام می‌شود. تمام امکانات و تجهیزات آن در حال تکمیل است و منتظریم هوا سردتر شود تا عملیات درختکاری را آغاز کنیم. هویت طبیعی تهران البرز است که باید بماند و نباید اجازه دهیم فرصت طلبان به این هویت دست درازی کنند.

وی در بخش دیگر سخنان خود به موضوع پسماند در شهر تهران اشاره کرد و افزود: روزانه در تهران ۴۰ هزار تن نخاله ساختمانی تولید می‌شود. ما برای این مساله اولین کارخانه تبدیل نخاله به مصالح ساختمانی را با ظرفیت ۳ هزار و ۳۰۰ تن در روز در دو هفته آینده افتتاح خواهیم کرد. دو کارخانه دیگر هم با همین ظرفیت در آینده افتتاح می‌شود و ظرفیت تولید مصالح از نخاله‌های ساختمانی به ۱۰ هزار تن می‌رسد. برنامه ما این است تا انتهای سال آینده برابر با کل تولید نخاله‌های ساختمانی در تهران کارخانه تولید مصالح از نخاله داشته باشیم.

آغاز طرح تفکیک زباله از مبدأ در ۳ منطقه

شهردار تهران با بیان این که برای پسماند خانگی هم موضوع تفکیک زباله از مبدأ در سه منطقه شروع شد، گفت: شهرداری منطقه یک در امر تفکیک زباله از مبدأ پیشتاز بوده است. در آینده هم با برنامه‌هایی که داریم اوضاع به گونه‌ای خواهد شد که نه فقط یک ریال برای زباله خانگی هزینه نمی‌کنیم، بلکه درآمد هم خواهیم داشت.

وی ادامه داد: شهرداری تهران برای تولید گاز از پسماند با یک شرکت کره ای در حال عقد قرارداد است و آن شرکت در این زمینه ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه گذاری می‌کند. در صورت به نتیجه رسیدن این پروژه ،شهرداری تهران ۲۰۰ میلیارد تومان در سال درآمد دارد. همچنین تولید برق از زباله سوزها را در دستور کار دارد که امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه برسد.

وی از نمایندگان مجلس خواست شهرداری تهران را در تامین منابع بودجه ۱۳۹۸ تهران یاری کنند و گفت: بدانید که تهران فقط یک شهر نیست. اینجا پایتخت ایران است و هزینه‌های آن را کل کشور باید بپردازد.

شهردار تهران سپس در جمع خبرنگاران با اشاره به افتتاح پروژه‌های آینده شهرداری تهران گفت: پس از افتتاح بخش شمالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی، پروژه بزرگراه شهید بروجردی را در دستور کار داریم که به زودی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

افشانی گفت: طول این پروژه دو و نیم کیلومتر است و ۵۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

وی تاکید کرد: طبق تصمیمی‌که پیش از این گرفته بودیم قرار بود هر پروژه ای که افتتاح می‌شود، به طور کامل به اتمام رسیده باشد. این مساله در مورد پروژه بخش شمالی شهید صیاد شیرازی هم انجام شده و حتی سیستم روشنایی آن هم تکمیل شده است.

افشانی در پاسخ به سئوالی در باره پروژه‌های نیمه کاره شهرداری تهران گفت: با توجه به شرایط نامناسبی که از نظر تامین منابع مالی داریم، پروژه‌هایی که درصد پیشرفت فیزیکی آن بیشتر است را در اولویت قرار می‌دهیم تا هر چه زودتر به بهره برداری برسد.

وی درباره افتتاح پروژه‌های آینده شهرداری تهران هم بیان کرد: پس از افتتاح بخش شمالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی، پروژه شهید بروجردی را در دستور کار داریم که به زودی تکمیل می‌شود و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

شهردار تهران همچنین گفت: تا پایان سال آینده ۵۰کیلومتر خطوط مترو با ۲۱ایستگاه باید افتتاح شود.

گفته‌های استاندار تهران

استاندار تهران هم خواستار محاسبه و پرداخت سهم شهرداری تهران از محل درآمدهای ناشی از صرفه جویی در مصرف انرژی شد.

محمد حسین مقیمی‌ گفت: اگر در طول این چند ماه به عملکرد شورای شهر و شهرداری تهران نگاه کنیم می‌بینیم که به مدیریت شهر تهران به صورت متوازن و پایدار توجه شده است؛ یعنی به همان میزان که افتتاح اتوبان برای شهرداری اهمیت دارد،

بهره‌برداری از حمل نقل عمومی‌هم مهم است و اگر به حوزه شهرسازی و معماری توجه می‌شود توجه به محیط زیست و آلودگی شهرهم توجه شده است.

وی با تاکید بر این که بهره برداری از پروژه‌های این چنینی و همین طور پروژه‌های حمل و نقل می‌تواند به کاهش سوخت در تهران کمک کند، بیان کرد: بهتر است سهم شهرداری در میزان صرفه جویی در مصرف سوخت محاسبه شود و وزارت نفت در جهت پرداخت ۱۰۰ میلیارد دلاری که به ازای صرفه‌جویی در مصرف انرژی باید به شهرداری پرداخت شود ، گام بردارد.

استاندار تهران با بیان این که در حال حاضر در شهر تهران به بازآفرینی شهری توجه ویژه و خوبی شده است، گفت: دولت وظیفه خود می‌داند که به شهرداری تهران کمک کند تا شهر برای زندگی بهتر شهروندان آماده شود.

همکاری قرارگاه خاتم الانبیاء با شهرداری در اجرای ۴۶ پروژه

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء هم اعلام کرد: قرارگاه ۴۶ پروژه با شهرداری تهران دارد که تعدادی از آنها تا پایان سال افتتاح می‌شود.

سردار سعید محمد در حاشیه مراسم درباره پروژه‌های مشترک این قرارگاه با شهرداری تهران گفت: پروژه‌های شهرداری مشکل تامین مالی دارند، با این وجود قرارگاه خاتم الانبیاء تلاش دارد تا حد امکان این پروژه‌ها را اجرایی کند تا مشکلات حل شود.

وی به پروژه ادامه شمالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی اشاره کرد و افزود: این پروژه مشکلات مالی داشت، اما با توافق با آقای افشانی قرار شد آن را افتتاح کنیم.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اضافه کرد: قرارگاه خاتم خدمتگزار مردم است و هر جا که بتواند به پیشبرد امور کمک خواهد کرد؛ ما شهرداری تهران را هم جزء نیروهای انقلاب می‌دانیم و از هیچ کمکی به شهرداری دریغ نمی‌کنیم.

محمد با بیان این که با دوستانمان در شهرداری روابط خوبی داریم، تصریح کرد: البته شهرداری تهران املاک و اقلام غیرنقد دارد و می‌تواند از این طریق بدهی‌های خود را تسویه کند.

‌معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران هم گفت: در زمان شروع کار بزرگراه شهید صیاد اعلام کردیم که هر فصل یک پروژه عمرانی در شهر تهران به بهره برداری خواهد رسید.

ایرج معزی در این مراسم با اشاره به جزئیات پروژه مذکور گفت: این پروژه از ابتدای افتتاح تا زمان بهره برداری مشکلات زیادی را پشت سر گذاشت، اما پس از تامین اعتبارات و رفع موانع موفق به بهره برداری از آن شدیم.

وی با تاکید بر مشکلاتی که در مسیر تکمیل بخش شمالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی وجود داشت، بیان کرد: نوسانات قیمت در بازار یکی از بزرگترین مشکلات ما در انجام این پروژه بود. از سوی دیگر مراحل پایانی این پروژه با بارندگی‌های اخیر تهران همزمان شد و چند روزی در کار خلل ایجاد کرد، اما در نهایت توانستیم به وعده خود عمل کنیم و ادامه بزرگراه شهید صیاد شیرازی را در مهر ماه به بهره برداری برسانیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ