شکست بزرگ ترامپ در قدس
بخش اول
 

حرکت جنجالی ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به قدس، موجی از نارضایتی‌ها در داخل و خارج را به راه انداخته است و نقش میانجیگری واشنگتن طی چندین دهه زیر سوال رفته و چشم‌انداز صلح میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها در‌هاله‌ای از ابهام است.به گزارش ایسنا نیویورک تایمز نوشت: در پی کشتار وحشیانه فلسطینیان در مرزهای غزه به دست نظامیان صهیونیست در سالروز نکبت و همزمان با انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی که موجی از محکومیت‌ها را به دنبال داشت، روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله خود نوشت: روزی که ایالات متحده آمریکا سفارتش را در قدس باز کرد، همان روزی است که جهان انتظارش را می‌کشید؛ چرا که قرار بود پایان درگیری بی‌پایان و خاتمه تراژدی خونبار دو طرف باشد. اسرائیلی‌ها و فلسطینیان پایتختی را در قدس متصور بودند و آمریکایی‌ها چندین نسل میانجی صلح‌سازی بودند و بر ادعاهای هیچکدام از طرفین صحه نمی‌گذاشتند تا توافقی برای حل تمام مسائل حاصل شود. اما دونالد ترامپ این سفارت را به عنوان هدیه‌ای بدون سازش یا پیش‌شرط به دولت بنیامین نتانیاهو داد و ضربه‌ای به فلسطینیان زد. جهان شاهد طلوع صلح و امنیت جدیدی که برای مردمان دو طرف از مدت‌ها پیش رویایش را در سرمی‌پرواندند، نبود. در عوض، جهان شاهد بود که سربازان اسرائیلی ده‌ها معترض فلسطینی را به ضرب گلوله کشتند و هزاران تن دیگر را در امتداد حریم سرزمین‌های اشغالی با نوار غزه زخمی کردند.این اقدام یکجانبه به جای مذاکره و سازش در راستای خدمت به اهداف دولت‌های دست‌راستی متوالی اسرائیل عمل کرده است. آنها به صورت مداوم شهرک‌سازی در کرانه‌ باختری، سرزمینی که فلسطینیان انتظار دارند بخشی از کشور فلسطین باشد، توسعه دادند.

حتی زمانی که اسرائیلی‌ها در ۲۰۰۵نابودی شهرک‌ها در غزه را آغاز کردند، این کار را بدون مذاکره بر سر یک توافق انجام دادند. آنها این اقدام را با هدف افزایش امنیت اسرائیل در کوتاه مدت انجام دادند، در حالی که ناامیدی فلسطینیان و قدرت گروه حماس را افزایش دادند. دولت‌های اسرائیل سال‌ها تاکید کرده‌اند هیچ شریک صلحی در طرف مقابل نیست و به گونه‌ای عمل کردند که این را به شکل یک «حقیقت» نشان دهند. احتمال برقراری صلح رو به افول است و مولفه دموکراتیک اسرائیل با فشار اشغال بلند مدت میلیون‌ها فلسطینی که سرزمین خودشان را ندارند، همچنان رو به نابودی است .ترامپ مکررا وعده یک طرح صلح بزرگ را می‌دهد و او اکنون وزنه آمریکا را به سمت این استراتژی حداکثری اسرائیل انداخته است. ایالات متحده چندین دهه به میانجیگری میان اسرائیل و فلسطینیان افتخار می‌کرد. دولت‌های پیاپی خواستار فرمول صلحی می‌شدند که طرفین روی مسائل کلیدی مذاکره کنند، حریم‌هایی میان دو کشور تعیین شود، حفاظت از امنیت اسرائیل، چگونگی مدیریت آوارگانی که گریختند یا پس از تشکیل اسرائیل در ۱۹۴۸رانده شدند؛ و تصمیم‌گیری درباره آینده قدس که قرار بود پایتخت مشترک اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها شود. اینکه ترامپ، قدس را به عنوان «پایتخت اسرائیل» به رسمیت شناخت و سفارت کشورش را به آنجا منتقل کرد، در واقع کنار زدن ۷۰سال بی‌طرفی آمریکاست. اینکه اسرائیل روی حفاظت از حریم‌هایش با غزه تاکید دارد، با این مساله که آنها از مهمات واقعی به جای گاز اشک‌آور، آب پرفشار و سایر تدابیر غیر کشنده علیه معترضان استفاده می‌کند، تفاوت دارد. فلسطینیان دوباره و دوباره از رسیدن به صلح ناکام ماندند.

استیصال و آشفتگی رژیم صهیونیستی

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده شریعتی گفت: اقدام فتنه انگیز آمریکا در انتقال سفارتش به قدس که برای رسیمیت بخشیدن به رژیم صهیونیستی صورت گرفت بیش از هر زمان دیگر از استیصال و آشفتگی این رژیم پرده برداشت. مهدیه جوکار دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده شریعتی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، گفت: در روزهای اخیر همزمان با هفتادمین سالگرد تأسیس رژیم نامشروع صهیونیستی شاهد کشتار بی رحمانه و به خاک و خون کشیده شدن مردم مظلوم فلسطین توسط این رژیم غاصب بوده‌ایم.این حمله وحشیانه که در جهت سرکوب اعتراضات فلسطینیان صورت گرفت از محکوم‌ترین جنایات رژیم کودک‌کش اسرائیل، که در تضاد کامل با قوانین حقوق بشر است، محسوب می‌شود.وی ادامه داد: آمریکا که این روزها دستکش مخملی خود را کنار گذاشته و با دست چدنی خود اقدام به نقض قوانین و عهدشکنی‌های متعدد می‌کند، در حالیکه چند روز قبل با زیر پاگذاشتن قوانین و تلاش جهت بی‌اعتبار ساختن نهادهای بین المللی از توافق با ایران خارج شده بود، علی‌رغم مصوبات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل که پیش تر آنها را تایید کرده بود، سفارت خود را به بیت المقدس انتقال داد.جوکار افزود: این اقدام فتنه انگیز که در راستای رسمیت بخشیدن به رژیم صهیونیستی صورت گرفت بیش از هر زمان دیگر از استیصال و آشفتگی این رژیم پرده برداشت. از طرفی بی عرضگی و بی‌کفایتی برخی حکام اسلامی و منطقه‌ای که موجب هرچه بیشتر گستاخ شدن این جرثومه‌های فساد گردیده، به رقم خوردن این اتفاقات کمک کرد.این فعال دانشجویی با نمایشی دانستن مواضع برخی از حکام عربی در قبال مردم فلسطین، تصریح کرد: حافظه تاریخی و سیاسی جهان ارتباطات صریح و دوستانه ریاض-تل‌آویو و سخنان حکام عربستان علیه فلسطینیان را به خاطر داشته و نمایشی بودن اقدامات این روزهای آنان در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و تلاش برای ایجاد موضع عربی و نه اسلامی، علیه جنایات اسرائیل را درک می‌کند.وی گفت: در این میان عدم انتشار بیانیه اتحادیه اروپا در انتقاد از انتقال سفارت امریکا به قدس شریف، که تحت فشار آمریکا و رژیم صهیونیستی و چند کشور اروپایی بود، بار دیگر از عدم اقدام مستقلانه و فشل بودن عملکرد اتحادیه اروپا در مواردی که با اراده آمریکا در تضاد است پرده‌برداشت. ناکامی اتحادیه اروپا در انتشار این بیانیه به عنوان ساده ترین و کوچکترین واکنش در محکومیت اقدامات آمریکا می‌تواند در قضایایی همچون اعتماد به اروپاییان پس از خروج آمریکا از برجام ، درس عبرت قرار گیرد.جوکار اظهار داشت: شکی نیست که خون‌های ریخته شده مردم مظلوم فلسطین در پی این اقدام تحریک کننده به رشد انتفاضه فلسطین، اتحاد بین مسلمانان و تسریع روند اضمحلال رژیم صهیونیستی کمک خواهد کرد و به یاری خداوند ملت‌های مسلمان با مقاومت خود طومار این رژیم غاصب را در هم خواهند پیچید.

ترامپ و نتانیاهو نمی‌فهمند که این راه‌حل نیست

در پی اعتراضات مسالمت‌آمیز فلسطینیان در سالروز تشکیل رژیم جعلی اسرائیل (نکبت) که با سرکوب نظامیان صهیونیست مواجه شد، گاردین در مطلبی به سختی از رویکرد غیر قابل توجیه این رژیم انتقاد کرد.به گزارش ایسنا، در سرمقاله روزنامه انگلیسی گاردین آمده است: «قابل توجیه نیست که سربازان ارتش به معترضانی که عمدتا غیر مسلح هستند و تهدیدی جدی به شمار نمی‌آیند، تیراندازی کرده و آنها را بکشند. با این وجود سربازان اسرائیلی در مرز غزه و اسرائیل چنین کردند. اسرائیلی‌ها معترضان را با مهمات جنگی هدف گرفتند و ظاهرا مصونیت هم دارند. ده‌ها کشته و صدها معلول در میان فلسطینیانی بر جای ماند که به سمت مرز حرکت کرده بودند تا بر حقشان برای بازگشت به سرزمین اجدادی‌اشان تاکید کنند. ارتش اسرائیل شرمی از ارتکاب آنچه شبیه جنایت جنگی است، ندارد. اینها اتهاماتی جدی است اما واکنش آنها شانه بالا انداختن بوده است. اسرائیل با محاصره غزه ۲ میلیون تن را پشت سیم‌های خاردار و برج‌های نگهبانی ارتش انداخته است. واکنش اسرائیل به این تحولات واکنش یک زندانبان به شورش زندانیان بوده است؛ یک تراژدی که گناهش بر گردن زندانیان است!

این تفکر اسرائیلی‌ها خطرناک است. با این حال آنها این کار را به دلیل وجود “حقی” خودپنداشته و افراطی در اسرائیل انجام دادند و اینکه اکثر وزرای کنونی دولت تل‌آویو این ایده را پرورش دادند که اسرائیل می‌تواند از طریق نیروی برتر نظامی‌اش به آرمان‌های ملی فلسطینیان خاتمه دهد. این سیاستمداران از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا حمایت شدند که به وعده‌اش برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل عمل کرد. امروز سفیر ترامپ که به گروه‌های راست افراطی یهودی در اسرائیل پول می‌دهد، سفارتخانه جدید کشورش را در قدس افتتاح کرد. این اقدامی بی‌پروا و تحریک‌آمیز است که به صلح لطمه می‌زند. مانند مساله آوارگان، شهرک‌سازی‌ها و مرزها، وضعیت قدس یک مساله ناتمام است. هیچ کشوری حاکمیت اسرائیل بر قدس را به رسمیت نمی‌شناسد و جامعه جهانی معتقد است که وضعیت آن باید از طریق مذاکرات حل و فصل شود.ترامپ با جانبداری از اسرائیل به هرگونه تظاهر دولتش مبنی بر اینکه می‌تواند میانجی صادقی در این درگیری‌ باشد،‌ پایان داد. هرگونه مذاکرات صلحی با نظارت تیم ترامپ احتمالا پیش از آغاز شکست می‌خورد. رئیس‌جمهوری آمریکا وقتی می‌فهمد که چه اتفاقی رخ داده است که حقایقی که او ایجاد کرده است با واقعیت برخورد کند. چه اتفاقی برای ۳۰۰هزار فلسطینی که در شرق قدس زندگی می‌کنند، رخ خواهد داد؟ آیا همه آنها تحت محاصره قرار می‌گیرند و از حقوق خود محروم می‌شوند و اراضی‌اشان توقیف می‌شود؟ آیا این به دلیل “حقیقت، صلح و عدالتی” است که بنیامین نتانیاهو در زمان استقبال از سفیر آمریکا در قدس گفت به آن باور دارد انجام می‌شود؟ آقای ترامپ و آقای نتانیاهو مردمی را شوک‌زده کردند که در عمق ناامیدی به سر می‌برند. با حذف مساله قدس از روی میز مذاکره، فلسطینیان احساس می‌کنند که تنها درخواست باقیمانده گرفتن حق بازگشت است. فلسطینیان ۷۰سال پیش در سالروز فاجعه یا همان نکبة شاهد اخراج آوارگان بودند. اسرائیلی‌ها به تندی پاسخ می‌دهند که اجرای حق بازگشت با حیات “کشور اکثریت یهودی دموکراتیک” انطباق ندارد. این مساله اکنون ورد زبان همه فلسطینیان است. درگیری در “سرزمین مقدس″ بازی مجموع صفر نیست که تنها یک برنده داشته باشد. احتمالا خلاف آن واقعیت داشته باشد.

در این حال،یک روزنامه فلسطینی به نقل از یک نویسنده اسرائیلی نوشت، اعتراف آمریکا به پایتختی قدس برای رژیم اسرائیل و انتقال سفارتش به آنجا این حقیقت دردناک برای اسرائیلی‌ها را از بین نمی‌برد که فلسطینی‌ها هنوز اینجا هستند.به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «هانی حبیب»، نویسنده فلسطینی روزنامه «الایام» چاپ کرانه باختری، در یادداشتی با عنوان «قدس اشغالی؛ فلسطینی‌ها هنوز اینجا هستند»، تاکید کرد که مقاومت قدس ادامه دارد.طبق این گزارش، «بن کاسپیت»، نویسنده اسرائیلی در مقاله‌ای چاپ روزنامه معاریو، شماری از موفقیت‌های نتانیاهو را برشمرد که از آن با عناوین خروج ترامپ از توافق هسته‌ای، عدم موفقیت ایران در تضعیف اسرائیل، جشن انتقال سفارت آمریکا به قدس و حتی جشن پیروزی اسرائیل در مسابقات آواز یورو ویژن ۲۰۱۸ یاد کرد.نویسنده صهیونیست ادامه داد: اما آنچه این دستاوردها را تضعیف می‌کند آزار و اذیت‌های عصبی کننده فلسطینیان است، خبر بد، فلسطینی‌ها هنوز اینجا هستند و به هیچ جا نرفتند آنها امروز صبح فعال‌تر از صبح دیروز از خواب بیدار می‌شوند.الایام آورده است: بن کاسپیت با قلم خود واقعیتی را به رشته تحریر درآورد که همچنان خواب را از چشمان رژیم اشغالگر و بخصوص در قدس و به ویژه بخش شرقی آن ربوده است، اعتراف آمریکا به پایتختی قدس برای رژیم عبری و انتقال سفارتش به آنجا این حقیقت دردناک و شرم آور را برای اسرائیلی‌ها از هر حزب و تشکیلات سیاسی از بین نمی‌برد، اینکه فلسطینی‌ها هنوز اینجا هستند و حقیقت تلخ‌تر برای آنها اینکه فلسطینی‌ها اینجا خواهند ماند این بخشی از یک حقیقت نیست بلکه عین آن است.پایداری مردم بیت المقدس علی‌رغم همه تلاش‌ها برای یهودی سازی آن، پرسش چند دهه گذشته است به ویژه پس از اشغال بخش شرقی آن در سال ۱۹۶۷ این حقیقت هنوز نمود دارد و برای اسرائیل دردناک و وحشت آور است و موفقیت‌های نتانیاهو را محدود می‌کند، چه بسا این موفقیت‌ها را نمادین می‌کند همان گونه که برخی نویسندگان در رسانه‌های اسرائیلی اذعان می‌کنند.اما دردناک‌ترین واقعیت فلسطین این است که استقامت مردم بیت المقدس در شهرشان چیزی جز بر اساس اراده صرفا ذاتی آنها نیست یعنی این مقاومت نتیجه حمایت‌های عربی یا اسلامی نیست بلکه با توانمندی ذاتی خود از خودشان دفاع می‌کنند و توصیه‌ها و قطعنامه‌های تصویب شده در کنفرانس‌های سران عرب برای تشکیل صندوق‌های حمایت از قدس هنوز جوهر روی کاغذ مانده و از وعده‌هایشان جز اندکی نرسیده است.اجلاس‌های سران عرب در سال ۱۹۹۵ در بغداد و سال ۲۰۰۰ در قاهره تصمیم گرفتند با هر کشوری که سفارتخانه خود را از تل آویو به قدس منتقل کند قطع رابطه کنند آن هم بر اساس قطعنامه‌ای که در سال ۱۹۸۰ در این خصوص از سوی اتحادیه عرب تصویب شد.اما اجلاس‌های بعدی سران عرب و همچنین نشست‌های شورای اتحادیه عرب اجرای این مصوبات را نادیده گرفتند .از همین رو قدس با اهالی فلسطینی آن همواره لقمه چربی برای تصمیم‌های نژادپرستانه اسرائیل است بخصوص برای اینکه بر ابعاد جمعیت شناختی پایتخت فلسطین تاثیرگذارد که این تصمیم‌ها شامل سیاست‌های گسترش فقر، تبعید و سلب هویت اقامت،تخریب خانه‌ها و اعمال مالیت‌های ظالمانه است اما شکست این سیاست‌ها منجر شد که اسرائیل به دنبال چیزهای دیگری باشد گاهی از طریق نقشه جدایی بین محله‌های عربی و گاهی هم از طریق الحاق این محله‌ها به اسرائیل در چارچوب تشکیل قدس بزرگ و اخیرا هم با جشن الحاق قدس به رژیم اشغالگر آن هم با استفاده از تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارتخانه اش به پایتخت فلسطین، نمود داشت.مهم‌تر از هر چیز اینکه اسرائیل برای جبران ناکامی در مقابله با مقاومت مردم بیت المقدس، ذهن نژادپرستانه آن یک راه حل خلاقانه ارائه داده است که شامل تلاش مستمر برای مقابله با مقاومت اهالی آن است و نام این طرح خود را «توسعه بیت المقدس شرقی» خوانده است، آن هم با سرمایه گذاری حدودا ۲ میلیارد شیکلی در زمینه‌های آموزش و پرورش، اسکان و زیر ساخت‌ها تا شکاف بین بیت المقدس شرقی و غربی هم کم شود.رژیم اسرائیل این تصمیم خود را در راستای فراهم کردن زمینه ورود اهالی عرب قدس در نهادهای آکادمیک، اقتصادی و کارهای عمومی خوانده است اما بدین شکل، قدس با دو بخش شرقی و غربی آن پایتخت یکپارچه رژیم اشغالگر خواهد شد.

ادامه دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ