صحن جدید «رضوان» در حرم مطهر رضوی ساخته می‌شود‏
مشهد ـ خبرنگار اطلاعات: معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی از ساخت صحن جدید جامع با نام «رضوان» در حرم مطهر رضوی خبر داد‏‎.

‎منبتی در جمع خبرنگاران گفت: صحن جامع رضوان بزرگتر از صحن جامع رضوی است و بر اساس نیازسنجی در حال ساخت است‏‎.

‎وی با اشاره به معضلات ترافیکی اطراف حرم رضوی افزود: آستان قدس، نیروهای انتظامی و امنیتی و شهرداری مشهد برای حذف زیرگذر حرم رضوی به توافق رسیده اند‎.

‎منبتی با بیان اینکه ۷۵درصد زائران پیاده به حرم مشرف می‌شوند؛ تاکید کرد: همچنین ۸۶ درصد از ظرفیت پارکینگ‌های حرم را مردم مشهد پر می‌کنند که ساعت توقفشان ۸ تا ۱۲ ساعت است و این با هدف اجرای پارکینگ برای تسهیل تردد زائران مغایرت

دارد‎.

‎وی حذف زیر گذر حرم رضوی و پارکینگ‌های زیر گذر را با هدف کاهش ترافیک، تسهیل تردد زائران با وسایل حمل و نقل عمومی دانست و افزود: همچنین کاهش تردد در اطراف حرم رضوی به کاهش آلودگی هوا در این محدوده کمک می‌کند و برای تردد مجاوران و زائران شهرستان‌ها راه اندازی خواهد شد‏‎.

‎معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی ادامه داد: برای زائر پیاده ویلچرران در خارج حرم تدارک می‌شود و ۲۰۰ دستگاه مینی بوس رایگان هم در مسیرهای منتهی به حرم نیاز سواره آمدن به سمت حرم را تامین می‌کند که بزودی با خرید ۲۰۰ دستگاه جدید ماشین برقی بر این ناوگان افزوده خواهد شد‎.

‎‏ منبتی همچنین گفت: این تدابیر به امنیت زائران کمک می‌کند زیرا مشهد در شبانه روز فعال و یک شهر همیشه زنده است و ما توجیه لازم را داریم که مجاوران و زائران باید با حمل و نقل عمومی در اطراف حرم تردد کنند‏‎.

‎وی در ادامه از برگزاری برنامه‌های متنوع برای گروه‌ها و قشرهای مختلف در بارگاه رضوی خبر داد و گفت: با هماهنگی آموزش پرورش ۳ هزار دانش آموز هر روز یک وعده صبحانه مهمان سفره حضرت می‌شوند‏‎.‎‏ هدف ما ایجاد شرایط زیارت برای دانش آموزان و مدارس ابتدایی است‏‎.

‎منبتی با بیان اینکه نرم افزار رضوان برای ثبت نام زائران و مجاوران و دریافت یک نوبت غذای حضرتی راه اندازی شده است؛ افزود: همچنین توزیع دعوتنامه غذا در جاده‌های استان و مبادی ورودی شهر هم ادامه دارد اما نرم افزار رضوان برای توزیع عادلانه و هر کد ملی سرپرست خانوار تا ۵ نفر، فراهم شده است‏‎.

‎وی از اجرای گشت شبانه اسکان در اطراف حرم رضوی خبر داد و افزود: تابستان این طرح اجرا و در پایانه مسافربری گشت حضور داشت و در محل استراحت پایانه ۸۰۰ نفر را اسکان می‌دادیم؛ همچنین کسانی که داخل حرم نیاز به استراحت دارند در رواق حر و طوسی چند هزار نفر اسکان شبانه داریم‎. ‎منبتی همچنین به فراهم آوردن شرایط زیارت برای کارتن‌خوابها در حرم اشاره کرد و گفت: کارتن خواب‌ها به محض ورود به حرم، لباس می‌گیرند و

استحمام می‌کنند.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ