صدور ۷۵هزار تن محصولات کشاورزی از آذربایجان غربی
 

ارومیه- خبرنگاراطلاعات: مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اعلام کرد: افزون بر ۷۵ هزار تن انواع محصولات کشاورزی طی چهار ماه نخست امسال با هدف صادرات به خارج از کشور گواهی بهداشتی نباتی و تایید محموله دریافت کرد.

جعفر وحدت افزود: به میزان ۹۵ هزار تن نیز واردات محصولات کشاورزی پس از نظارت و بررسی های لازم در جهت تایید سلامت کالا اجازه ورود به کشور صادر شده است.

وی با بیان اینکه ترانزیت ۸۸۰۰ تن انواع محصولات کشاورزی نیز در استان به ثبت رسیده است، تصریح کرد: در این زمینه نیز بعد از بررسی گواهی های صادره از کشورهای مبدا و بررسی سلامت محموله اجازه ترانزیت داده شده است .

وحدت اضافه کرد: از این میزان محصول بررسی شده ۴۷۴ تن به علت عدم تایید کالا به کشورهای مبدا عودت داده شده است .

وی ادامه داد: بازدید ازهمه محموله های کشاورزی وارداتی و صادراتی و ترانزیتی به منظور بررسی وجود عوامل خسارت زای قرنطینه ای و جلو گیری از ورود و اشاعه آفات و بیماری ها انجام می شود.

وحدت افزود: قرنطینه نباتی بازرگان، پلدشت، گمرک خوی، رازی، تمرچین و کیله گمرک سرو و ارومیه از قرنطینه های فعال در آذربایجان غربی هستند.

آذربایجان غربی دارای ۱۰۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای ترکیه، عراق و جمهوری خودمختار نخجوان است که موجب شده چندین گمرک در استان فعال باشد و انواع محصولات و از جمله محصولات کشاورزی از این گمرکات صادر، وارد و ترانزیت می شود.

تجهیز زمین ها به سیستم آبیاری نوین مدیر جهاد کشاورزی ارومیه گفت: سیستم های نوین آبیاری اعم از آبیاری تحت فشار قطره ای، بارانی و نوار تیپ درسطح ۱۴۵ هکتار از اراضی زراعی ارومیه اجرا شده است.

اسکندر علیزاده با بیان این مطلب افزود: اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح ها ۲۰۳ میلیارد ریال بوده که به صورت تسهیلات دولتی و آورده شخصی بهره برداران اجرایی شده است.

وی اضافه کرد: با اجرا و عملیاتی شدن این طرح ها سالانه ۶۳۸ هزار متر مکعب آب در بخش کشاورزی ارومیه صرفه جویی می شود.

این مسئول با اشاره به بهره برداری از پروژه های انتقال آب با لوله بیان کرد: این طرح ها از محل اعتبارات ملی به طول ۲۵ کیلومتر در سطح روستاهای شهرستان ارومیه اجرایی شده است.

وی ادامه داد: اعتبار هزینه شده در این زمینه بیش از ۵ر۲۲ میلیارد ریال است.

مدیر جهاد کشاورزی ارومیه بیان کرد: تعداد خانوار بهره مند از عواید این طرحها ۲۰۸ نفر است و میزان آب صرفه جویی شده نیز ۱۳۵ هزار متر مکعب در سال خواهد بود.

علیزاده با اشاره به مرمت و بازسازی هفت رشته قنات گفت: پروژه های آبیاری تحت فشار در سطح ۹۰۰ هکتار با اعتبار ۱۰۸ میلیارد ریال در ارومیه در حال اجراست که در صورت اتمام، مقدار آب صرفه جویی شده حدود چهار میلیون مترمکعب در سال خواهد بود.

وی افزود: ۲ پروژه استخر ذخیره آب کشاورزی روستاهای باری و قوشچی با ۲ هزار و ۵۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی سال جاری با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در دست اقدام است.

هم اکنون کل اراضی زراعی ارومیه۹۷ هزار هکتار شامل ۵۲ هزار هکتار اراضی دیم و ۴۶ هزار هکتار اراضی آبی است. ارومیه دارای ۵۲ هزار هکتار اراضی باغی است که ۴۴ هزار هکتار از این میزان را باغ های بارور تشکیل می دهد. هم اکنون ۵۰ هزار بهره بردار در عرصه کشاورزی ارومیه فعال هستند که سالانه ۵۷۱ هزار تن محصول تولید می کنند.

*شماره گذاری ۱۵ هزار تراکتور

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت ایجاد انگیزه برای کشاورزان در تسریع شماره گذاری تراکتورها مهم است.

عبداله فتح الله زاده گفت:بر اساس برآوردهای انجام شده ۱۵ هزار دستگاه تراکتور در این استان شماره گذاری شده است .

فتح الله زاده خواهان بکارگیری مشوق هایی برای تسریع روند شماره گذاری تراکتورها در استان شد و افزود: الزامی شدن موضوع بیمه در کنار شماره گذاری تراکتورها از عواملی به شمار می رود که به کندی روند شماره گذاری در استان منجر شده است.

وی اضافه کرد: برآوردها بیانگر وجود ۴۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه تراکتور در استان است که از این تعداد حدود ۱۵ هزار دستگاه شماره گذاری شده اند.

او یاد آورشد : مرحله اول طرح شماره گذاری تراکتورها در سال ۱۳۸۹ در محل درب کارخانه ها اجرا شد؛ در مرحله دوم که در ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ اجرا شد تراکتورهایی با عمر زیر ۱۳ سال به تعداد ۹ هزار دستگاه در استان شماره گذاری شد.

وی ادامه داد: در مرحله سوم نیز که تداوم دارد، تراکتورهای با ۲۵ سال عمر تا پایان شش ماهه اول سال ۹۷ به تعداد ۴۵۰ دستگاه شماره گذاری شدند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ