صعود شاخص ها و آرامش بورس تهران
 

روند روبه رشد قیمت کامودیتی ها در بازار جهانی همچنان عامل مهمی برای تقاضای کالامحورهای بورسی به شمار می رود با این وجود غلبه تقاضا بر عرضه ها با چاشنی احتیاط معامله گران همراه بود که منجر به رشد محدود شاخص کل شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازار سهام آخرین روز هفته گذشته را بر مدار صعود به پایان رساند رشد بازار با چاشنی احتیاط سهامداران همراه شد، تا شاخص کل با ۱۴۱ واحد افزایش به کار خود پایان دهد. در بورس تهران، شاخص کل با رشد در کانال ۱۵۸ هزار واحدی حضور خود را مسجل کرد شاخص هم وزن به مسیر صعودی بازگشت و با رشد ۱۷۰ واحدی، به رقم ۲۹ هزار و ۶۰۰ واحدی ارتقا یافت.

دیگر شاخص های بورسی هم با روندی مثبت به کار خود پایان دادند و فقط شاخص قرمز پوش روز چهارشنبه گذشته، شاخص بازار دوم بود. در جریان داد و ستدهای روزانه سهامداران، نماد شرکت های ملی مس ایران، سرمایه گذاری غدیر و بانک ملت بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص داشتند در مقابل توسعه معادن و فلزات با افت خود مانع از رشد بیشتر نماگر اصلی بازار شد. ارزش معاملات روزانه بورس تهران در حالی به رقم ۴۲۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز کاری قبل افت ۱۱ درصدی را به همراه داشت همچنین حجم معاملات با افت یک درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم یک میلیارد و ۵۹۸ میلیون سهم رسید. همانطور که گفته شد بازارهای جهانی همچنان در تیررس نگاه سهامداران قرار دارد و این مهم در معاملات به خوبی مشهود بود. در همین رابطه مس در بازار لندن به بیش از ۶هزار و ۲۰۰ دلار در هر تن رسید عبور از این سطح از نگاه کارشناسان نوید یک دوره رشد قیمتی جدید به شمار می رود، همچنین هر تن روی در سقف شش ماهه قرار گرفت و در محدوده قیمتی ۲ هزار و ۸۰۰ دلار معامله شد. موضوع بهبود اوعضاع اقتصاد چین در حالی این روزها نقل محافل اقتصادی است که این کشور طی دو هفته اخیر سرعت ساخت پروژه های زیرساختی خود را افزایش داده است همچنین خوشبینی به تعامل دو اقتصاد بزرگ جهانی ( آمریکا و چین ) هم مزید برعلت این شد تا قیمت ها با رشد قابل توجه همراه شوند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ