ضرورت تشکیل منظم جلسات شورای ملی سالمندان در استان‌ها
قزوین – خبر نگار اطلاعات : نشست شورای ملی سالمندان با عنوان کمیسیون سالمندی استانها و با هدف رسیدگی به مساله سالمندان ، باید به طور مرتب تشکیل شود.مدیر کل سازمان بهزیستی استان قزوین گفت : این شورا باید با حضور مدیران ۱۵ ارگان و به دبیری سازمان بهزیستی استان هر ۳ ماه یکبار به طور مرتب برای بررسی مشکلات سالمندی تشکیل جلسه دهد .

به گفته علیرضا وارثی ارگان های ذیربط کمیسیون سالمندی استان ها شامل استانداری قزوین ، دانشگاه علوم پزشکی ، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، تربیت بدنی ، آموزش و پرورش و مسکن و شهرسازی ، صدا و سیما ، بیمه خدمات درمانی ، کمیته امداد ، سازمان جهاد کشاورزی ، سازمان امور اجتماعی و شوراهای استانداری هستند.

وی با اشاره به این که جلسات شورا ی سالمندان استان به دلیل مشغله بالای مدیران استانی برگزار نمی شود ، افزود: هر چند از سال گذشته کمیته های ۵ گانه شامل کمیته فرهنگی ، آموزشی و پژوهشی ، کمیته امور بهداشتی درمانی و توانبخشی ، کمیته عمرانی و زیر بنایی ، رفاهی و بیمه ای ، حقوقی و قانونی در شورای سالمندان استان فعال شده اند اما مصوبات این کمیته ها هرگز اجرایی نشده است.

او همچنین از فعالیت ۶ مرکز نگهداری سالمندان در شهرستان های قزوین و البرز خبر داد و گفت : در حال حاضر این مراکز ظرفیت پذیرش و نگهداری ۳۲۰ سالمند را دارند که از این تعداد ۲۲۰ نفر از خدمات دریافت یارانه سازمان بهزیستی برخوردارند .

وارثی با اعلام این که سالمندان در مراکز شبانه روزی از خدمات پزشکی ، پرستاری ، کاردرمانی ، فیزیوتراپی و خدمات مراقبتی بهره مند می شوند ،افزود : ویزیت در خانه و فعالیت مراکز روزانه سالمندان شامل برگزاری کلاس های آموزشی ، هنرهای دستی ، سواد آموزی ، کنترل بیماری های دیابت و فشار خون ، برگزاری اردو و جشن از دیگر خدمات ارائه شده به سالمندان در استان است .

مدیر کل سازمان بهزیستی استان قزوین با اشاره به تشکیل بنیاد فرزانگان در شهرستان آبیک به منظور ارائه خدمات حمایتی به سالمندان گفت : این بنیاد با هدف تکریم سالمندان و استاندارد سازی خود مراقبتی در سالمندان ، اجرای برنامه های اجتماع و محله محور ، توانمند سازی و برنامه ریزی برای اوقات فراغت سالمندان از بهمن پار سال فعال شده است .

به گفته وارثی ، بنیاد فرزانگان موسسه مردمی ، فرهنگی ، هنری و ورزشی است که برای ایجاد نشاط در سالمندان و پرکردن اوقات فراغت و ارتقاء سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی آنان فعالیت می کند .

عضو هیات مدیره موسسه پیام آوران مهر و امید نیز، گفت : این موسسه به عنوان تنها انجیو فعال استان قزوین در حوزه سالمندی سال ۸۴ با هدف ارائه خدمات ورزشی ، فرهنگی ، اقتصادی ، آموزشی ، بهداشتی و درمانی فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر به ۹۵۰ سالمند عضو این مجموعه خدمات ارائه می دهد. سید سیف الدین سید موسوی همچنین خوا هان تشکیل جلسه کمیسیون سالمندان استان شد وافزود : هیچ یک از ارگان های ذیربط همکاری لازم با این موسسه را ندارند .

وی تاکید کرد : موسسه به دنبال درآمد زایی نیست اما اگر از حمایت های قانونی برخوردار نشود برای ادامه فعالیت با مشکل روبرو خواهد شد.اوحمایت نیکوکاران برای ارائه خدمات تشویقی و ترغیبی به سالمندان را ضروری دانست وگفت : از ۸ سال پیش هزینه های مالی که به طور یارانه از طریق سازمان بهزیستی به این موسسه پرداخت می شد،قطع شده است .

Email this page

نسخه مناسب چاپ