طرح کنگره آمریکا برای تحریم عربستان خشم مقامات «ریاض» را برانگیخت
سرویس خارجی: نمایندگان مجلس سنای آمریکا از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، پس از پایان مهلت ۱۲۰ روزه به ترامپ برای پاسخ به سئوالات آنها درباره اقدام عربستان در قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار منتقد میانه رو سعودی، طرح اعمال تحریم هایی را علیه رژیم سعودی ارائه کردند؛ اقدامی که خشم مقامات عربستان را برانگیخت و اعتراض شدید «ریاض» را در پی داشت.به گزارش «بلومبرگ»، گروهی از سناتورهای آمریکا که ارائه‌کنندگان طرح مذکور هستند اعلام کردند: دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا اقدامات لازم را برای پاسخگو کردن رژیم سعودی انجام نداده است و باید گامی بزرگ تر علیه عربستان به دلیل این جنایت بردارند.

به گفته این منبع خبری، نمایندگان هر دو حزب آمریکا در مجلس «سنا» طرحی را معرفی کردند که خواستار تنبیه رژیم سعودی و اعمال تحریم هایی علیه عربستان به دلیل جنایت‌هایش در جنگ یمن و همچنین ترور «جمال خاشقجی» است. «بلومبرگ» آورده است: این طرح سناتورها به دنبال ممنوع کردن فروش برخی سلاح‌ها به عربستان سعودی و متوقف کردن سوخت‌رسانی‌ آمریکا به جنگنده‌های ائتلاف متجاوز به یمن است.

در چنین شرایطی، «عادل الجبیر» وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه به این اقدام سناتورهای آمریکا واکنش نشان داد و گفت: تعرض به مقامات و سران سعودی، «خطر قرمز» ریاض است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ