ظریف: دادن حق اظهارنظر به مردم ،مهمترین موفقیت انقلاب است
وزیر امور خارجه ‌در مصاحبه‌ای با یک نشریه آمریکایی‌، ‌دادن حق اظهارنظر به مردم را مهمترین موفقیت انقلاب توصیف کرد.

به گزارش فارس، «محمد جواد ظریف اضافه کرد: «مردم ما، صرفنظر از اینکه با سیاست‌های حکومت موافق باشند یا خیر معتقدند که در آینده‌شان نقش دارند.»

‌وی درباره ‌کمبودهای مربوط به انقلاب اسلامی‌گفت: «اگر وضع را با ایده‌آل‌هایی که ما به آنها فکر می‌کردیم مقایسه کنید، دستاوردهای زیادی نداشته‌ایم؛ اما اگر وضع را با واقعیت‌های امروز منطقه مقایسه کنید به نظرم عملکرد خیلی خوبی داشته‌ایم بنابراین، بستگی به این دارد که آن را با چه چیزی مقایسه کنیم. ما هم در زمینه مسائل داخلی و هم در زمینه مسائل خارجی، ایده‌آل‌های خیلی بالاتری داشتیم.»

ظریف در پاسخ به این سئوال که جمهوری اسلامی‌ایده‌آل، چه ویژگی‌هایی دارد گفت: هدف انقلاب ایجاد نوعی از حکومت بوده که دو مولفه را با یکدیگر ترکیب کند: اسلام و جمهوریت. اسلام و دموکراسی.

وی اضافه کرد: «جامعه ایده‌آل، جامعه‌ای خواهد بود که در آن اختلافات حداقل باشد و جامعه‌ای که در آن ایران بتواند بر اساس علم و فناوری و با تکیه بر قابلیت‌های مردم خودش گام بردارد و با سایر کشورهای دنیا همکاری کند. ما دستاوردهایی داشته‌ایم، اما نه به اندازه‌ای که آرمانمان بود.»

وزیر امورخارجه همچنین در گفتگویی با یادآوری برگزاری نشست “ورشو” در روزهای آتی، گفت: آمریکایی‌ها برای برگزاری نشستی علیه جمهوری اسلامی‌ایران در لهستان بسیار تلاش کردند اما از مواضع خود عقب‌نشینی کردند، به همین دلیل عنوان نشست ورشو را تغییر دادند و اعلام کردند که ایران، موضوع این نشست نیست.

وی که با خانه ملت گفتگومی‌کرد، تصریح کرد: آمریکایی‌ها همچنین اعلام کردند که معاون رئیس‌جمهورشان در نشست ورشو حضور پیدا می‌کند، بنابراین همه موارد نشان می‌دهد ‌اهداف و حرکت اولیه آنها به نتیجه نرسیده است.

وزیر امور خارجه افزود: آمریکا در تلاش است به شکلی فضای شکل گرفته علیه خود را جبران کند؛ لذا به نظر می‌رسد این اجلاس به صورت مورد قبول و نظر آمریکایی‌ها برگزار نخواهد شد.ظریف در پایان با بیان اینکه هیچ‌کدام از مقامات و مسئولان ایرانی برای حضور در این نشست دعوت نشدند، خاطرنشان کرد: نشست ورشو قبل از شروع محکوم به شکست شد.

سفر ظریف ‌به لبنان

وزیر امور خارجه همچنین درباره سفرش به لبنان گفت: سفرم به لبنان برای اعلام همبستگی و هم اعلام آمادگی ایران به منظور همکاری در همه حوزه‌ها با دولت لبنان انجام شده است. ظریف با ابراز خرسندی از این که یک بار دیگر در بیروت مهمان دوستان لبنانی بوده است، گفت: لبنان برای منطقه ما افتخاری است که توانسته مردمسالاری را همراه با مقاومت پیگیری کند و آثار این مردمسالاری و مقاومت را کاملاً مشاهده کرده‌ایم.

وی سپس با دبیر کل جنبش جهاد اسلامی‌فلسطین و اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس هم دیدار کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ