جنگ تجاری در سال انتخابات آمریکا
عدم همراهی‌ شرکای واشنگتن؛ تحریم های ضد ایرانی بی نتیجه می‌ماند/بخش دوم و پایانی
 

ناکارآمدی تحریم‌های ضد ایرانی، تکیه ایران بر اقتصاد مقاومتی و تبدیل تهدیدها به فرصت، برقراری شبکه‌ای از روابط میان تهران و دیگر کشورها و مخالفت‌ها با تحریم‌های آمریکا از جمله مواردی است که برخی از رسانه‌های عربی در گزارش‌ها و تحلیل‌های خود مورد تاکید قرار داده‌اند.

به گزارش ایرنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای یک فرمان اجرایی حکم به بازگشت تحریم‌های ایران داد. رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین بیانیه‌ای منتشر کرده است. در این بیانیه به تحریم خودروسازی، مبادلات طلا و فلزات گران بها و ریال اشاره شده است. رسانه‌های عربی اخبار و تحلیل‌هایی را در این ارتباط منتشر ساختند که این گزارش به آن‌ها می‌پردازد‌ .

ایستادگی قدرت‌های بین المللی مقابل تصمیم ترامپ

صفحه عربی شبکه خبری «اسپوتنیک» روسیه و روزنامه «الوطن» عمان با اشاره به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، حمایت قدرت‌های جهانی از ایران را در کانون توجه قرار دادند. در عرصه بین المللی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای مشترک با وزیران امور خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان تحریم‌های آمریکا علیه تهران را تاسف بار به شمار آورد. در این بیانیه آمده است که توافق هسته‌ای تحقق ثبات را تضمین کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۱ بار پایبندی ایران به تعهدات خود را تایید کرده است.

به گزارش شبکه خبری اسپوتنیک، چین هم اعلام کرده است به واردات نفت از ایران ادامه خواهد داد و برای گسترش همکاری با ایران از طریق طرح‌های زیربنایی تلاش خواهد کرد. به نوشته روزنامه الوطن، «گینگ شوآنگ» سخنگوی رسمی چین گفت: پکن و تهران به طور کامل به تعهدات بین المللی خود پایبند هستند. همکاری میان دو کشور قانونی است و هیچ جای انتقادی در این زمینه وجود ندارد. او گفت چین همواره با اقدامات یکجانبه و تحمیل سیاست یکجانبه هر کشوری علیه دیگر کشورها مخالفت است. این موضعی آشکار و ثابت است.

روزنامه الوطن افزود: هند هم در مخالفت با سیاست‌های آمریکا تعرفه‌های گمرکی برخی کالاهای وارداتی از آمریکا را افزایش خواهد داد. از این رو، جنگ اقتصادی، سیاسی و رسانه‌ای آمریکا توان خود را دست خواهد داد. زیرا کشورهایی که از نظر اقتصادی از سوی آمریکا هدف قرار گرفته‌اند برای آمریکا پرچم سفیدی را بر نخواهند افراشت و با دستان خود منافع اقتصادی و تجاری خود را به دلیل خرسندی مشتی از صهیونیست‌ها در آمریکا و سرزمین‌های اشغال شده قربانی نخواهد کرد. افزون بر این حمایت‌ها، تهران هم هنوز با هوشیاری و قدرت نبرد را مدیریت می کند.

بی نتیجه بودن اقدام‌های ضد ایرانی آمریکا

شبکه‌های خبری «المیادین» لبنان و اسپوتنیک روسیه و روزنامه‌های «رای الیوم» چاپ لندن و «الوطن» عمان در گزارش‌های خود با اشاره به اقتدار ایران، ناکامی آمریکا در پیش بردن طرح‌های خود علیه ایران را بررسی کردند.تارنمای شبکه خبری المیادین بیان داشت: «محمد شمص» کارشناس مسائل ایران گفت: ایران از زمان پیروزی انقلاب تحریم‌ها را تحمل کرده است. این کشور با طرحی با عنوان «اقتصاد مقاومتی» می تواند با تحریم‌های یکجانبه آمریکا مقابله کند. تحریم‌های گذشته که سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران اعمال می‌شد بسیار سخت بود، اما ایران با تکیه بر توان و ظرفیت‌های داخلی و به وسیله برقراری شبکه گسترده‌ای از روابط با روسیه و چین توانست این تحریم‌ها را خنثی سازد. در شرایط کنونی که دیوار تحریم‌ها شکاف برداشته و میان کشورهای اروپایی با آمریکا درباره تحریم ایران اختلاف‌هایی وجود دارد ایران به راحتی می‌تواند تحریم‌ها را پشت سر گذارد. ایران توانست طی سال‌های گذشته تهدیدها را به فرصت تبدیل کند. با توجه به شکاف‌ها در سطح بین‌المللی درباره تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران اکنون این کشور راحت‌تر می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند.

روزنامه رای الیوم در گزارشی به قلم «عبدالباری عطوان» نوشت: ترامپ با اعلام آغاز تحریم‌ها علیه ایران به ماجراجویی خطرناکی دست زد. تصمیم ترامپ آشوب‌هایی را به دنبال خواهد داشت. زیرا بسیاری از کشورها و در راس آنها اعضای اتحادیه اروپا، هند، چین و ترکیه به طور رسمی اعلام کرده‌اند که به تحریم‌های آمریکا پایبند نخواهند بود. «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی در نخستین واکنش به تصمیم ترامپ به شبکه «روسیا الیوم» گفته است روسیه و چین به توافق اقتصادی با ایران پایبند هستند. این موضوع به مثابه مشت محکمی به ترامپ و همپیمانان آن است. هنگامی که دو قدرت جهانی یعنی روسیه و چین به همراه هند، ترکیه و اتحادیه اروپا در برابر تحریم‌های آمریکا از ایران حمایت می کنند این نشان می دهد که ایران تنها نیست. از این رو احتمال شکست ماجراجویی ترامپ وجود دارد.

شبکه خبری اسپوتنیک در همین رابطه عنوان داشت: «فیصل جلول» پژوهشگر اندیشکده «ژئوپولتیک» پاریس گفت: از سرگیری تحریم‌های ضد ایرانی به معنای این نیست که واشنگتن از تمایل خود برای مذاکره با ایران بازگشته است. زیرا این تمایل پس از شکست در تنش آفرینی‌ها، تهدیدها و به کارگیری اظهارات خشونت بار علیه ایران به وجود آمده است. هنگامی تلاش‌های آمریکا برای ترساندن ایرانی‌ها با شکست روبرو شد، این کشور تمایل خود را برای مذاکره نشان داد. طرف آمریکایی ضعیف است و از منزوی شدن رنج می برد. از این رو، دلیلی وجود ندارد که ایرانی‌ها که در مذاکره با گروه ۱+۵ از دادن امتیازها درباره برخی مسائل خودداری کردند، اکنون از این مسائل چشمپوشی کنند.

تداوم تعامل با جهان و نفی مذاکره در سایه تحریم

روحانی در گفت وگوی اخیر تلویزیونی با مردم ضمن تاکید دوباره

بر مشی تعامل با جهان، مذاکره با آمریکا زیر سایه تهدید و تحریم را ناممکن و اقدامات ترامپ را در راستای جنگ روانی با ایران دانست. سخنان رئیس جمهوری مورد توجه ویژه رسانه‌های عربی قرار گرفت. «حسن روحانی» رئیس جمهوری در گفت وگویی تلویزیونی به بیان سیاست‌ها و اقدامات دولت در زمینه مهمترین مسائل کشور و مطالبات مردم در حوزه‌های گوناگون پرداخت. رسانه‌های عربی به طور گسترده سخنان روحانی را بازتاب دادند که در این گزارش به آن پرداخته می شود.

هشدار به آمریکای رو به انزوا

روزنامه «الشرق الاوسط» چاپ لندن، «البناء» لبنان و شبکه خبری «الجزیره» قطر هشدارهای روحانی به «دونالد ترامپ» را محور اصلی بررسی‌های خود درباره سخنان اخیر رئیس جمهوری قرار دادند. به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، روحانی در گفت و گوی تلویزیونی با مردم ایران و در واکنش به اقدامات تحریمی دولت آمریکا هشدار داد کاخ سفید از رفتارهای خود پشیمان خواهد شد. شبکه خبری الجزیره هم در این خصوص نوشت: روحانی در پاسخ به درخواست ترامپ برای مذاکره تصریح داشت با اعمال تحریم‌ها مذاکره معنایی ندارد و اظهارات ترامپ درباره مذاکره با ایران تنها جنبه تبلیغاتی دارد که هدف از آن دامن زدن به شکاف و اختلاف در داخل ایران است.

روزنامه البناء هم در بخشی از گزارش خود درباره گفت و گوی اخیر روحانی آورد: ایران در عکس‌العمل به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تنش آفرینی واشنگتن با حکمت و قاطعانه عمل کرد. از این رو، ماموریت آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان برای تسلیم کردن ایران با شکست روبرو شد. ایران در عرصه سیاسی با خویشتن داری و عکس العمل سنجیده بهانه را از دشمنان گرفت. به نوشته این روزنامه، تهران پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای، شتاب زده عمل نکرد بلکه به توافق پایبند ماند و برای ادامه این توافق با دیگر کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای همکاری کرد. در نتیجه به جای اینکه ایران پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای منزوی شود آمریکا در عرصه بین المللی منزوی شد و اعتبار این کشور زیر سوال رفت. در گزارش البناء می‌خوانیم: ایران در عرصه نظامی هم در آمادگی به سر می‌برد. این کشور با همکاری همپیمانان خود در منطقه به دشمنان ثابت کرد که ورود به جنگ با ایران برای آنان هزینه‌های بسیار و

غیر قابل تحملی را به دنبال خواهد داشت. ایران از همان آغاز به این موضوع پی برد که موازنه قدرت در عرصه بین الملل به ویژه پس از شکست راهبردی دشمنان در سوریه به سود آمریکا رقم نخواهد خورد. در نتیجه تهران آمریکا را مجبور کرد که از دامنه تهدیدهای خود بکاهد به طوری که همگان پس از درخواست ترامپ برای گفت و گو با ایران شگفت زده شدند.

تداوم تعامل و صداقت با جهان

تارنمای «ایلاف» عربستان روی تاکید مجدد روحانی بر تعامل جویی در سیاست خارجی تمرکز کرد و به نقل از وی نوشت: نمی توان به آمریکا اعتماد کرد. ایران همواره دیپلماسی را در دستور کار قرار داده است. این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا نخستین کسی بود که به مذاکرات پشت کرد. واشنگتن باید تمایل خود برای مذاکره با ایران را ثابت کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ