عراق: به زودی مقابل اقدام آمریکا در تحریم ایران موضع‌ می‌گیریم
سرویس خارجی: سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت که موضع کشورش مقابل تحریم های آمریکا علیه ایران را به زودی اعلام می کند.
«احمد محجوب» اعلام کرد: موضع واقع بینانه، منطقی و مناسب کشورش درخصوص اقدام آمریکا علیه ایران به زودی اعلام خواهد شد چرا که ایران کشور همسایه ماست و ما در این خصوص موضع خود را داریم. وی افزود: عراق در بالاترین سطح تصمیم گیری در حال مشخص کردن موضع خود در این خصوص است و به زودی آن را به شکلی که روشن و در چارچوب منافع ملی خواهد بود، اعلام می کند.از طرفی، سید «عمار حکیم»، رهبر «جریان حکمت ملی» عراق نیز در دیدار با «یان کوبیش»نماینده سازمان ملل در عراق، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دارای پیامدهای تاسف‌بار خواند.
وی با ابراز شگفتی از تک روی واشنگتن در تصمیماتش علیه ایران گفت: این اقدام آمریکا پیشینه خطرناکی دارد که پیامدهای تاسف باری را متوجه جامعه بین الملل می کند. حکیم با ابراز همبستگی خود با ملت برادر ایران که در معرض تحریم های ظالمانه است، خواستار نقش پررنگ تر سازمان های بین المللی در عراق و حمایت از این کشور در عرصه داخلی و در نهادهای سازمان ملل متحد شد.
«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق نیز در نشست با رهبران «الحشد الشعبی»، خود را به ضرورت حفظ موجودیت این سازمان و ایجاد منابعی مالی برای حمایت از آن ملزم کرد. وی گفت: حفظ موجودیت «الحشد الشعبی»، مهمترین وظیفه ماست.نخست‌وزیر عراق افزود: برخی تلاش دارند بگویند الحشد الشعبی، موقت است اما من تاکید می‌کنم که بقای این نهاد یک ضرورت است. در همین حال، منابع سیاسی از انتخاب «لقمان الفیلی»، سفیر سابق عراق در آمریکا از سوی «برهم صالح» به عنوان سخنگوی ریاست جمهوری این کشور خبر دادند. در خبر دیگری، سازمان الحشد الشعبی عراق ضمن اعلام آمادگی برای انجام عملیات نظامی در عمق خاک سوریه تاکید کرد تنها منتظر دستور نخست‌وزیر جدید و توافق نهایی دو طرف عراقی و سوری است. «هاشم الموسوی» از رهبران سازمان «الحشد الشعبی» عراق، اعلام کرد: یگان‌های مختلف این سازمان به طور کامل برای نفوذ به خاک سوریه و انجام عملیات نظامی علیه گروه تروریستی داعش آماده‌اند اما این امر صرفا منوط به توافق دو طرف سوری و عراقی است.از طرفی، در سلسله انفجارهای تروریستی که در بغداد روی داد ، هشت تن جان خود را از دست دادند و ۱۶ تن دیگر نیز زخمی شدند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ