عرضه ۵۰۰۰ میلیارد ریال صکوک اجاره جدید
با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، مرحله دوم انتشار صکوک مبتنی بر سهام شرکت توسعه اعتماد مبین(سهامی خاص) به مبلغ ۵ هزار میلیارد ریال به منظور تامین سرمایه در گردش جهت بازپرداخت بدهی از طریق بازار ابزارهای نوین مالی شرکت فرابورس ایران در نمادهای مبین۰۱۴، مبین۰۱۵ و مبین۰۱۶ از روز چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷ آغاز شده و تا یکشنبه ۲۳ دی ۹۷ ادامه خواهد داشت.

به گزارش شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، سهام مبنای انتشار مرحله دوم صکوک اجاره ۵ هزار میلیارد ریالی شرکت توسعه اعتماد مبین (سهامی خاص) تعداد ۲۲۲۴۱۱۹۲۸۹ سهم شرکت مخابرات ایران با قیمت هر سهم ۲۲۴۸ ریال است که به مدت چهار سال به صورت اجاره به شرط تملیک به شرکت واسط مالی اسفند دوم (با مسئولیت محدود) واگذار می شود.

این اوراق چهار ساله و با نرخ اجاره بهای ۱۶ درصد است و اجاره بهای مربوط هر شش ماه یک بار توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان عامل پرداخت به حساب دارندگان اوراق واریز می شود.ضامن این اوراق، بانک تجارت و عاملیت فروش آن بر عهده شرکت کارگزاری پارسیان(سهامی خاص) است و پذیره نویسی و بازارگردانی این اوراق را کنسرسیومی از شرکت های تامین سرمایه لوتوس پارسیان به مبلغ ۳ هزار میلیارد ریال، تمدن و امید هر یک به مبلغ یک هزار میلیارد ریال بر عهده دارند.

در این اوراق، نیازی به تهیه گزارش کارشناس رسمی دادگستری در باره ارزش گذاری دارایی مبنای انتشار نبوده ، بنابراین هزینه تامین مالی برای بانی کاهش پیدا می کند.

همچنین به دلیل اینکه دارایی مبنای انتشار اوراق هم سهام است، نقل و انتقال دارایی از بانی به شرکت واسط مالی بدون درگیر کردن دفاتر اسناد رسمی با سرعت بیشتری انجام می شود.

خبر دیگر اینکه شرکت بیمه معلم طی اطلاعیه ای از ثبت افزایش سرمایه خود در مرجع ثبت شرکت ها خبر داد. بیمه معلم براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده شرکت، سرمایه خود را از مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال به‌مبلغ ۷۱۶ میلیارد و ۹۸۴ میلیون ریال افزایش داد.

این افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها است که در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.این شرکت قصد داشت ۱۵۰ درصد افزایش سرمایه بدهد که فعلا ۷۹ درصد آن عملیاتی و ۷۱ درصد دیگر آن باقی مانده است.

همچنین قرار بود ۲۸۳ میلیارد و ۱۶ میلیون ریال دیگر از محل مطالبات و آورده نقدی به سرمایه شرکت اضافه شود که تاکنون محقق نشده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ