فرش دستباف؛ بازاری با مشکلات و انتظارات
فرش دستباف ایرانی با قدمتی ۲۵۰۰ ساله و میلیون ها بافنده این روزها با چالشی به نام تحریم ها دست و پنجه نرم می کند؛ گرچه فعالان این هنر- صنعت معتقدند جایگاه فرش ایرانی تسخیرشدنی نیست و مشتری های خود را دارد اما بازارش گرمای همیشگی را ندارد

به گزارش ایرنا، فرشبافی و تجارت فرش ایرانی از جمله صنایع مهمی است که از سالیان قدیم در کسب و کار دورترین روستاها تا شهرهای بزرگ وجود داشته و حتی نام شناخته شده ای در جهان برای خود فراهم کرده است.با وجود موفقیت های بسیاری که در تجارت فرش ایرانی در داخل و بازارهای خارجی کسب شده اما چند سالی است به دلیل تحریم آمریکا، این بخش تحت تاثیر قرار گرفته و مشکلاتی برای صادرات آن ایجاد شده است؛ از جمله اینکه آمریکا تا پیش از تحریم با ۳۰ درصد بزرگترین وارد کننده فرش دستباف ایران محسوب می شود..

متولیان امر و فعالان این عرصه با اشاره به ویژگی های این هنر- صنعت تاکید می کنند که فرش ایرانی به عنوان شناسنامه و پرچم دوم ایران در عرصه جهانی بوده و عبور از چالش های پیش رو اگرچه کمی سخت اما با همراهی دولت، شدنی است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران می گوید: چینی ها، پاکستانی ها و افاغنه به دنبال این بودند که جایگاه فرش دستبافت ایرانی را به لحاظ کم توجهی ها در داخل کشور از جلوه بیندازند اما حقیقت آنکه نمادهای فرش ایرانی متعلق به مردم ایران است و هرگز نتوانستند و نخواهند توانست این جایگاه را تسخیر کنند.

فرشته دست پاک می افزاید: فرش دست بافت ایرانی در تسخیر ایرانیان بوده و با همت فعالان این عرصه روند و روال خود را طی خواهد کرد.

وی این را هم اضافه می کند که ایران فاصله بسیار زیادی با هند در حوزه صادرات فرش دارد اما این قول را هم داد که این روند بهتر شود.

وی همچنین با یادآوری ایجاد فراکسیون فرش و صنایع دستی در مجلس شورای اسلامی از دو سال گذشته تاکنون این نوید را هم می دهد که فعالان چرخه تولید فرش دستباف از بافنده تا کسانی که در حوزه عرضه، خرید و فروش و صادرات آن فعالیت دارند از مالیات بر ارزش افزوده معاف شوند.به گفته رئیس مرکز ملی فرش ایران، این مطالبه در قالب لایحه ای به مجلس ارایه شده و از سوی اتحادیه فرش دستباف پیگیری می شود.

وی همچنین از تلاش مرکز ملی فرش ایران برای نامگذاری روز یا هفته ای به نام فرش دستباف در تقویم کشور خبر داده و تصریح می کند: تاریخ فرش کشور از ابتدا تا به امروز بررسی و بهترین روز یا هفته به همین نام نامگذاری می شود.

دست پاک درباره اعطای جوایز صادراتی به صادرکنندگان فرش دستباف هم می گوید:امسال می توانیم از محل جوایز صادراتی ۱۳۰۰ میلیارد تومانی، سهم قابل توجهی در حوزه فرش دستباف داشته باشیم.

وی در عین حال از ایجاد شورای عالی فرش به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت، دبیری رئیس مرکز ملی فرش و با حضور تعدادی از رئیسان اتحادیه های فرش خبر می دهد.رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین درباره ضرورت حفظ منزلت اجتماعی بافندگان فرش دستباف می گوید: کسانی که در این حوزه کار می کنند، نیازمند حمایت هستند و از این به بعد گفتمان و نگاه خود را نسبت به بافندگان فرش دستباف تغییر دهیم.

وی تاکید می کند: منزلت اجتماعی بافندگان فرش را پایین نیاوریم و از آنها به عنوان محروم یاد نکنیم؛ اینها نیازمند توجه هستند تا از چرخه اقتصاد و اشتغال خارج نشوند.دست پاک در عین حال اضافه می کند: کم شدن تعداد بافنده های فرش دستباف را به حساب این بگذاریم که فناوری تاثیر خود را بر دنیا می گذارد.

وی با یادآوری تحریم فرش دستباف ایران از سوی آمریکا می گوید: امسال ساخت سختی برای فرش دستباف ایران است، اما همانند سال های گذشته تحریم ها را پشت سر می گذاریم زیرا معتقدیم با برخورداری از اتحادیه های بزرگ می توان بازار کشورهای دیگر را جایگزین آمریکا کرد.

به گفته رئیس مرکز ملی فرش ایران ، بین ۶ تا ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور از طریق تولید فرش دستباف ارتزاق می کنند.

در همین زمینه رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف تبریز هم می گوید: مهمترین اشتغالزایی بخش خصوصی، فرش دستباف است که نزدیک به پنج میلیون نفر از جمعیت ایران از آن ارتزاق می کنند.

اسماعیل چمنی می افزاید: تنها کالایی که در دنیا ثبت جهانی شده و متعلق به ایران است فرش دستباف بوده؛ ضمن آنکه در سال ۲۰۱۵ فرش تبریز به ثبت جهانی رسید و این متعلق به کل ایران است.

وی به علاقمندی مردم جهان به فرش دستباف ایرانی اشاره کرده و ادامه می دهد: اگر می خواهیم در اشتغالزایی و حوزه صادرات و ارزآوری و هنری صحبت کنیم باید در کنار فرش دستباف باشیم.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف تبریز به برخی از مشکلات فعالان این صنعت اشاره کرده و اضافه می کند: از مجموع جمعیت بافنده فرش دستباف کشور فقط ۳۵۰ هزار نفر بیمه هستند که البته این رقم در چهار سال گذشته ۵۵۰ هزار نفر بود که بیمه ۲۰۰ هزار نفر در این مدت قطع شده است.

همچنین نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی تغییر سلیقه ها در بافت فرش را یکی از نکات مهم در دستیابی به بازارهای جهانی دانسته و می گوید: تعدادی از فرش های بافته شده اخیر در کشور با گره های

تقلبی بوده و مقاومت خاص خود را نداشته که این مساله بازار فرش را کمی از رونق انداخته است.

یوسف داودی تاکید می کند: در مجلس باید قوانینی به نفع بافندگان تصویب شود و می افزاید: در ماه های گذشته لایحه ای توسط نمایندگان پیشنهاد و در صحن علنی هم مطرح شد که یکی از موارد آن بیمه قالیبافان بود؛ این لایحه در مجلس تصویب شده اما ابلاغ آن توسط دولت باید صورت گیرد تا تامین مالی انجام شود.

وی تاکید می کند: باید قوانینی در مجلس مصوب شود که مشکلات قالیبافان را کم کند؛ فرشبافی جزو کارهای بسیار سخت است والبته محاسن و معایبی هم دارد.این نماینده مجلس می گوید: مبتلا شدن قالیبافان به بیماری های مختلف یکی از مشکلات ما در گذشته بود که این مساله هم در مجلس مطرح شده که تا شاغلان این حرفه که از مشاغل سخت بوده، به صورت جدی حمایت شوند.رضا علیزاده نایب رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی از فرش دستباف به عنوان هویت، فرهنگ، اقتصاد، تولید و صادرات نام برده و می گوید: صنعت خودرو برای ما مزیت و اولویت نبود و پیامد آن تحویل خودروهای بی کیفیت به مردم بود؛ اگر فقط ۱۰درصد هزینه ای که بابت صنعت خودرو هدر دادیم صرف حمایت صنعت فرش می شد، این برند را حفظ می کردیم.

یکی از فعالان صنعت فرش هم در این زمینه می گوید: صنعت فرش دستباف هنر لاکچری ایرانی است؛ اینکه یک فرش ۶ متری با قدمت ۳۶۰ سال در آمریکا به قیمت ۳۰۰ میلیارد تومان به فروش می رسد نشان دهنده جایگاه فرش ایران است.احد عظیم زاده همچنین درباره تحریم فرش دستباف ایرانی می افزاید: این نخستین بار نیست که دولت آمریکا فرش دستباف ایران را تحریم کرده است، چند سال پیش هم این اتفاق افتاد اما تحریم ها را دور می زنیم؛ برای ما سخت نیست اما به شرطی که دولت از این هنر- صنعت حمایت کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ