فعالیت‌های ۳۰۰ مرکز دانشگاه پیام نور متوقف شده است
سرویس شهرستان‌ها: وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: فعالیت بیش از ۳۰۰ مرکز دانشگاه پیام نور به دلیل کاهش دانشجویان آن‌ها و تغییر مأموریت‌ها متوقف شده و یا درحال ادغام است.

دکتر منصور غلامی در جمع دانشگاهیان استان لرستان در دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی افزود: برای ارتقای کیفیت و شاخص‌های دانشگاهی، توسعه دانشگاه و ایجاد مراکز جدید متوقف شده است. تمامی واحدهای وابسته به دولت در دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز تعطیل شده است، چراکه باید بخش خصوصی از آن‌ها حمایت کند. غلامی ادامه داد: دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی وابسته به دولت باید برای افزایش مهارت شاغلان فعالیت کنند، نه این‌که به عنوان ابزاری برای کسب مدرک و یا ارتقای وضعیت شغلی محسوب شوند. زیرا مراکز علمی کاربردی وابسته به دانشگاه‌های دولتی به محلی برای تحصیل کارمندان دولت تبدیل شده بود. غلامی گفت: به فعالیت‌های ۵۰ واحد دانشگاه غیرانتفاعی نیز به دلیل عدم فراهم کردن شرایط حداقلی، خاتمه داده شده است و فعالیت ۷۰ واحد نیز تا زمان رسیدن به شاخص‌ها، متوقف شده است.‏

‏* رتبه ۱۶ ایران در تولید علم در دنیا

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تأکید بر معرفی ثمرات نظام گفت: باید توجه کرد توطئه، گرفتاری و کارشکنی‌ها همچنان ادامه دارد وپیشرفت‌ها و دستاوردها در این شرایط، ارزشمند است. وی افزود: ایران در میان کشورهای اسلامی منطقه رتبه اول دستاوردهای علمی را دارد که این زمانی ارزش بیشتری پیدا می‌کند که موفقیت‌های کنونی با محدودیت‌های بسیاری توسط جوانان کشورحاصل شده است. غلامی اضافه کرد: کشور ما در دنیا رتبه ۱۶ تولید علم را دارد و در برخی تولیدات نیز دارای جایگاه‌های چهارم، هفتم و نهم است. وی با تأکید بر اینکه رتبه‌های علمی ایران توسط سازمان‌های جهانی اعلام شده است، گفت: عملکرد علمی کشور روبه پیشرفت است. وی با تأکید بر تقویت نیروی انسانی در سطوح بالاتر گفت: اواخر دهه ۸۰ تولید فناوری رخ داد. در آن زمان حرکت قوی دردنیا شکل گرفته بود که دانشگاه‌های ما نیز به سمت تبدیل دانش به فناوری حرکت کردند و پارک‌های علم و فناوری شکل گرفت.‌غلامی اظهار داشت: اکنون بیش از ۱۹۰ مرکز رشد دانشگاهی داریم که از شرکت‌های کوچک و صاحبان ایده‌های جدید حمایت می‌کنند.

وی با اشاره به حمایت ۴۳ پارک علم و فناوری از شرکت‌های دانش بنیان گفت: این مراکز باید در کنار دانشگاه‌ها باشند و خدمات ارزان و رایگان دریافت کنند. وزیر علوم تحقیقات و فناوری افزود: حدود ۴ هزار شرکت دانش بنیان در پارک‌های دانشگاهی مستقر است که این تعداد با احتساب مابقی شرکت‌های دانش بنیان بیرون از دانشگاه‌ها به ۷ هزار واحد می‌رسد. غلامی افزود: براساس قراردادی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت بسته شده است تا فرصت‌های مطالعاتی اساتید و دانشجویان دکتری در صنعت ایجاد شود که برنامه مورد استقبال واقع شده است.

همچنین شرایط کارآموزی در صنعت برای دانشجویان کارشناسی و ارشد و مهارت آموزی حین تحصیل نیز فراهم و مهارت‌هایی که هر فارغ‌التحصیل برای ورود به بازار کار نیاز دارد، تعریف شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ