فلسطین پرونده جنایات رژیم صهیونیستی را به دادگاه لاهه برد
سرویس خارجی: دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) اعلام کرد، فلسطین از رژیم صهیونیستی به دادستانی کل دادگاه بین‌المللی کیفری درخصوص جنایات این رژیم شکایت کرده است.

صائب عریقات، تاکید کرد: ما به خاطر جنایات رژیم صهیونیستی از این رژیم در دادگاه بین‌المللی کیفری شکایت کرده‌ایم و همچنان به فعالیتمان ادامه خواهیم داد، حتی اگر سطح اقدامات تحریک آمیز و باج‌خواهی‌ها علیه ما شدت پیدا کند. وی افزود: آمریکا بر این باور است که انکار حقایق باعث از بین رفتن آن می‌شود و آمریکایی‌ها می‌خواهند نوار غزه را برای همیشه از کرانه باختری جدا کنند.

در چنین شرایطی وزارت خارجه آمریکا تعطیلی دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین در واشنگتن را اعلام کرد، اقدامی که رهبران فلسطینی آن را اعلام جنگ دولت ترامپ علیه تلاش‌های صلح خواندند.وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود آورده است که سازمان آزادی بخش فلسطین(ساف) اقدامات لازم برای پیشبرد مذاکرات مستقیم و معنادار با اسرائیل انجام نداده است.در ادامه این بیانیه آمده است: دفتر ساف می‌تواند اقداماتش در حمایت از هدف دستیابی به صلح جامع و پایدار با اسرائیل را ادامه دهد.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: رهبران سازمان آزادی‌بخش فلسطین پیش از اطلاع از طرح صلح آمریکا آن را مورد انتقاد قرار داده و با گفت‌وگو با دولت آمریکا درباره‌ اقدامات انجام شده برای برقراری صلح مخالفت کردند که دولت آمریکا نیز تصمیم گرفت دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن را تعطیل کند.در واکنش، صائب عریقات دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین اظهار داشت: طرف آمریکایی به فلسطین اعلام کرد که این تصمیم را به عنوان مجازاتی برای تشکیلات خودگردان پس از طرح شکایت علیه اسرائیل در دیوان بین‌المللی کیفری اتخاذ کرده است.

عریقات افزود: دولت آمریکا می‌تواند تصمیمات یک طرفه‌ای را در راستای خدمت به گروه‌های راستگرای افراطی در اسرائیل اتخاذ و سفارت ما در واشنگتن را تعطیل کرده و حمایت‌های مالی خود از مردم فلسطین را متوقف کند، اما نمی‌تواند اراده و خواست مردم ما را درهم شکسته و مانع از ادامه روند قانونی و سیاسی ما به ویژه در دیوان بین‌المللی کیفری شود.یوسف المحمود سخنگوی ساف نیز گفت: این یک اعلام جنگ علیه تلاش‌ها برای برقراری صلح در کشور ما و منطقه است.اما رسانه‌های آمریکایی به نقل از جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ گزارش دادند که این تصمیم در راستای تحت فشار قرار دادن فلسطینی‌ها برای بازگشت به روند صلح با اسرائیل اتخاذ شد.

از سویی دبیرکل اتحادیه عرب با صدور بیانیه ای اقدام آمریکا در بستن دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین را محکوم کرد و گفت آمریکا به صورت کامل از سیاست های اسرائیل جانبداری می کند. «احمد ابوالغیط» اعلام کرد که این اقدام در راستای سیاست های غیر منصفانه آمریکا در حق فلسطینی ها اجرا شده است و هدف از آن از بین بردن پرونده فلسطین و محتوای آن است. ابوالغیط گفت که دولت فعلی آمریکا از زمان تعیین قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و پس از آن انتقال سفارت خود به این شهر اشغالی، از جانبداری کامل خود از اسرائیل پرده برداشته و همه اقدامات اخیر آمریکا علیه نهادها و سازمان های حامی فلسطین نشان می دهد واشنگتن به دنبال کاهش اراده فلسطینی ها است.دولت قطر نیز اعلام کرد تصمیم آمریکا برای بستن دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف)، رژیم صهیونیستی را در انجام اقدامات تحریک آمیز تشویق می کند و این حرکت از سوی جامعه جهانی پذیرفته شده نیست.

در خبری دیگر کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و انگلیس از رژیم صهیونیستی خواستند از تخریب روستای فلسطینی خان الاحمر در کرانه باختری خودداری کند.

در رویدادی دیگروزارت بهداشت فلسطین از زخمی شدن ده‌ها فلسطینی در سواحل غزه در پی شلیک گلوله جنگی و گاز اشک‌آور توسط نیروهای دریایی اسرائیل به تظاهرات مسالمت آمیز آنها خبر داد. همچنین خانم اسراء البحیصی خبرنگار شبکه ایرانی العالم حین تیراندازی گسترده نظامیان صهیونیستی به طرف مردم غزه و تصادف با خودرو از ناحیه دست مجروح شد.در چنین شرایطی نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی این رژیم در جهان گفت: اسرائیل در سرگردانی به سرمی‌برد.ایهود باراک گفت که از تصویر کنونی اسرائیل در جهان احساس نگرانی می کند زیرا احساس می کند که اسرائیل وارد نوعی سرگردانی شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ