آیا می دانید
قاره اروپا کجاست؟
اروپا کوچک‌ترین قاره جهان است، اما کشورهای زیادی در آن وجود دارد. فرانسه، اسپانیا،آلمان، لهستان، اوکراین و انگلستان بعضی از کشورهای مهم اروپا هستند.
اروپا سرزمینی پر آب است. باران و برف در این قاره به خوبی می بارد و رودهایی مانند دانوب، راین، سِن و اودِر در آن جاری هستند.
آب فراوان موجب پیدایش جنگل‌های سرسبز و رواج کشاورزی و دامداری در این قاره شده‌است. از این رو، این سرزمین پر آب و سرسبز از گذشته‌های دور، محل زندگی انسان و بسیاری از جانوران بوده است.
در اروپا جانورانی مانند خرس، گوزن، گربه وحشی، خرگوش، روباه، گرگ، سنجاب، گراز و پرندگانی مانند عقاب، کرکس، لک‌لک، شانه‌به سر، پلیکان و بسیاری دیگر زندگی می کنند.
مردم ساکن اروپا، از اقوام گوناگون هستند و به زبان‌های مختلفی از جمله انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، هلندی، پرتغالی، یونانی، روسی، مجاری، فنلاندی و سوئدی حرف می زنند.
کشورهای اروپایی، بی‌سوادی را در خود از بین برده‌اند و کتاب‌خوانی و مطالعه روزنامه ها ،جزء کارهای روزانه این مردم است.
به علاوه، اروپایی‌ها مهم‌ترین نویسندگان کتاب های کودکان و نوجوانان را تربیت کرده اند، نویسندگانی مانند آندرسن دانمارکی، رولدارال انگلیسی، لیندگرن سوئدی، استال فرانسوی، گستنر آلمانی.
اغلب دانشمندان و مخترعان و نویسندگان جهان اروپایی بوده و هستند. مردم اروپا زیاد کار می کنند و به این وسیله توانسته‌اند فقر و گرسنگی را در قاره خود تا حد زیادی نابود کنند. از این رو، اروپایی‌ها از ثروتمندترین مردم جهان هستند.
خودرو های مشهوری مانند پ‍ژو، رنو، بی‌ام و، ولوو، بنز و فولکس نخستین‌بار در کشورهای اروپایی ساخته شده اند و همچنین نخستین کسانی که در آسمان پرواز کردند، اروپایی بودند!

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ