محک
کابینه تکمیل شد
ابوالقاسم قاسم زاده
با رأی اعتماد مجلس به ۴ وزیر جدید پیشنهادی رئیس جمهور، کابینه تکمیل شد. اقدام مجلس حرکتی فراجناحی با تشخیص زمان بود، آن گونه که رئیس جمهور در سخنرانی خود در مجلس برای معرفی ۴وزیر ضمن شرح شرایط کنونی گفت و از نمایندگان مردم در مجلس خواست تا به جای تشکیل تیم‌های باشگاهی، توجه کنند که کشور نیازمند داشتن تیم ملی است. اگر می‌خواهیم از مشکلات کنونی با موفقیت عبور و با ستیزه‌گری ترامپ علیه ایران مقابله کنیم نیازمند عزم و اراده ملی هستیم و برای این کار دولت، مجلس و قوه قضائیه فراتر از دیدگاه‌های متفاوت، باید هماهنگ و در مسیر اجرای برنامه‌های ملی در جهت حل مشکلات مردم و کشور، «یدواحده» باشند. سخنان رئیس جمهور، تبیین راهبردی بود که رهبری انقلاب اصول آن را برای مجموعه دولت و همه نهادهای آن، همچنین به مردم بیان کردند.

اصل، مقابله با دشمن و برطرف کردن مشکلات مردم است. بعد از رأی اعتماد مجلس به ۴ وزیر جدید پیشنهادی برای چهار وزارتخانه اصلی و مهم اقتصادی، وزارت راه و مسکن، وزیر کار و تعاون، وزیر صنعت و معدن و تجارت و وزیر اقتصاد، رسانه‌ها و شبکه‌های فارسی زبان‌ خارج نشین که اکنون همه می‌دانند با دلارهای نفتی سعودی‌ها و امارات همچنین سیاست‌گذاری رژیم صهیونیستی و لابی‌قدرتمند آن اِپک در نیویورک اداره و مدیریت می‌شوند و بازوی اجرایی برای استمرار «جنگ روانی» علیه نظام جمهوری اسلامی‌اند، موج خبری و تفسیری به راه انداخته‌اند که از محورهای اصلی آن این گزاره است: نمایندگان مجلس با دولت معامله کردند و در این «معامله» ناچار به «تمکین» شدند.

از دیروز که آرای مثبت نمایندگان به انتخاب ۴ وزیر از وزارتخانه‌های اصلی و عمده‌ اقتصادی اعلام شد، در فضای مجازی این محور، دایره اصلی و عمده خبری ـ تفسیری رسانه‌های بیگانه شده است. این رسانه‌های خارج‌نشین یکبار دیگر راه و رسم کینه‌ورزی خود علیه جمهوری اسلامی ایران را نمایان کردند. برای آنها اصل راهبرد تشدید اختلاف‌ها و تضادها در داخل کشور است. تا دیروز اگر نماینده‌ای براساس مسئولیت وظایف نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، نقدی بر دولت یا عملکرد وزیری را از تربیون مجلس بیان می‌کرد آن را نشانه‌ای از فروپاشی‌ حاکمیت در ایران شرح و توصیف می‌کردند و یا در طراز اختلاف‌های جناحی در سطوح مدیریت کلان کشور نشان می‌دادند، امّا امروز چنین القاء می‌کنند که «معامله»‌ای بین دولت و مجلس صورت گرفته است و آن را تقابل آشکار دولت و مجلس علیه مردم معرفی کرده و شرح و بسط می‌دهند!

آگاهی ملی و سیاسی ضرورتی است که امروز باید در مقابله با دشمن‌ همواره آن را مدنظر داشت. باید از رسانه‌های بیگانه و خارج‌نشینانی که بسترسازی تفسیری و تحلیلی برای تخریب افکار عمومی در ایران را انجام می‌دهند و مأموریت جنگ روانی را که بخشی از تقابل تحریمی مثلث ترامپ، نتانیاهو و محمدبن سلمان ولیعهد سعودی است اجرا می‌کنند؛ پرسید: در کدام یک از دولت‌های منطقه، جلسات علنی مجلس به صورت مستقیم برای آگاهی مردم پخش می‌شود؟ در کدام یک از این کشورها نمایندگان مخالف و موافق، ساعت‌ها برای تصمیم‌گیری و اتخاذ رأی نهایی اظهارنظر و گفتگو می‌کنند؟ و آیا در اغلب این کشورها انتخابات آزاد و مجلسی وجود دارد؟ دموکراسی که آنها تعریف می‌کنند، چیست؟ و چرا راه و رسم حمایت از «ترامپ» منفور در افکار اغلب مردم آمریکا و اروپا را انتخاب کرده‌اند؟ رئیس جمهور آمریکایی که جنگ تحریم همه‌جانبه علیه دولت و مردم ایران را دنبال می‌کند تا آنجا که شرکت‌های دارویی و پزشکی برای مداوای بیماران در ایران را نیز مشمول تحریم‌ها قرار داده است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی آگاهانه رأی به تکمیل مجدد کابینه دولت دادند و در نگاه به تبلیغات زهرآگین رسانه‌های بیگانه بار دیگر خواهان «وحدت ملی» برای برون رفت از مشکلات کنونی کشور شده‌اند. آیا باب نظارت مجلس، پرسش و رصد کردن عملکرد وزرا (آنچنان که تاکنون بوده است) و استیضاح و برکناری مدیر ناکارآمد، با این رأی بسته شده است؟

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در انتخاب و آرای دیروز خود برای وزرای پیشنهادی در چهار وزارتخانه مهم اقتصادی دو نظر مهم دادند:

«نه» به انتظار مجموعه طیف ضد نظام که خواهان آشوب داخلی در راستای براندازی نظام هستند. تا دیروز مدام می‌گفتند و تبلیغ می‌کردند که اقتصاد ایران فروپاشیده است و شاهد آن را نداشتن چهار وزیر در مهم‌ترین وزارتخانه‌های مالی و اقتصادی می‌گرفتند و امروز می‌گویند مجلس و دولت «معامله» کردند!

«آری» به فرصت دیگر برای اصلاح مدیریت در کلان کشور و در دولتی که بار سنگین اجرایی را در شرایط خطیر کنونی بر دوش دارد. مجلس شورای اسلامی همچنان چشم باز و هشیارِ نظارت بر اجرای دقیق قوانین و مدیریت اجرایی در کشور است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ