کوتاه از سراسر جهان
 

روند برکناری نخست وزیر انگلیس کلید خورد

تسنیم: بی‌بی‌سی، از رایزنی ۵۰ نماینده حزب محافظه کار انگلیس برای برکناری ترزا می نخست وزیر این کشور خبر داد. یک گروه ۵۰ نفری از نمایندگان حزب محافظه کار انگلیس که مخالف پیشنهادات برگزیت هستند، با برگزاری نشستی درباره زمان و چگونگی برکناری ترزا می نخست وزیر رایزنی کردند. نمایندگان مذکور درباره آینده ترزا می به عنوان رهبر حزب محافظه کار گفتگوکردند.

تکرار اتهام‌زنی به حزب‌الله و سوریه در دادگاه جدید ترور حریری

فارس: دادگاه جدید ویژه ترور رفیق حریری نخست‌وزیر پیشین لبنان در لاهه، اتهامات قبلی علیه حزب‌الله را تکرار و ادعا کرد یکی از فرماندهان شهید حزب‌الله لبنان مغز متفکر این ترور بوده است. آخرین دور از جلسات دادگاه لاهه (پیش از صدور رأی نهایی) درباره محاکمه غیابی چهار نفر از متهمان در پرونده ترور رفیق حریری برگزار شد. دادستانی دادگاه لاهه اتهامات علیه چهار متهم شامل «سالم جمیل عیاش، حسن حبیب مرعی، حسین حسن عنیسی واسد حسن صبرا» و وابسته بودن آنها به حزب‌الله را تکرار کرد و گفت آنها با هماهنگی سوریه این کار را انجام دادند. دادستانی دادگاه لاهه ادعا کرد که «مصطفی بدرالدین» فرمانده برجسته حزب الله (که در سال ۲۰۱۶ در سوریه به شهادت رسید) مغز متفکر این ترور بوده است.

خبرنگاران میانماری از انعکاس سرکوب روهینگیایی ها منع شدند

ایرنا: سازمان ملل با انتشار گزارشی جدید اعلام کرد که دولت میانمار با قوانین مبهم مانع از فعالیت روزنامه نگاران مستقل در این کشور برای انعکاس وقایع و سرکوب های مردم مسلمان روهینگیا شده است.گزارش جدید سازمان ملل یک هفته پس از محکومیت دو روزنامه نگار میانماری به هفت سال زندان منتشر شده است. این دو روزنامه نگار با گزارش ها و عکس های خود پرده از جنایات ارتش میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیایی برداشتند.

آشپزی به روش روسای جمهوری روسیه و چین!

تسنیم: رئیس جمهوری چین که در روسیه به سر می‌برد در کنار همتای روس خود به آشپزی پرداخت.ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دیدار با “شی جین پینگ” رئیس جمهوری چین در حاشیه «اجلاس اقتصادی شرق» در ولادی‌وستوک روسیه، اعلام کرد که مسکو و پکن دارای روابطی کاملا قابل اعتماد در عرصه‌های سیاسی، امنیتی و دفاعی هستند. پوتین در حاشیه این اجلاس به همراه شی جین پینگ آشپزی کرد. آنها در تصویر در حال پختن پنکیک هستند.

چین: آمریکا در امور داخلی ‌ما مداخله نکند

ایسنا: دولت چین از آمریکا خواست دست از تعصب نسبت به موضوع سین‌کیانگ بردارد. این در حالی است که دولت ترامپ اخیرا گفت در حال بررسی تحریم‌هایی علیه مقام‌ها و شرکت‌های چینی در ارتباط با اتهام وقوع سوءاستفاده‌های حقوق بشری در منطقه مسلمان نشین سین‌کیانگ به ویژه علیه اقلیت مسلمان اویغور است. در صورتی که چنین تحریم‌هایی علیه چین اعمال شوند تبدیل به یکی از نادرترین اقدامها از سوی ترامپ در اعمال تحریم علیه چین خواهد شد.

الظواهری تهدید به حملات بیشتر علیه آمریکا کرد

ایسنا: سرکرده گروه تروریستی القاعده در هفدهمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر تهدید کرد که حملات بیشتری علیه آمریکا انجام خواهد داد. موسسه “السحاب” وابسته به القاعده فایل صوتی از ایمن الظواهری منتشر کرد که در این فایل الظواهری آمریکا را به حملات بیشتر تهدید کرد و از تمامی اعضا و حامیان القاعده در سراسر جهان خواست به مقابله با آمریکا بپردازند.الظواهری گفت‌: آمریکا در سراسر جهان با مسلمانان دشمن است و هیچ کشوری نیست که از مداخله آمریکا در امان باشد.

هزینه ۵ر۱ تریلیون دلاری جنگ‌های بعد از ۱۱ سپتامبر برای آمریکا

ایسنا: وزارت دفاع آمریکا در گزارشی اعلام کرد که جنگ‌های افغانستان، عراق و سوریه از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تاکنون بالغ بر یک و نیم تریلیون دلار برای مالیات دهندگان آمریکایی هزینه داشته است. طبق این گزارش، هزینه عملیات‌های نظامی آمریکا در افغانستان، عراق و سوریه به مراتب کمتر شده اما ایالات متحده همچنان برای حفظ نیروهایش در این کشورها سالانه میلیاردها دلار هزینه می‌کند.

مراسم رسمی خاکسپاری کوفی عنان امروز در غنا برگزار می‌شود

ایسنا: پیکر کوفی عنان دبیرکل فقید سازمان ملل از شهر ژنو به پایتخت غنا زادگاه وی منتقل شد و قرار است امروز پنجشنبه با حضور جمعی از تشییع کنندگان در پایتخت کشور غنا مراسم خاکسپاری رسمی او برگزار شود. کوفی عنان در ۱۸ اوت در سن ۸۰ سالگی بعد از یک بیماری کوتاه مدت درگذشت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ