کوتاه از سراسر جهان
 

درخواست «شی جین پینگ» برای مقابله با دخالت دولت‌ها در امور اقتصادی
ایسنا: رئیس‌جمهوری چین از جامعه بین‌الملل خواست در برابر حمایت دولتی از بخش‌های اقتصادی و اقدامات یک جانبه در عرصه تجارت جهانی مقاومت کنند. شی جین پینگ گفت: بسیار مهم است که تمامی کشورها درها را باز گذاشته و فضا را برای همکاری‌های مشترک سودمند توسعه بخشند چراکه باز بودن، پیشرفت به بار می‌آورد در حالی که انزوا منجر به عدم توسعه می‌شود. وی افزود: کشورها باید در برابر سیاست‌های حمایت از صنایع داخلی و اقدامات یک جانبه مقاومت کنند و برای افزایش سطح آزادی و باز بودن درهای کشور در سطوح دوجانبه و چند جانبه مبادرت ورزند.

اشپیگل: تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای ترامپ و متحدانش هزینه دارد
فارس: یک نشریه آلمانی نوشت که آمریکا درحالی از روز دوشنبه (دیروز) دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه ایران اجرایی کرد که شرکای این کشور و واشنگتن هم از تبعات آن بی‌بهره نخواهند ماند. اشپیگل در گزارشی به تحریم‌های جدید آمریکا علیه صنعت نفت و بخش بانکی ایران پرداخت و نوشت که این تحریم‌ها برای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا هم هزینه خواهد داشت. در این گزارش آمده است که از روز دوشنبه تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران اجرایی شدند و بخش‌های مهم نفتی و بانکی ایران را هدف قرار داده اند اما شرایط به‌گونه‌ای است که شخص ترامپ هم با مشکلاتی مواجه خواهد شد. واشنگتن تهدید کرده که هر کشوری از تحریم‌های آمریکا تبعیت نکند، از جرگه شرکای تجاری آمریکا خط خواهد خورد.به همین دلیل برخی شرکای واشنگتن در سطح جهانی هم دچار مسئله خواهند شد و این به خودی خود برای ترامپ یک چالش محسوب می‌شود.

اعتراف موسسه صهیونیستی به قدرت نظامی و بازدارندگی حزب الله
ایرنا: «موسسه یهودی امنیت ملی آمریکا» در گزارشی با اذعان به توانمندی نظامی و بازدارندگی حزب الله لبنان، اعلام کرد: حزب الله بیشتر از همه اعضای ناتو موشک و گلوله دارد.در گزارش «موسسه یهودی امنیت ملی آمریکا» آمده است: حزب الله بیش از ۹۵ درصد قدرت آتش ارتش های متعارف دنیا را دارد و این تاکیدی بر نگرانی های اسرائیل از افزایش توانایی نظامی حزب الله است.
بر اساس این گزارش، این جهش بزرگ در توانایی نظامی حزب الله همچنین نشان می دهد که هدف حزب الله شکست سیاسی رژیم صهیونیستی است. این موسسه در گزارش خود افزوده است: رویارویی آتی میان اسرائیل و حزب الله شبیه به درگیری های گذشته نخواهد بود.

رئیس جمهوری جدید برزیل، به جنگ رسانه‌ها رفت
ایسنا: ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری راست‌گرای منتخب جدید برزیل در همین ابتدای کار، رسانه‌های این کشور را مورد حمله قرار داد و متعهد شد که در دوران ریاست جمهوری‌اش با آن‌ها برخورد کند.
بولسونارو که سابقا نظامی ارتش برزیل بوده و در دوره ریاست جمهوری بودجه مربوط به بازاریابی بخش دولتی زیر نظر او قرار خواهد گرفت، تهدید کرده که با گروه‌های رسانه‌ای مخالف خود از طریق کاستن از میزان خرید آگهی آنها برخورد خواهد کرد و به بنیه مالی مطبوعات آزاد برزیل ضربه وارد خواهد کرد.

ناو روسی مجهز به موشک کروز راهی مدیترانه شد
ایرنا: رئیس روابط عمومی ناوگان دریای سیاه روسیه اعلام کرد که رزمناو «آدمیرال ماکاروف» مجهز به موشک های کروز پیشرفته عازم دریای مدیترانه شده است.ناخدا دوم «آلکسی رولوف» افزود: این رزمناو متعلق به ناوگان دریای سیاه روسیه بندر سواستوپل (در شبه جزیره کریمه) را به سوی تنگه های دریای سیاه (بسفر و داردانل) ترک کرد. وی افزود: ناوگروه روسیه در دریای مدیترانه از حدود ۱۰ ناو، ناوچه و کشتی های پشتیبانی تشکیل شده است که برخی اوقات تعداد آنها تا ۱۵ فروند ناو افزایش می یابد.

شکست حزب «آنگ سان سوچی» در انتخابات
میان دوره‌ای میانمار
ایسنا: حزب رهبر دو فاکتوی میانمار گفت که در شش حوزه رای گیری در انتخابات میان دوره‌ای شکست خورده و این مساله نشان از حمایتی نه چندان خوب از دولت پس از یکسری مناقشات می‌دهد.
آنگ سان سوچی، رهبری دو فاکتوی میانمار و حزب لیگ ملی برای دموکراسی در سال ۲۰۱۵ روی کار آمد تا اوضاع کشوری را که در دست خونتا بود، بهبود بخشد اما نارضایتی از وی زمانی شکل گرفت که آزادی بیان و سرکوب روهینگیایی‌ها به مساله‌ای بین‌المللی و عامل اصلی نارضایتی جهانی بدل شد.

تروریست داعشی: یک افسر آمریکایی در سوریه به ما آموزش می داد
ایرنا: یک تروریست الجزایری که مدتی به گروهک داعش در سوریه پیوسته بود، در دادگاه شهر الجزیره اعتراف کرد، هنگام ورود به سوریه یک افسر آمریکایی به وی و چند نفر دیگر آموزش کار با سلاح داد.این فرد فریب خورده که تابعیت دوگانه الجزایری – نروژی دارد، می گوید از طریق ترکیه خود را به سوریه رساند و همراه با ۱۱ نفر به اردوگاهی که گروهی از تروریست ها آنجا بودند، رفت و آنجا آموزش های نظامی به او داده شد و طی این مدت یک افسر آمریکایی روش کار با سلاح کلاشنیکف را به او آموخت.

رئیس‌جمهوری ایتالیا: جنگ جهانی اول ریشه در ناسیونالیسم افراطی داشت
ایسنا:‌ رئیس‌جمهوری ایتالیا با بیان اینکه ریشه‌های جنگ جهانی اول در ناسیونالیسم افراطی نهفته بود، تاکید کرد که اتحادیه اروپا بالاترین تعهد به منافع مشترک است که برای پیشگیری از درگیری‌های نظامی فاجعه‌بار ضرورت دارد. سرجیو ماتارلا، در صدمین سالروز پایان جنگ جهانی اول تاکید کرد: جشن پایان این جنگ در کنار یکدیگر و تقدیر از کشته‌شدگان به طور مشترک، نشان می‌دهد که ما ایجاد دوستی و همکاری را ترجیح می‌دهیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ