کوتاه از سراسر جهان
 

دبیرکل سازمان ملل: نقش ایران در منطقه، سازنده است

تسنیم: دبیرکل سازمان ملل در نشستی خبری گفت در شرایط بحرانی خاورمیانه، ایران نقشی سازنده ایفا می کند.آنتونیو گوترش در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره فعالیت های موشکی ایران، تاکید کرد که ایران کشوری است که به شدت اهمیت دارد.دبیرکل سازمان ملل افزود: در شرایط بحرانی که در خاورمیانه به خصوص یمن و سوریه با آن مواجه هستیم، ایران نقشی سازنده ایفا می کند.گفتنی است جمهوری اسلامی ایران به دفعات تصریح کرده که برنامه موشکی اش کاملا دفاعی است.

تظاهرات هزاران نفری در جمهوری آذربایجان علیه الهام علی‌اف

ایرنا: هزاران نفر از مردم جمهوری آذربایجان در پی دعوت احزاب مخالف در این کشور، با برگزاری تظاهرات در باکو به سیاست‌های الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری این کشور اعتراض کرده و خواستار استعفای وی شدند. تظاهر‌کنندگان خواستار آزادی «مهمان حسین‌اف»، «طالع باقراف» و دیگر زندانیان سیاسی شده و با سر دادن شعارهای تند، خواستار استعفای رئیس‌جمهوری آذربایجان شدند.

مرگ عامل فرار دیپلمات‎های آمریکایی از ایران

مهر: جاسوس سیا که در جریان تسخیر لانه جاسوسی، موفق به فراری دادن شش آمریکایی که به سفارت کانادا گریخته بودند شده بود؛ در سن ۷۸سالگی درگذشت.آنتونیو جوزف (تونی) مندز، مامور سابق سازمان سیا عملیات نجات شش دیپلمات آمریکایی از تهران را برنامه‌ریزی و اجرا کرد. مندز در سال‌های اخیر به بیماری پارکینسون مبتلا بود و با «خودکشی کمکی» جان داد. ظاهراً وی با رضایت خود و به واسطه اتانازی (خودکشی کمکی)، قید حیات را زد. گفتنی است در زمان تسخیر لانه جاسوسی در سال ۵۸، شش نفر از دیپلمات‌های آمریکایی به سفارت کانادا در تهران گریختند. به فاصله دوماه، تونی مندز که در قالب فیلمساز و با گذرنامه جعلی به ایران سفر کرده بود، این افراد را در قالب شهروندان کانادایی از ایران خارج کرد.

تظاهرات نیم میلیون نفری مردم هند علیه سیاست‌های دولت

تسنیم: بیش از ۵۰۰هزار نفر از مردم ایالت بنگال غربی در شهر کلکته علیه سیاست‌های دولت هند دست به اعتراض زدند. معترضان علیه سیاست‌های اقتصادی «نارندرا مودی» نخست وزیر هند شعار می دادند. گزارش‌ها حاکی است در این بزرگترین اعتراض پیش از انتخابات، پلیس شهر کلکته مجبور شد برای تامین امنیت بیش از ۵۰۰۰ نیرو را در شهر مستقر کند. این تظاهرات که «هند متحد» نامگذاری شده بود با دعوت سران احزاب اپوزیسیون برگزار شد.

«پوتین» به مناسبت روز تعمید حضرت مسیح(ع)، در هوای برفی به آب زد

ایرنا – بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار روس از جمله رئیس جمهوری روسیه به مناسبت روز تعمید حضرت مسیح (ع) که یک جشن مذهبی به حساب می آید، براساس یک باور سنتی در برکه های اطراف خانه های خود غسل کردند تا گناهانشان بخشوده شود. رسانه های روسی اعلام کردند که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری ۶۶ ساله روسیه امسال نیز در این مراسم شرکت کرد و در هوای سرد و برفی به آب زد. این سنت در گذشته تنها در میان مسیحیان ارتدوکس دیده می شد اما با توسعه شبکه های اجتماعی کم کم به چالشی برای جوانان تبدیل شد.

برگزاری نشست اقتصادی سران عرب در بیروت به ریاست میشل عون

ایسنا: نشست توسعه اقتصادی و اجتماعی سران عرب در بیروت با سخنرانی افتتاحیه میشل عون برگزار شد. در چهارمین اجلاس اقتصادی-اجتماعی اتحادیه عرب در بیروت رهبرانی از کشورهای مختلف عربی تحت عنوان «شکوفایی از دلایل صلح است» حضور داشتند. موضوع فلسطین و بحران های سوریه، یمن و لیبی از محورهای بحث در این اجلاس بود. «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب در این اجلاس گفت: کشورهای عربی همچنان با چالش‌های بزرگی روبرو هستند که توسعه در رأس آنها قرار دارد.

پابلیکو: «بولتون» شیطان مجسم است

ایرنا : پایگاه خبری پابلیکو در تحلیلی، از جان بولتون مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا به عنوان شیطان مجسم، خطری جدی برای منطقه خاورمیانه، بزرگترین دشمن ایران و بزرگترین دوست اسراییل در واشنگتن یاد کرد.به نوشته این پایگاه خبری اسپانیایی، وقتی جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا به شوخی‌ به بولتون گفت که اطرافیانش او را شیطان می‌ نامند بولتون ناراحت نشد. پابلیکو افزود: جان بولتون با ایده های نظامی به دنبال این است که چگونه آمریکا را وارد جنگ با ایران کند و ترکیه را هم منزوی سازد.

تروریست های الشباب ۶۰ کودک را در سومالی ربودند

ایسنا: استاندار باکول در سومالی از ربوده شدن ۶۰کودک توسط عناصر گروه تروریستی الشباب در این کشور خبر داد. محمد معلم احمد، استاندار باکول با بیان این که هنوز مشخص نیست که کودکان ربوده شده به کجا انتقال داده شده‌اند، تصریح کرد: خانواده‌های کودکان ربوده شده در مورد زندگی فرزندان خود نگران هستند. به گفته وی، این گروه تروریستی از کودکان و نوجوانان در حملات انتحاری خود به عنوان عامل انتحاری استفاده می‌کند.

«فلیکس تشیسکیدا» رئیس‌جمهوری کنگو شد

ایسنا: دادگاه قانون اساسی کنگو فلیکس تشیسکیدا را به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد. دادگاه عالی کنگو با اعلام این خبر، چالشی را که رهبران اپوزیسیون علیه انتخابات ریاست جمهوری این کشور به راه انداخته بودند، رد کرد. این در حالی است که نامزد اپوزیسیون حکم صادر شده از سوی دادگاه عالی کنگو را رد کرد و در گامی که احتمالا به افزایش تنش در این کشور بینجامد، خود را رئیس‌جمهوری منتخب خواند.

آمریکا ماهواره جاسوسی به فضا پرتاب کرد

فارس: رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که این کشور از کالیفرنیا یک ماهواره جاسوسی به فضا پرتاب و آن را در مدار زمین مستقر کرد. دو روز بعد از رونمایی راهبرد دفاع موشکی آمریکا توسط ترامپ ، خبرها از پرتاب یک ماهواره جاسوسی آمریکا به فضا و استقرار آن در مدار زمین حکایت دارد. یک موشک‌ از نوع «دلتا ۴» از کالیفرنیا ماهواره جاسوسی متعلق به «دفتر ملی شناسایی» را از پایگاه هوایی «واندنبرگ» به فضا پرتاب کرد و این موشک بعد از چهاردقیقه طی مسیر توانست به فضا پرتاب شود و در مدار زمین قرار گیرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ