کوتاه از سراسر جهان
 

دکتر ظریف: آمریکا هنوز حقوق سیاه‌پوستان را نقض می‌کند

فارس:وزیر خارجه ایران درباره مجری‌ بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی اظهارنظر کرد و نوشت که آمریکا هنوز حقوق زنان و مردان سیاه‌پوست را نقض می‌کند.«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در حساب کاربری‌اش در توئیتر درباره بازداشت «مرضیه هاشمی»، مجری «پرس‌تی‌وی» برای ادای شهادت اجباری مقابل هیئت منصفه یک دادگاه اظهارنظر کرد.ظریف در توئیترش نوشت: «لازم است دولت آمریکا توضیح دهد چطور درباره مرضیه هاشمی-به عنوان خبرنگار و مادربزرگ- آنقدر خطر ترک کشور وجود دارد که ایشان بایستی تا زمان اتمام فرایند ادای شهادت مقابل هیئت منصفه دادگاه، بازداشت شود. ۵۰سال بعد از ترور مارتین لوتر کینگ، آمریکا هنوز حقوق مدنی زنان و مردان سیاه‌پوست را نقض می‌کند.

المیادین: دبیرکل حزب‌الله لبنان در سلامتی کامل به‌سر می‌برد

تسنیم:‌ شبکه تلویزیونی المیادین اعلام کرد که گفت‌وگوی مفصل و طولانی این شبکه با «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان را شنبه هفته آینده منتشر خواهد کرد که وی برای اولین بار بعد از غیبت سه‌ماهه، درباره پاره‌‌ای از مسائل سخن می‌گوید. این نخستین گفت‌وگوی وی بعد از غیبت سه‌ماهه محسوب می‌شود، غیبتی که باعث شد رسانه‌های سعودی و صهیونیستی شایعاتی را در این خصوص منتشر کنند از جمله شایعات مربوط به بیماری و بستری شدنش در تهران یا دمشق و حتی رحلت وی. شبکه تلویزیونی المیادین اعلامیه‌ای منتشر کرد که در آن سیدحسن نصرالله با چهره‌ای متبسم ظاهر شده است. منابع نزدیک به این شبکه تلویزیونی تأکید کرده‌اند که سیدحسن نصرالله در سلامتی کامل به‌سر می‌برد و وی از برخی مسائل غافلگیرکننده سخن خواهد گفت از جمله درباره یک مریضی که به آن دچار شده بود.

ایتالیا: اتحادیه اروپا فرانسه را تحریم کند

مهر: معاون نخست وزیر ایتالیا با متهم کردن فرانسه در خصوص بحران مهاجران، خواستار تحریم این کشور از سوی اتحادیه اروپا شد. «لوئیجی دی مایو»، با متهم کردن فرانسه به ادامه سیاست های استعماری و نقش آن در بروز بحران مهاجران، خواستار تحریم فرانسه از سوی اتحادیه اروپا شد. وی گفت که موضوع تحریم فرانسه را در اتحادیه اروپا مطرح می کند.

پاپ وارد فضای مجازی شد

ایرنا: «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان از نرم‌افزاری رونمایی کرد که پیروان آئین مسیحیت را قادر می‌سازد همزمان با اودر فضای مجازی به نیایش بپردازند. این پلتفرم دیجیتال که با عنوان «شبکه جهانی نیایش با پاپ» شناخته می‌شود، در مراسم روز یکشنبه در میدان سن پیترو در واتیکان معرفی شد.

همه پرسی در فیلیپین برای خودمختاری استان مسلمان‌نشین

تسنیم: مسلمانان فیلیپین در همه پرسی مربوط به خودمختاری استان میندانائو شرکت کردند. این همه پرسی بخشی از روند صلح در این منطقه است تا به دهه ها تنش و درگیری جدایی طلبان این استان با نیروهای دولتی فیلیپین پایان دهد. این استان طی دهه های اخیر با گسترش فقر و افراط گرایی روبرو بوده است. حدود ۲٫۸ میلیون نفر در استان میندانائو در این همه پرسی شرکت کردند.

پمپئو: آمریکا خاورمیانه را ترک نخواهد کرد

ابنا: وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا علیرغم اعلام ترامپ مبنی بر خروج نیروهای ارتش این کشور از سوریه، خاورمیانه را ترک نخواهد کرد.مایک پمپئو افزود: خروج ۲۰۰۰ نظامی ایالات متحده از سوریه تغییر تاکتیکی است و بر انجام وظایف آمریکا در منطقه تأثیر نخواهد گذاشت. گفتنی است ترامپ چندی پیش به طور غیرمنتظره اعلام کرد که نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می کند.

کشته شدن ۱۰ نیروی حافظ صلح سازمان ملل در مالی به دست القاعده

ایسنا: سازمان ملل متحد اعلام کرد، در حمله مهاجمان مسلح در شمال مالی، ۱۰ نیروی حافظ صلح این سازمان کشته و ۲۵ تن دیگر زخمی شدند. یک گروه وابسته به القاعده در مالی در بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. گروه وابسته به القاعده اعلام کرد که این حمله را در واکنش به ازسرگیری روابط دیپلماتیک رئیس‌جمهوری چاد با اسرائیل انجام داد.

دبیرکل اتحادیه عرب: نیمی از مهاجران دنیا از کشورهای عربی هستند

ایرنا: احمد ابوالغیظ دبیرکل اتحادیه عرب در چهارمین نشست اقتصادی، اجتماعی و توسعه ای این اتحادیه در بیروت با تاکید بر اینکه بیش از نیمی از مهاجران دنیا از کشورهای عربی هستند، خواستار عزم کشورهای عضو برای حل مشکلات شهروندانشان شد.وی گفت: ۲۰ درصد از شهروندان کشورهای عربی از جنبه های مختلفی در فقر به سر می برند.

روسیه ۲ ناوشکن آمریکایی اعزامی به اوکراین را رهگیری کرد

مهر: وزارت دفاع روسیه حین ورود دو ناوشکن آمریکایی به بخش جنوبی دریای بالتیک و آبهای اوکراین، اقدام به رهگیری آنها کرد و از رصد فعالیت‎هایشان خبر داد. وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که رزمناوهای این کشور در حال رصد و رهگیری دو ناوشکن آمریکایی در محدوده دریای بالتیک هستند.

وزیر خارجه آلمان: توپ برگزیت همچنان در زمین لندن است

مهر: وزیر خارجه آلمان با اشاره به موضوع برگزیت اظهار داشت که توپ همچنان در زمین لندن است. «هایکو ماس» گفت: ما همچنان خواهان تحقق برگزیت براساس توافق و قرارهای از پیش تعیین شده میان بروکسل و لندن هستیم. وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست دیروز خود در بروکسل درباره برگزیت گفتگوهایی انجام دادند.

سی ان ان: دارایی ۲۶ ثروتمند جهان برابر با ثروت ۴ میلیارد نفر است

ایرنا: شبکه خبری تلویزیونی سی ان ان گزارش داد که مجموع دارایی های ۲۶ فرد ثروتمند طراز اول جهان به یک تریلیون و ۴۰۰ میلیون دلار می رسد، ثروتی که برابر با دارایی سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر دیگر روی کره زمین است. این شبکه خبری افزود: میلیاردرهای جهان روزانه ۵ر۲ میلیارد دلار ثروتمندتر می شوند درحالیکه نیمی از افراد فقیر جهان شاهد فقیرتر شدن خود هستند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ