کوتاه از سراسر جهان
 

اردشیر زاهدی:عملکرد جمهوری اسلامی قابل تمجید است

فارس: وزیر خارجه پیشین و آخرین سفیر رژیم پهلوی در آمریکا، در مصاحبه‌ای به مناسبت ۴۰سالگی انقلاب اسلامی، عملکرد جمهوری اسلامی ایران را قابل تمجید توصیف کرد و گفت تصور گروه‌های برانداز برای تغییر نظام در ایران، خوش‌خیالی است. اردشیر زاهدی به دستاوردهای جمهوری اسلامی اذعان کرد و گفت گروه‌های برانداز فعال در خارج از ایران، خائن و فاسد هستند و از دولت‌های خارجی پول می‌گیرند. وی که با شبکه تلویزیونی روسی «راشاتودی» صحبت می‌کرد، در مورد وضعیت کنونی ایران و پیشرفت‌های به دست‌آمده در چهار دهه گذشته، گفت: ایران امروز با آنچه ۴۰سال پیش بود، متفاوت است. ایران امروز حدود ۸۳میلیون نفر جمعیت دارد و امروز ۶۰درصد مردم ایران تحصیلکرده هستند. وی افزود: ۳۰میلیون نفر از این ۸۳میلیون نفر کسانی‌اند که دارند کار می‌کنند، دکتر هستند، فارغ‌التحصیل هستند، رئیس بیمارستان، وزیر، رئیس دانشگاه یا هر چیز دیگری هستند. همچنین دو سوم از این ۳۰میلیون نفر، زنان تحصیل‌کرده هستند. زاهدی افزود: من به این مسئله افتخار می‌کنم، چون این کشور من است و این چیزی است که در این ۴۰سال گذشته رخ داده است. وی در مورد دشواری‌های اقتصادی پیش روی ایران، گفت: آن‌ها در اداره چنین کشور بزرگی با دشواری‌هایی در زمینه اقتصادی و موارد دیگر مواجه هستند اما من برای آن‌ها مبارزه می‌کنم و برایم مهم نیست چه کسی حکومت می‌کند و به رهبران جمهوری اسلامی احترام می‌گذارم چراکه آن‌ها طبق یک منطق عمل می‌کنند و وقتی این را می‌شنوم، آن‌ها را تمجید می‌کنم. زاهدی تلاش‌های آمریکا و گروه‌های برانداز علیه جمهوری اسلامی ایران را بی‌فایده توصیف کرد و گفت بسیاری از گروه‌های برانداز از کشورهای خارجی پول می‌گیرند و علیه مردم خودشان کار می‌کنند. وی گفت: «ایالات متحده به دنبال تغییر رژیم است و رضا پهلوی یکی از گزینه‌هاست اما این خوش‌خیالی است چون به همین راحتی که نمی‌شود به ایران رفت؛ ایران امروز ارتش دارد، پلیس دارد، چطور می‌خواهند بروند؟

قدردانی روسیه از مسئولیت‌پذیری حزب‌الله لبنان

فارس: «الکساندر زاسپکین» سفیر روسیه در لبنان با ابراز خرسندی درباره مواضع حزب‌الله لبنان گفت: وقتی تحولات در سوریه داشت شکل می‌گرفت، حزب‌الله در کنار مقام‌های رسمی لبنان قرار گرفت و جنگ با تروریست‌های منطقه را وظیفه خود دانست. وی گفت: حزب‌الله به درخواست دولت سوریه مستقیما در عملیات نظامی در سوریه کنار روسیه و ایران قرار گرفت و این حزب، رویکردی مسئولانه در قبال اتفاق‌های سوریه و به طور کلی منطقه اتخاذ کرد و به طرز قابل توجهی به شکست تروریست‌ها کمک کرد.

حمایت تونی بلر از نشست ضدایرانی «ورشو»

فارس: «تونی بلر» نخست‌وزیر سال‌های ۱۹۹۷تا ۲۰۰۷انگلیس در مصاحبه با یک رسانه سعودی ضمن اتهام‌زنی به انقلاب اسلامی ایران، از نشست ضد ایرانی در پایتخت لهستان حمایت کرد. بلر در مصاحبه با شبکه «العربیه»، به غربی‌ها توصیه کرد که برای پایان دادن به جمهوری اسلامی ایران همه گزینه‌ها را حفظ کنند. وی در مصاحبه با العربیه، از آنچه «نگاه بسیار ساده‌لوحانه» غرب در قبال جمهوری اسلامی ایران خوانده، انتقاد کرد و مدعی شد که این کشور به تنهایی بی‌ثبات‌کننده‌ترین نیرو در سراسر منطقه است.

فرانکفورت آلگماینه: اروپا در تیررس موشک‌های روسیه است

فارس: روزنامه آلمانی«فرانکفورت آلگماینه» به نقل از منابع اطلاعاتی غربی مدعی استقرار تعداد بیشتری از موشک‌های میانبرد روسیه با برد بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر شد و نوشت که گردان‌های موشکی روسیه در «مزداک» در «اوستیای شمالی» و در «شویا» نزدیک مسکو مستقر شده‌اند. به نوشته فرانکفورت آلگماینه، برد این موشک‌ها بیش از ۲۳۵۰ کیلومتر است که با استقرار در مواضع کنونی، شرق و شمال اروپا در تیررس آن‌ها قرار دارند.

کودتای داعشی های خارجی علیه ابوبکر البغدادی ناکام ماند

مهر: رسانه های غربی از کودتای نافرجام علیه ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی تکفیری داعش خبر دادند و اعلام کردند که او از ترور جان به در برد.روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: شاهدان عینی اعلام کردند که داعشی های خارجی به مدت دو روز با محافظان ابوبکر البغدادی جنگیده‌اند اما سرانجام شکست خورده و همگی کشته شده اند. گفته می شود بیشتر داعشی هایی که علیه ابوبکرالبغدادی دست به کودتا زده بودند را تونسی ها تشکیل می دادند.

قدردانی از مهمان نوازی ایرانیان از آوارگان لهستانی در ورشو

فارس:‌ مراسم قدردانی و تشکر از مهمان نوازی ملت ایران از آوارگان لهستانی جنگ جهانی دوم طبق روال هر ساله و در سالروز بزرگداشت جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران در کنار سنگ یادبود آن در محل پارک کراسیسکی ورشو با حضور «مسعود ادریسی کرمانشاهی» سفیر و کارمندان سفارت ایران برگزار شد. در این مراسم معاون وزیر امور خارجه و مدیرکل مربوطه وزارت امور خارجه لهستان، معاون وزیر دفاع لهستان و نماینده دفتر نخست وزیری لهستان از طرف دولت لهستان برای ابراز قدردانی حضور داشته و تاج گل اهدا کردند. تعدادی از بازماندگان لهستانی که در آن زمان در ایران حضور داشتند نیز در این مراسم حضور یافته و بیانیه ای را در قدردانی و حمایت از ایران قرائت کردند.

عامل کشتار مسلمانان مسجد کبک کانادا به حبس ابد محکوم شد

ایرنا: دادگاه شهر کبک در کانادا عامل کشتار شش نمازگزار در مسجدی در این شهر را به حبس ابد محکوم کرد. دادگاه کبک، «الکساندر بیسونت» را که در سال ۲۰۱۷ به مسجدی در این شهر حمله و شش نمازگزار را کشت، به حبس ابد محکوم کرد.براساس این گزارش، بیسونت بنابر حکم دادگاه باید ۴۰ سال در زندان حبس شود و اجازه در خواست عفو نیز نخواهد داشت.

۱۵کشته در حمله هوایی آمریکا به جنوب سومالی

فارس: هواپیماهای جنگی آمریکا در دو نوبت جنوب سومالی را بمباران کردند که در نتیجه آن ۱۵فرد مسلح کشته شدند. فرماندهی نظامی آمریکا در آفریقا (افریکوم) در بیانیه‌ای اعلام کرد که هواپیماهای جنگی آمریکا منطقه «جندرشی» و استان «شابیلی السفلی» و شهرک «باریر» را بمباران کردند که در این حملات ۱۵فرد مسلح کشته شدند.

مرکل: داعش هنوز شکست نخورده است

ایرنا: صدراعظم آلمان گفت، داعش هنوز شکست نخورده و در پی از دست دادن تقریبا همه اراضی تحت کنترل در سوریه، به یک نیروی جنگی نامتقارن تبدل شده است. آنگلا مرکل در اظهاراتی مغایر با سخنان دونالد ترامپ مبنی بر شکست داعش، گفت: خوشبختانه داعش اراضی تحت کنترلش را از دست داده اما متاسفانه این به معنای نابود شدن آن نیست و داعش اکنون به یک نیروی جنگی نامتقارن تبدیل شده که این خود، تهدید محسوب می شود.

تنش سیاسی در تایلند پس از رد صلاحیت خواهر پادشاه

ایسنا:‌ همزمان با اعلام غیرمنتظره کاندیداتوری خواهر بزرگتر پادشاه تایلند برای نخست وزیری این کشور، کمیسیون انتخابات تایلند کاندیداتوری این شاهزاده دربار تایلند را بررسی کرد و تصمیم به رد صلاحیت وی برای کاندیداتوری در انتخابات گرفت. پس از آنکه “یوبولراتانا راجاکانیا سیریوادهانا بارناوادی” خواهر ۶۷ساله پادشاه تایلند در اقدامی غیرمنتظره و خلاف عرف دربار سلطنتی این کشور مبنی بر عدم حضور در سیاست، اعلام کاندیداتوری برای انتخابات سراسری ماه مارس آتی برای نخست وزیری کرد، برادر وی یعنی پادشاه “ماها واجیرالونگکورن”، این کاندیداتوری خواهرش را محکوم کرده و آن را اقدامی نامناسب و مغایر با قانون اساسی اعلام کرد.

کره جنوبی خواستار عذرخواهی امپراتور ژاپن شد

ایرنا: سخنگوی مجلس ملی کره جنوبی از «آکی هیتو» امپراتور ژاپن خواست به دلیل استفاده اجباری از زنان کره جنوبی در جبهه های جنگی ارتش ژاپن در طول جنگ جهانی دوم عذرخواهی کند.

مون هی سانگ، در مصاحبه ای آکی هیتو امپراتور کنونی ژاپن را «پسر مجرم اصلی جنایات جنگی» خواند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ