کوتاه از سراسر جهان
 

اوباما: نژادپرستی در دوران ریاست‌جمهوری من کم شده است

فارس: رئیس‌جمهوری آمریکا بدون توجه به اعتراضات گسترده در سراسر این کشور علیه رفتارهای تبعیض‌آمیز با اقلیت‌ها و سیاهپوستان، مدعی شد که از زمان آغاز ریاست‌جمهوری وی، نژادپرستی در آمریکا کمرنگ شده است. باراک اوباما در مصاحبه‌ با رادیو ملی آمریکا گفت نژادپرستی و تفرقه نژادی در کشورش کاهش داشته است. اوباما در حالی چنین ادعایی را مطرح کرده است که نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته از جمله نظرسنجی بلومبرگ، حاکی از آن است که ۵۳ درصد از مردم آمریکا معتقدند تبعیض نژادی در دوران ریاست‌جمهوری اوباما که خود نیز سیاهپوست است، بیشتر شده است.

کریسمس در اروپا با طعم اعتصاب

فارس: کارکنان شرکت هواپیمایی ملی پرتغال در اعتراض به تغییرات مدنظر دولت راست میانه این کشور اعتصاب کردند. سه اتحادیه شرکت هواپیمایی ملی پرتغال در اعتراض به خصوصی‌شدن این شرکت هواپیمایی و میزان حقوق دریافتی خود دست به اعتصاب زدند. از طرفی رسانه های غربی از اعتصاب کارکنان دومین شرکت هواپیمایی بزرگ فرانسه خبر دادند. این درحالی است که بخش حمل و نقلی ریلی فرانسه هم وارد اعتصاب شد. قبل از این کارکنان شرکت لوفت‌هانزای آلمان نیز دست به اعتصاب گسترده زده بودند.

شهادت مدیر مؤسسه اهل‌بیت(ع) در اوگاندا

ابنا: مدیر موسسه اهل‌بیت(ع) اوگاندا هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفت و به شهادت رسید.«شیخ عبدالقادر علی موایا» پس از خروج از مراسم قرائت دعای کمیل هدف گروهی مسلح و ناشناس قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد. افراد مسلح تکفیری، این شخصیت مهم را که به ببر توسعه اوگاندا معروف بود در منطقه «مایوگی ایگانگا» هدف گلوله قرار دادند. شیخ عبدالقادر دو سال پیش و در دیدار با رایزن فرهنگی کشورمان در اوگاندا گفته بود: من آرزو دارم رهبر معظم انقلاب را ببینم اما این توفیق را ندارم و از همین جا از شما تقاضا دارم که سلام مرا به ایشان برسانید. وی گفته بود: من مجذوب شخصیت امام خمینی(ره) بوده و هستم و برخی از کتب ایشان مثل «کتاب جهاد اکبر (مبارزه با نفس)» را برای مردم اوگاندا به زبان لوگاندا ترجمه کرده ام.

آنگ سان سوچی، غرب را به پرهیز از تحریم‌ جدید میانمار فراخواند

ایسنا: رهبر مخالفان میانمار از غرب خواست دولت کشورش را به آغاز مذاکرات برای اصلاحات موثر تشویق کند و با وجود ناکامی اصلاحات داخلی تحریم‌های جدیدی را علیه این کشور اعمال نکند. آنگ سان سوچی که به خاطر یکی از متمم‌های تخصصی قانون اساسی صلاحیت لازم را برای رئیس جمهور شدن پس از انتخابات پارلمانی سال آتی میلادی ندارد، از غرب به خاطر خوش‌بین بودنش نسبت به تغییرات انتقاد کرد اما گفت: غرب می‌تواند با فشار آوردن بر دولت میانمار برای برگزاری مذاکرات برای اصلاحات، موثر باشد.

نشت گاز در ۲ رآکتور هسته‌ای کره جنوبی با ۳ کشته

فارس: نشت گاز در دو رآکتور هسته‌ای کره جنوبی منجر به کشته شدن سه تن از کارکنان و تعطیلی این رآکتورها شد. این واقعه در حالی رخ داد که هفته گذشته پس از یک حمله سایبری، رایانه ها و سیستم الکترونیکی سه نیروگاه هسته‌ای کره جنوبی هک شدند. گفته می شود تکنولوژی هسته‌ای کره جنوبی تحت نظارت آمریکا است.

برکناری نخست وزیر و اعضای ارشد کابینه بلاروس

ایرنا: دفتر ریاست جمهوری بلاروس با صدور بیانیه ای اعلام کرد الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری این کشور نخست وزیر، رئیس کل بانک مرکزی و وزرای ارشد کابینه را در قالب بزرگترین ترمیم دولت برکنار کرد. این تحول اساسی در پی اقدامات بلاروس برای محافظت از اقتصاد این کشور در برابر بحران مالی روسیه روی داد. گفته می شود آندری کوبیاکف رئیس دفتر لوکاشنکو به عنوان نخست وزیر جدید منصوب شده است.

محاکمه همسر رئیس جمهوری مخلوع ساحل عاج به اتهام قتل عام

ایرنا: «سیمون گباگبو» همسر «لوران گباگبو» رئیس جمهوری مخلوع ساحل عاج به اتهام اقدامات خشونت آمیز که منجر به مرگ هزاران نفر در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۰ این کشور شد، مورد محاکمه قرار گرفت. در آغاز محاکمه، همسر رئیس جمهوری مخلوع ساحل عاج گفت گباگبو ضمن زیرپا گذاشتن قوانین و مقررات این کشور در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۰، به اقدامات خشونت بار علیه مردم دست زد. دادگاه اعلام کرد که در جریان خشونت های سال ۲۰۱۰ این کشور، نزدیک به ۳۰۰۰ تن از مردم ساحل عاج قربانی سیاست های خشونت بار همسر رئیس جمهوری مخلوع شدند.

اردوغان: اروپا راهی برای مقابله با اسلام ستیزی پیدا کند

مهر: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با انتقاد از کشورهای اروپایی به علت نقد آزادی مطبوعات در ترکیه گفت: اروپایی ها به جای این کار باید به دنبال راهی برای پایان دادن به اسلام هراسی روزافزون در جهان باشند. اردوغان که پیشتر انتقاد اتحادیه اروپا علیه آزادی مطبوعات در ترکیه را رد کرده بود، بار دیگر در مورد این موضع اروپا ابراز نارضایتی کرد و گفت: ما سپر بلای اروپا نیستیم و قطعا ما کشوری نیستیم که اروپا بتواند آن را سرزنش کند. اروپا به جای انتقاد از ما باید راهی را برای مقابله با نژادپرستی و اسلام هراسی روزافزون پیدا کند.

ناپدید شدن ۸۰۰۰ کودک و نوجوان در مکزیک

فارس: طبق گزارش سازمان «ثبت ملی اطلاعات افراد گم و ناپدید شده» مکزیک، بیش از ۸۰۰۰ کودک و نوجوان در دولت رئیس‌جمهوری فعلی این کشور طی یکسال گذشته ناپدید شده‌اند. از طرفی سه ماه پس از ناپدید شدن و قتل‌عام ۴۳ دانشجوی مکزیکی، هزاران تن از مردم این کشور به خیابان‌های مکزیکو سیتی آمدند و شعار «عدالت، عدالت» سر دادند.

وزیر خارجه ونزوئلا سفیر کشورش در سازمان ملل شد

ایسنا: رئیس‌جمهوری ونزوئلا، «رافائل‌رامیرز» را از سمت وزیر امور خارجه این کشور کنار گذاشت و وی را به عنوان سفیر ونزوئلا در سازمان ملل منصوب کرد. این اقدام در آستانه پیوستن ونزوئلا به شورای امنیت سازمان ملل در اول ژانویه ۲۰۱۵ به عنوان یکی از اعضای موقت دوره‌ای که نماینده آمریکای لاتین است، صورت گرفت. در پی این اقدام، «دلسی‌رودریگز» وزیر سابق ارتباطات به عنوان وزیر امور خارجه جدید ونزوئلا منصوب شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ