لاریجانی: تشکیل نشدن جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی تخلف است
رئیس مجلس با بیان اینکه دولت با عدم تشکیل جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی تخلف کرده است گفت که طبق قانون دولت باید جلساتی را برای هماهنگی بین قوا برگزار می‌کرد که این کار را انجام نداده است.

به گزارش ایسنا، بعد از قرائت گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در جلسه علنی دیروز درباره نحوه پیگیری تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، نماینده دولت به بیان توضیحاتی در باره عملکرد دولت پرداخت که باعث واکنش رئیس مجلس شد.

زمانی که نماینده دولت در گزارش خود با ارائه آماری از افزایش تولید در بخش‌های مختلف آن را در چارچوب اقتصاد مقاومتی خواند، رئیس مجلس گفت: شما در گزارش خود باید به نحوه اجرای این قانون اشاره کنید. قرار بود جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، معاون اول قوه قضائیه و نایب رئیس مجلس برگزار شود که تشکیل نشده است.

نماینده دولت در واکنش به آن گفت که دولت قانون را اجرا کرد، اما طبق همین گزارش قانون ابهام دارد و مشخص نیست چه کسی مسئول این کار است و باید دبیرخانه کجا تشکیل شود.

لاریجانی در پاسخ گفت: اگر قانون ابهام داشته آن را اعلام و از ما سئوال می‌کردید.

نماینده دولت در پاسخ اظهار داشت: تلقی دولت این بود که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نهادسازی خوبی است که می‌تواند اهداف ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی را محقق کند. ما عملاً قانون را در این چارچوب با دعوت از نایب رئیس مجلس و معاون اول قوه قضائیه اجرا کردیم، بنابراین دولت اقداماتش را انجام داده است.

لاریجانی در واکنش تاکید کرد: تخلف صورت گرفته، توضیحات شما اشکال عدم اجرای قانون را رفع نکرده است. در سطح قوه مجریه جلساتی برقرار شده است و تشکر هم می‌کنیم، اما طبق قانون باید جلساتی برای هماهنگی قوا تشکیل می‌شد که تشکیل نشده است و اگر هم قانون ابهام داشته باید از ما می‌پرسیدید.

همچنین رئیس مجلس در جلسه علنی دیروز در پاسخ به تذکر همایون یوسفی نماینده اهواز اظهار داشت: نمایندگانی که از حضور در جام جهانی انصراف دادند، کار خوبی کردند. آنها به خاطر شرایط کشور انصراف دادند.

خبر دیگر آن که نمایندگان مجلس با یک فوریت طرح تسریع در تحویل لوایح مرتبط با مدیریت شهری و شوراها توسط دولت مخالفت کردند.در این طرح پیش بینی شده بود که دولت تا پایان سال اول برنامه ششم لوایح مربوط به مدیریت یکپارچه شهری، اصلاح قانون شوراها و اصلاح قانون دهیاری‌ها را به مجلس ارائه کند. با رد فوریت، این طرح به صورت عادی در مجلس بررسی می‌شود.

همچنین لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار جلسه علنی قرار گرفت و پس از بحث و بررسی آن و اظهارات مخالفان و موافقان، با ۱۳۷ رای موافق،‌ کلیات آن به تصویب رسید.

تذکر ۲۷۶نماینده به رئیس‌جمهوری در مورد وضع اقتصادی

۲۷۶نماینده در تذکرات جداگانه به رئیس‌جمهوری، نسبت به کاهش ارزش پول ملی، افزایش ثبت سفارش واردات کالا و عدم نظارت بر قیمت خودرو انتقاد کردند.

به گزارش مهر، در پایان جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور قرائت شد .

بر این اساس ۷۲نماینده در تذکری به رئیس‌جمهوری، نسبت به کاهش ارزش پول ملی اعتراض کردند.

در این تذکر آمده است: کاهش ارزش پول ملی ۵ر۲برابر بوده و امروز هر هزار تومان به اندازه ۴۰۰تومان ارزش دارد.

‌۷۳نماینده هم در تذکری به رئیس‌جمهوری و وزرای اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی نسبت به عدم نظارت بر ثبت کالا در سامانه‌ها و افزایش دو برابری ثبت سفارش نسبت به مدت مشابه سال گذشته اعتراض کردند و این امر را موجب ایجاد رانت خواندند.همچنین‌۶۶نماینده در تذکری به رئیس‌جمهوری و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، خواستار ارائه خدمات اینترنت پرسرعت شدند و بر عدم نظارت به کیفیت اینترنت و عدم نظارت مؤثر بر نرخ اینترنت انتقاد کردند.

علاوه بر این، ۶۸نماینده در تذکری به رئیس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت به عدم نظارت به عملکرد خودروسازان داخلی و افزایش دو برابر قیمت‌ خودروهای داخلی و خارجی اعتراض کردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ