لبیک لبنانی‌ها به ندای سید حسن نصرالله
بخش اول
 

دبیرکل حزب‌الله لبنان پوشش سیاسی برای محور مقاومت، در سایه تهدیدهای اسرائیلی و نیز فشارها و توطئه‌های آمریکایی، می‌خواست و لبنانی‌ها با رای دادن در انتخابات پارلمانی، به این ندا لبیک گفتند و خواسته وی محقق شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رای‌الیوم» آمده است: منظور «سید حسن نصرالله» از این‌که گفت نتایج انتخابات پارلمانی لبنان بر هویت عربی و مقاوم لبنان تأکید کرد، چیست؟ چگونه «سعد الحریری» یک سوم از کرسی‌هایش در پارلمان را از دست داد؟ موانع جدید در روند تشکیل دولت جدید لبنان چیست؟

نویسنده این مقاله نوشته است: موضوع قابل توجه این بود که سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی‌اش پس از مشخص شدن نتایج انتخابات پارلمانی لبنان، تأکید کرد که هویت عربی و مقاوم بیروت در سایه این نتایج مورد تأکید قرار خواهد گرفت. وی همچنین، به طور غیرمستقیم، به از دست رفتن یک سوم کرسی‌های جریان «المستقبل» به رهبری سعد الحریری، اشاره کرد. پیروزی قاطعانه حزب‌الله و همپیمانانش در این انتخابات به معنای تقویت حمایت بخش اعظمی از لبنانی‌ها از محور مقاومت و تغییر معادله سنتی است که می‌خواست لبنان هویت تسلیم شده داشته باشد و در محور «اعتدال عربی» همپیمان اصلی ایالات متحده آمریکا و طرح‌های حمایتی آن از اشغالگری اسرائیل قرار گیرد. ما با سید حسن نصرالله در این مساله هم‌ نظر هستیم که برخی طرف‌ها در داخل لبنان و خارج از آن می‌خواستند ضمن ایجاد شکاف در ائتلاف نیروهای مقاومت، حضور این ائتلاف در پارلمان لبنان را تضعیف کنند و آنها در این روند میلیاردها دلار تزریق کردند ولی تلاش‌های‌شان روی صخره آگاهی لبنانی‌ها متلاشی شد. سعدالحریری یک‌سوم از کرسی‌های فراکسیون خود در پارلمان را از دست داد؛ زیرا او در اردوگاه بازداشت‌کنندگان خود ایستاد، تسلیم دیکته‌های آنها شد و دشمنی‌اش با جریان مقاومت را علنی و هر‌گونه ائتلاف با حزب‌الله را رد کرد. این وضعیت به وضوح خوانش اشتباه وی از نقشه سیاسی و مزاج عمومی افکار عمومی لبنان را بازتاب می‌دهد. الحریری با این رویکردش محبوبیت بزرگی، که به دلیل همبستگی لبنانی‌ها با وی در محنتش در جریان بازداشت( در عربستان) کسب کرده بود را قربانی کرد.

چالش‌های فرا روی نخبگان سیاسی لبنان همچنان بزرگ و دشوار است. این منطقه اکنون در لبه پرتگاه جنگ است و تمامی دولت‌های سابق لبنان در برآورده کردن مطالبات مردمی، که ارائه خدمات اجتماعی خوب، حل بحران اقتصادی، اشتغال‌زایی برای بیکاران و کاهش قرض‌های عمومی، که حدود یک‌صد میلیارد دلار است، شکست خوردند.

جای هیچ بحث و جدلی در این امر نیست که قوای سه‌گانه لبنان موفقیت بزرگی در برگزاری این انتخابات در سایه اوضاع منطقه‌ای دشوار و فشارهای فزاینده داخلی، به دست آوردند. از سوی دیگر، گرایش اکثریت قاطع لبنانی‌ها به دموکراسی شفاف، که مبتنی بر همزیستی، به حاشیه رانده نشدن و روی آوردن به صندوق‌های رای است، در این امر سهیم بود.سید حسن نصرالله پوشش سیاسی برای محور مقاومت، در سایه تهدیدهای اسرائیلی و نیز فشارها و توطئه‌های آمریکایی، می‌خواست و رای‌دهندگان لبنانی به این ندا لبیک گفتند و خواسته وی محقق شد.

همین مساله تأکید می‌کند که بخش اعظم و مهم لبنانی‌ها از برنامه جریان وابسته به سید حسن نصرالله و در عین حال از رهبری وی حمایت می‌کنند.دولت ائتلافی لبنان، که ناظر برگزاری این انتخابات بود و برای آن فضای آزاد، شفاف و امن مهیا کرد، مستحق تبریک است و امید می‌رود که دولت بعدی نیز به همین اندازه مسئولیت‌پذیر باشد و بایستی وزرایی شایسته و توانا برای حل تمامی مشکلات و از بین بردن ناکامی‌ها، داشته باشد و بالاخره این‌که لبنان را به ساحل امن سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هدایت کنند.

حزب الله و متحدانش برندگان بارز انتخابات لبنان

یک رسانه عرب زبان با اشاره به انتخابات پارلمانی لبنان از حزب الله و متحدانش به عنوان برندگان بارز یاد کرده و به شکست المستقبل در دژهایش یعنی بیروت و طرابلس پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رای‌الیوم در گزارشی اعلام کرد: بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸لبنان، حزب الله و جنبش امل و متحدانشان بیش از نیمی از کرسی‌ها پارلمان را به خود اختصاص دادند.

رای الیوم گزارش داد: این در حالی است که جریان المستقبل به ریاست سعد حریری در مقایسه با انتخابات ۲۰۰۹ افول کرد و این جریان در بیروت و طرابلس به عنوان دژهای خودش سیلی خورد اما همچنان در سطح سنی‌ها بیشترین کرسی را دارد و می تواند برای تصاحب پست نخست وزیری مجدد تلاش کند به ویژه که طبق ترکیب سیاسی لبنان این پست سهم سنی‌هاست.

این رسانه در ادامه نوشت: حزب‌القوات اللبنانیه موفقیت زیادی کسب کرد و تعداد کرسی‌ها خود را به حساب جریان ملی آزاد یعنی حزب رئیس جمهوری که هم اکنون جبران باسیل رهبری آن را دارد، افزایش داد و حزب جایگاهش را در میان مسیحیان تقویت کرد. نهاد المشنوق وزیر کشور لبنان اعلام کرده است که میزان مشارکت در انتخابات روز گذشته ۴۹.۲۰ بوده که در مقایسه با انتخابات ۲۰۰۹که میزان مشارکت ۵۴درصد بود، کاهش داشته است. وی روز انتخابات را سفید توصیف و اعلام کرد که قانون انتخابات پیچیده است و وزارت کشور صدها شکایت از نامزدها و شهروندان درباره سازوکار اجرای قانون دریافت کرده است.

در این حال،یک کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص پیروزی حزب الله در انتخابات اخیر گفت: نتیجه انتخابات نشان داد هم سویی آمریکایی‌ها با ارتجاع منطقه و اسرائیل اثری جز شکست مسالمت آمیز سیاست‌های آن‌ها در منطقه نداشت.جعفر قناد باشی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو در خصوص پیروزی حزب الله لبنان در انتخابات اخیر این کشور و تاثیر آن بر مناسبات منطقه‌ای گفت: پیروزی حزب الله در انتخابات تجلی مجموعه پیروزی‌هایی است که کشور‌های محور مقاومت طی چند سال اخیر به دست آورده‌اند.

وی افزود: این پیروزی‌ها تابلویی است که با صدای بلند همه پیروزی‌هایی که در منطقه مورد تردید قرار می‌گرفت را اعلام کرد. قناد باشی با بیان اینکه در پیروزی نظامی در گروه‌های تکفیری و در سوریه و عراق پیروزی جریانات منطقه‌ای و هجمه‌های بین المللی که علاقه‌مند بودند محور مقاومت تضعیف شود پیروزی بر محور آمریکا و اسرائیل همه و همه در پیروزی اخیر حزب الله در انتخابات تجلی یافت و مهر تاییدی بر پیروزی مقاومت در منطقه و در برابر ابر قدرت‌های ناخوانده زد. کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: مسئله بعدی این است که در واقع کشور‌های محور مقاومت در مسیر قدرتمند شدن قرار گرفته‌اند و به سمت قدرت پیش می‌روند براین اساس این اتفاق گامی بسیار بزرگ به سمت قدرتمند شدن محور مقاومت است. وی با بیان اینکه پیروزی حزب الله در انتخابات بعد از پیروزی نظامی این گروه بزرگترین پیروزی سیاسی در عرصه منطقه و جهان محسوب می‌شود گفت: به فضل الهی این پیروزی پیروزی‌های بعدی را در پیش خواهد داشت و در انتخابات پیش رو در عراق نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت.

قناد باشی با بیان اینکه آمریکا و اسرائیل و کشور‌های غربی طی سال‌های اخیر سعی می‌کردند حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی معرفی و به عنوان یک تروریست با آن‌ها برخورد کنند گفت: نتیجه انتخابات لبنان نشان داد مردم این کشور با رای خود نادرستی این اتهامات را به رخ همگان کشیدند و نشان دادند این گروه نه تنها گروه تروریستی نیست بلکه حزبی سیاسی مردمی است که در آستانه تشکیل دولت قرار گرفته است.کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: در حقیقت این پیروزی نشان داد آنچه آمریکا در منطقه برای آن کوشش کرد نتیجه عکس داشته و سیاست‌های ضد مردمی آن‌ها در منطقه و هم سویی آن‌ها با اسرائیل و عربستان نتیجه عکس داده است.

وی با اشاره به سخنان سال گذشته ترامپ در ریاض گفت: رئیس جمهوری ایالات متحده در ریاض اعلام کرد باید با حزب الله به عنوان یک گروه تروریستی رفتار شود، اما نتیجه انتخابات امروز خلاف آن را ثابت کرد و نشان داد هم سویی امریکا با ارتحاع منطقه و اسرائیل چه طور امریکایی‌ها را در مقابل مردمی قرار می‌دهد که با مسالمت آمیز‌ترین شیوه سیاست‌های آمریکا را شکست می‌دهند.

پارلمان لبنان با آرایش مقاومت

انتخابات پارلمان لبنان بالاخره برگزار شد و علاوه بر مشارکت قابل قبول نتایج ویژه ای به همراه داشت که طبیعتا مورد رضایت دشمنان قسم خورده مقاومت در منطقه از آن خوشحال نشده اند.به گزارش اتاق خبر ۲۴، طی ماه‌های اخیر، لبنان دچار بحران سیاسی خاصی شد که به شکل توطئه وار بار دیگر سیستم سیاسی این کشور را در معرض امتحان قرار داد.استعفای نابهنگام حریری از نخست وزیری لبنان بعد از یک دوره ثبات سیاسی کوتاه در کشور لبنان و بلافاصله بعد از آن سفر به ریاض، اتفاقی بود که هدف آن تزلزل سیاسی در لبنان و هدایت گر آن مستقیما عربستان سعودی بود. این توطئه ی ناکام با هر هدفی، یک بار دیگر در اولین انتخابات بعد از آن چنان بی اثر نشان داده شد که واکنش‌های نظامی چند ساعت قبل عربستان سعودی کمی معنا پیدا می کند.در این گزارش به بازتاب آنچه در انتخابات پارلمان لبنان گذشت و ارتباطش با چند اتفاق بین‌المللی دیگر خواهیم پرداخت.

سازو کار انتخابات پارلمان در لبنان

انتخابات سراسری لبنان می‌بایست در سال ۲۰۱۴میلادی برگزار می شد اما عدم موفقیت مجلس در انتخاب رئیس‌جمهوری جدید، باعث شد تا دو سوم از اعضای پارلمان به تمدید این دوره تا سال ۲۰۱۷برابر ۱۳۹۶رأی دهند. برای همین قرار شد انتخابات در ۲۱مه ۲۰۱۷برابر با ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶برگزار شود. مجلس لبنان بار دیگر این دوره را تا سال ۲۰۱۸برابر ۱۳۹۷تمدید کرد.

مداخله آمریکا به ویژه از طریق عربستان در انتخابات لبنان کاملا واضح است و موضوع جدیدی نیست. عربستان از نامزدهای نزدیک به خود حمایت می‌کند تا در پارلمان لبنان حضور داشته باشد. حمایت مالی سعودی‌ها از نامزدهای مورد نظرش بحث تازه ای نیست و همواره وجود داشته است. سعودی‌ها که در پرونده‌های منطقه ای به ویژه سوریه و عراق شکست خورده و در باتلاق یمن گرفتار شده اند، تمرکز خود را روی لبنان گذاشته اند تا نفوذ منطقه ای خود را در چارچوب قیمومیت جدید بر لبنان حفظ کنند.هدف از این اقدامات سعودی تحت فشار قرار دادن حزب الله و جنبش امل است. هدف آمریکا، عربستان و غربی‌ها این است که وانمود کنند که پایگاه حزب الله افول کرده است و دیگر ساکنان مناطق جنوب لبنان به مقاومت اعتقادی ندارند.این کشورها در راستای تاثیرگذاری در انتخابات و به منظور مقابله با حضور حزب الله در پارلمان لبنان تحرکاتی را در چند محور شروع کرده اند:

- سفر مقامات آمریکایی و سعودی به بهانه‌های مختلف به لبنان که با هدف تضعیف حزب‌الله انجام می شود.

- حزب الله هراسی با استفاده از رسانه‌های وابسته خود در لبنان و خارج از آن.

- تحرک سفیران آمریکا و عربستان در بیروت با هدف متحد کردن همپیمانان خود در لبنان در زمینه امور انتخابات تا نتایج انتخابات به نفع آنها رقم بخورد. در این راه سعودی‌ها از دادن رشوه و هزینه کردن پول هنگفت ابایی ندارند. فشارها بر سعد حریری نیز در این راستا انجام می شود.

- فشار آمریکا به بانک‌های لبنانی برای محدود کردن نامزدهای وابسته به جریان هشت مارس لبنان.

- تلاش آمریکایی-سعودی برای دور کردن برخی گروه‌ها از جریان هشت مارس٫

پیروزی مقاومت

جنوب لبنان صحنه شادی مردم در پی پیروزی فهرست مقاومت و همپیماننش بود. منابع لبنانی پیش از این از پیروزی تمامی نامزدهای فهرست‌های متعلق به مقاومت در سه حوزه جنوب لبنان خبر داده بودند.فهرست‌های امید و وفاداری(حزب الله و جنبش امل) و متحدان آن پیروزی قاطعی را در حوزه‌های مختلف انتخاباتی به دست آوردند. ستاد تبلیغاتی جنبش امل در منطقه المصیلح از پیروزی تمام افراد فهرست وفاداری و امید در بخش‌های مختلف لبنان خبر داد. این فهرست در حوزه سوم جنوب لبنان موفق شد تمام اعضای خود را وارد مجلس نمایندگان کند.

علی حسن خلیل وزیر امور مالی لبنان اعلام کرد که انتخابات به یک همه‌پرسی واقعی تبدیل شده است. وی در نطق تلویزیونی تاکید کرد: ما البته اصرار داریم که اختلافات در زیر چتر منافع ملی باقی بماند و تیم مقابل باید برای تشکیل دولت و تکمیل روند اصلاحات واقعی در کشور مشارکت کند.فهرست امید و وفاداری همچنین تمام اعضای خود را در حوزه دوم جنوب به پارلمان این کشور فرستاد.در حوزه سوم شمال لبنان ائتلاف حزب قومی اجتماعی و جریان المرده موفق شدند چهار کرسی پارلمانی را از آن خود کنند.همچنین ستاد تبلیغاتی حزب‌الله لبنان از پیروزی ابراهیم عازار و بهیه‌الحریری و اسامه سعد و زیاد اسود و سلیم خوری در حوزه صیدا – جزین خبر داد. هوادارادن مقاومت در این انتخابات حرف آخر خود را زدند و انتخابات موجود را به همه پرسی برای پذیرش گزینه مقاومت و لبیک به دعوت سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان و نبیه بری رئیس پارلمان این کشور و حنا الناشف رئیس حزب قومی اجتماعی سوریه و سایر نیروهای متحد این محور در بخش‌های مختلف لبنان تبدیل کردند.در نتیجه این اتفاق بود که نسبت آراء لیست‌های امید و وفاداری در حوزه‌های مختلف به شکل ملموسی نسبت به انتخابات سال ۲۰۰۹ افزایش پیدا کرد که این موضوع نشان می‌دهد حجم همبستگی محور مقاومت با بستر مردمی آن بسیار بالاست.

Email this page

نسخه مناسب چاپ