لزوم توجه به شفافیت و کارایی در بورس
 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، به همراه سایر اعضای هیات مدیره این سازمان با حضور در شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه از بخش های مختلف این شرکت بازدید کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دکتر شاپور محمدی، در این بازدید ضمن تشکر از زحمات مدیر عامل،اعضای هیات مدیره و کارکنان این شرکت اظهار داشت: دقت، شفافیت و کارایی از اصول بازار سرمایه بشمار می آیند که سرلوحه فعالیت های تمام ارکان این بازار از جمله شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه است.

در ادامه، غلامرضا ابوترابی مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی در باره عملکرد شرکت مدیریت دارایی بازار سرمایه اظهار کرد: ارزش مجموع صکوک منتشره از ابتدای تاسیس شرکت تا آذر امسال بالغ بر ۲۷۹ هزار میلیارد ریال بوده که تاکنون ۲۷ مورد آن مجموعاً به ارزش ۳۶ هزار میلیارد ریال سررسید شده و ۳۵ مورد باقیمانده در حال معامله است.

وی توضیح داد: در سال مالی ۱۳۹۷ مجموعاً ۱۵ مورد صکوک به ارزش بالغ بر ۱۲۲ هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه منتشر شد که این حجم نسبت به دوره مشابه پارسال ۲۶ درصد رشد داشته است.

ابوترابی با اشاره به انواع صکوک منتشره در سال مالی ۱۳۹۷ افزود: صکوک اجاره با ۶۴ هزار میلیارد ریال ۵۲ درصد از حجم صکوک منتشره را در این سال به خود اختصاص داد و صکوک منفعت و مرابحه به ترتیب با ۴۱ درصد و ۷ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

ابوترابی اظهار داشت: در

سال های اخیر ابزارهای جدیدی مانند صکوک منفعت و صکوک اجاره مبتنی بر سهام وارد بازار سرمایه شدند اما مهمترین گام پس از طراحی و پیاده سازی موفق هر ابزار مالی، فرهنگ سازی و آشنا کردن سرمایه گذاران و آحاد جامعه نسبت به ابزارهای مالی جدید و کارکرد آن است که به نوعی بازاریابی ابزارهای مالی محسوب می شود.

وی افزود: در صورتی که ابزار مالی طراحی شده متناسب با نیازهای طبیعی سرمایه گذاران و بازارهای مالی باشد، این امر سبب استقبال روزافزون سرمایه گذاران خواهد شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ