«لیله الصواریخ»؛ پیام محور مقاومت به دشمن رسید
بخش اول
 

یک رسانه عرب زبان با اشاره به حمله موشکی به اهداف مهم صهیونیست‌ها در جولان اشغالی به نقل از منابع نظامی سوری به تشریح جزییات بیشتری درباره آن پرداخت .به گزارش خبرگزاری مهر، الاخبار درباره حمله موشکی به جولان اشغالی نوشته است: در شرایطی که اسرائیلی‌ها در حرف تهدید از ساقط کردن نظام سوریه و اینکه اگر هدف قرار گیریم تهران را می زنیم و هر مرکز نظامی ایرانی که اسرائیل را تهدید کند به هر قیمتی آنرا نابود می کنیم آنطور که آویگدور لیبرمن گفته بود اما زمانی که ساعت واقعی فرا رسید، تل آویو به طرفی در نبردی تقریبا برابر ظاهر شد و موشکباران شد و موشک شلیک کرد و سپس امیدوار به پایان این نبرد ماند. «شب موشک‌ها» محور مقاومت را به عنوان طرفی که ابتکار عمل را در قبال دشمن در دست گرفت مطرح کرد. طی روزهای گذشته دشمن همه منطقه را دقت رصد می کرد؛ از نوار مرزی تا الکسوه و جدیده عرطوز و قطنا در حومه دمشق به شعاع ۴۰کیلومتر.

منابع نظامی به الاخبار اعلام کردند: دشمن منطقه جنوبی را به شکل گسترده‌ای رصد کرده بود به ویژه حومه جنوبی دمشق. سامانه رصد جدید به مراکز خود در جولان اشغالی وارد کرده و سامانه‌های دفاع هوایی در طول منطقه مرزی مستقر کرده بود. در آسمان و در کوه‌های مقابل، چشم دشمن به جزییات جنبش وجوش‌ها در جبهه جنوبی بود و ابزار الکترونیکی برای شنود و جاسوسی از مناطق نزدیک مرزی به شدت فعال بودند. هر هدفی که اسرائیل احساس می‌کرد ضد آن است با توپخانه یا حمله و موشک هدف قرار می داد مشابه آنچه در الکسوه دو روز قبل انجام شد و شهر البعث قبل از حمله موشکی. همه گزارش‌هایی که به اسرائیلی‌ها رسیده بود حاکی از واکنش ایرانی یا سوری در هر لحظه بود و این دشمن را سردرگم و نگران نگه داشته بود.

منابع نظامی سوری به الاخبار اعلام کردند: مرحله جدیدی از رویارویی در سوریه شروع شده است. صرف نظر از خساراتی که در حمله به جولان رخ داده است اما پیامی که باید می رسید با سرعت ارسال شده و مفاد آن این است که ما توان هدف قرار دادن شما را به راههای مختلف داریم و این با وجود ادعای شما مبنی بر اینکه جبهه با سوریه تحت کنترل است و نیز با وجود همه امکاناتی است که برای دفاع از خودتان به کار می گیرید و نیز با وجود تهدید و وعده دادن و فریاد زدن اسرائیلی، پیام به طور حتم( به صهیونیستها) رسیده است.این منابع بیان کردند: دشمن اهداف مشخص ایرانی‌ها را هدف قرار نداده بلکه ارتش سوریه و مواضع آنرا هدف قرار داده به اضافه یکی از نواحی فرودگاه دمشق. موشکها منطقه تلول فاطمه در نزدیکی کناکر در حومه دمشق و التل الکبیر در محجه، گردان هوایی در نزدیکی فرودگاه خلخله و پدافند هوایی در استان درعا و نیز شهر البعث و اطراف قنیطره را هدف قرار داده است.

منابع نظامی سوری اعلام کردند: موشک‌هایی که به سوی صهیونیست‌ها شلیک شدند مختلف بودند. برخی موشک‌های گراد یا کاتیوشا بودند و برخی دیگر بزرگتر و میان برد بودند مانند موشکهای فجر و این به ماهیت اهدافی که قصد هدف قرار دادن آنها بود، برمی‌گشت زیرا این اهداف بیش از آن موشکها نیاز نداشت. بیشتر موشک‌ها به اهداف از پیش تعیین شده اصابت کرد و این با وجود شرایط سخت نصب، نشانه‌گیری و شلیک این موشک‌ها بود. الاخبار در ادامه آورده است: محور مقاومت معادله جدیدی را در نبرد با دشمن ترسیم کرد که ضربه در مقابل ضربه. منابع نزدیک به محور مقاومت اعلام کردند که آنچه رخ داد عملیات نظامی گسترده‌ای بود هم از نظر واکنش و هم از نظر تعداد و نوع موشکهایی که مواضع اسرائیلی‌ها در جولان اشغالی هدف قرار داد. ۶۰موشک شلیک شد و اگر ادعاهای اسرائیلی‌ها مبنی بر رهگیری ۲۰موشک را درست بدانیم مفهومش این است که ۴۰موشک به هدف اصابت کرده است به ویژه که مراکز نظامی هدف قرار گرفته در جولان بزرگ و با مساحت زیاد و شامل شمار زیادی نظامی و تجهیزات پیشرفته وجدید هستند.این رسانه می نویسد: «مینی حربی» که رخ داد حائز اهمیت است زیرا اولا اولین واکنش بزرگ در جولان سوریه از سال ۱۹۷۳بود که هیمنه پوشالی اسرائیل را در هم ریخت و قدرت بازدارندگی صهیونیستها را در هم شکست و این روندی بود که از قبل با سرنگونی اف۱۶ اسرائیل شروع شده بود و معادله بازدارندگی جدید را در سوریه ایجاد کرد. دوم اینکه طرف دیگر تصمیم به واکنش به تجاوزات اسرائیل گرفته است. سوریه گفته بود که واکنش نشان می‌دهد و داد و این با وجود تهدید اسرائیل درباره نابودی دمشق و تهدید بشار اسد بود. سوم اینکه این حمله با وجود همه رصدهای اسرائیلی‌ها انجام شد.چهارم اینکه سامانه دفاعی اسرائیل موثر نیافتاد. پنجم عدم آمادگی صهیونیست‌ها با وجود همه تبلیغات و تحرکات انجام شده بود که تصاویر پناهگاه‌ها آنرا به خوبی نشان می داد. ششم اینکه با وجود تهدیدات دشمن اما مسئولان این رژیم برای آرامش دست به دامان جامعه بین الملل شدند. هفتم اینکه با وجود استقرار همه سامانه اما موشک‌ها به اهداف اصابت کردند. هشتم اینکه با وجود همه ادعاها مبنی بر اینکه همه پایگاه‌های ایرانی در سوریه نابود شده‌اند اما واقعیت این بود که به مراکزی که قبلا تخلیه شده بود حمله شد به غیر از برخی مواضع پدافند سوریه که موفقیت بزرگی برای خود با سقوط موشک‌های اسرائیلی ثبت کردند.

مروری بر زوایای پنهان حمله به جولان

پاسخ موشکی سوریه به رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی محاسبات گذشته را تغییر داد و با وجود دقت و اشراف در حمله انجام‌شده، این نکته را نیز روشن کرد که این تنها قطره‌ای از توان مقاومت بود. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پاسخ موشکی سوریه به رژیم صهیونیستی پس از گذشت بیش از هفت سال از بحران سوریه وضعیت ویژه‌ای را در منطقه به‌وجود آورد. از یک سو، این سؤال را به‌وجود آورد که؛ سوریه با چه پشتوانه‌ای اقدام به این حمله کرده است؟ از سوی دیگر نوع عملیات سوریه به‌گونه‌ای بود که سبب حیرت صهیونیست‌ها و آمریکا شد تا جایی که واکنش‌های عجیب و غریبی را پدید آورد.زمانی که دولت سوریه برای پاسخ انتخاب کرد از چند جهت بسیار مهم و حساس بود و حکایت از نکته‌سنجی سوری‌ها داشت.

نخست اینکه در زمانی حمله صورت گرفت که نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی حضور نداشت و به مسکو رفته بود. نتانیاهو این سفر را با اهداف ویژه انتخاب کرده بود. در زمانی که روسیه در سوریه به‌کمک نظام بشار آمده است و صهیونیست‌ها مراکز حساس و نظامی سوریه را هدف قرار می‌دهند، نتانیاهو به جشن پیروزی بر نازی‌ها در مسکو رفت تا روابط خوب خود با روسیه را به‌رخ بکشد. اما پاسخ سوریه به رژیم صهیونیستی، در این موقعیت، محاسبه ویژه نتانیاهو از سفر به مسکو را برهم زد و خواب او را در مسکو مشوش کرد.دومین نکته از حیث حساسیت زمانی پاسخ سوریه به صهیونیست‌ها این بود که سوریه در زمانی این حمله را انجام داد که کنفرانس هرتزلیا ۲۰۱۸ در سرزمین‌های اشغالی در حال برگزاری بود. کنفرانس هرتزلیا مهمترین کنفرانس امنیتی رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود. در این کنفرانس تمام مقامات درجه اول رژیم صهیونیستی، مسئولان امنیتی رژیم صهیونیستی، اندیشمندان اندیشکده‌های اسرائیل و آمریکا و مقامات امنیتی کشورهای غربی و آمریکا حضور دارند.پاسخگویی سوریه به رژیم صهیونیستی در زمانی که تمام این مقامات بلندپایه در کنفرانس هرتزلیا ۲۰۱۸ حضور داشتند این پیام روشن را داشت که باید در محاسبات خود مسئله جدیدی به‌نام پاسخ‌های سوریه را نیز وارد کنند .پاسخ سوریه از حیث مکانی و جغرافیایی نیز با محاسبات دقیقی انجام شد. توجه به مکان‌های هدف و جغرافیای منطقه برای پاسخگویی بسیار حائز اهمیت بود .منطقه جغرافیایی که برای پاسخ به صهیونیست‌ها انتخاب شد بسیار اهمیت داشت. به‌اذعان صهیونیست‌ها پس از جنگ ۱۹۷۳، تا به امروز منطقه جولان امن‌ترین منطقه در فلسطین اشغالی محسوب می‌شد. جولان هیچ‌گاه طی این ۴۵ سال هیچ‌گاه هدف حمله‌ای بزرگ قرار نگرفته بود. بزرگترین حملاتی که در جولان اتفاق افتاده بود به شلیک چند خمپاره از سوی طرف‌هایی که هیچ‌گاه مسئولیت آن را نیز به‌عهده نگرفته بودند ختم می‌شد. حال پس از ۴۵ سال سوریه با قریب ۷۰ موشک، امن‌ترین منطقه در فلسطین اشغالی را هدف قرار داده بود.براساس خبری که شبکه المیادین لبنان منتشر کرد، ارتش سوریه ۱۰ مرکز نظامی و اطلاعاتی امنیتی رژیم صهیونیستی را به‌شرح زیر هدف قرار داد: مرکز نظامی اصلی جمع‌آوری اطلاعات فنی و الکترونیک،مرکز اصلی یگان مرزبانی از یگان ۹۹۰۰،مرکز نظامی اصلی عملیات اختلال راداری،مرکز نظامی اصلی شنود شبکه‌های ارتباطاتی بی‌سیم و باسیم،ایستگاههای ارتباطات و ارسال اطلاعات،مقر یگان سلاح‌های دقیق دشمن در عملیات زمینی،فرودگاه بالگردهای نظامی،مقر فرماندهی نظامی منطقه‌ای تیپ ۸۱۰،مقر فرماندهی گردان‌های نظامی در حرمون،مقر زمستانی یگان موسوم به بنستیم. برخی از این اهداف، همچون واحد ۹۹۰۰ و مرکز شنود از مخفی‌ترین مراکز نظامی رژیم صهیونیستی بودند که مورد هدف قرار گرفته منهدم شدند. پیام این بخش از حمله، اشراف اطلاعاتی سوریه و هم‌پیمانانش در خصوص رژیم صهیونیستی بود.

واکنش‌های داخل رژیم صهیونیستی

نتانیاهو که در مسکو به‌سر می‌برد بدون توجه به تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی به سوریه و حق طبیعی سوریه در پاسخ به این تجاوزات، حمله مذکور را مستقیماً به ایران نسبت داد و اعلام کرد ایران پا را از خطوط قرمز فراتر نهاده است و پاسخ به آن از سوی اسرائیل مناسب بوده است. مهمترین واکنش در مقامات رژیم صهیونیستی مربوط به آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ این رژیم بود. لیبرمن که در کنفرانس امنیتی هرتزلیا ۲۰۱۸ سخن می‌گفت، تمام حملات را به ایران نسبت داد و به چند موشکی که پس از آن صهیونیست‌ها شلیک کردند اشاره کرد و مدعی شد تمام اهداف ایرانی در سوریه را هدف قرار داده‌اند. او همچنین مدعی شد گنبد آهنین تمام موشک‌ها را ردیابی کرده است و هیچ مکانی در جولان هدف قرار نگرفته است. اما نکته مهم را پس از اینها گفت؛ او از رسانه‌های صهیونیستی خواست از آنچه خود او پیروزی اسرائیل توصیفش کرد خوشحال نشوند و گفت “اسرائیل خواستار جنگ یا تصرف سوریه نیست بلکه از خودش دفاع می‌کند”.

رسانه‌های صهیونیستی

رسانه‌های رژیم صهیونیستی از سوی دستگاه‌های امنیتی از پوشش خبر حمله سوریه منع شدند و هیچ یک این مسئله را پوشش ندادند. تقریباً هیچ خبری که آماری از حملات ارائه کند منتشر نشد و عملاً توخالی بودن ادعای دموکراتیک بودن اسرائیل و آزادی بیان در سرزمین‌های اشغالی بر همگان روشن شد، بنابراین رسانه‌های صهیونیستی به تحلیل ماجرا پرداختند. تقریباً تمام این روزنامه‌ها به‌طور فرمایشی حمله را به ایران نسبت دادند.با همین رویکرد ضدایرانی یکی از تحلیل‌های قابل توجه را روزنامه‌هاآرتص ارائه کرد. این روزنامه که جزء سه روزنامه پرخواننده در سرزمین‌های اشغالی است نوشت اسرائیلی‌ها نباید نسبت به این حمله چندان خوشحال باشند، زیرا ایران هنوز اقدامی نکرده است، ایران اگر ماشه سلاح بزرگش یعنی حزب‌الله را بکشد وضعیت به‌گونه‌ای دیگر خواهد بود .

جمع‌بندی

آنچه توسط سوریه در پاسخ به تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی رقم خورد، سبب تغییر وضعیت منطقه و محاسبات منطقه‌‍ای شد. صهیونیست‌ها دریافتند که دیگر نمی‌توانند بدون اینکه هزینه‌ای بدهند به سوریه حمله کنند. صهیونیست‌ها با آنکه همه حملات را به ایران نسبت دادند، اما این پیام مهم را دریافتند که آنچه اتفاق افتاد در عین اینکه از اشراف اطلاعاتی و دقت عملیاتی برخوردار بود ولی تنها ضرب‌شست کوچکی بود و چراغ قرمز هشدار را برای صهیونیست‌ها روشن کرد مبنی بر اینکه: طوفان در راه است .

ادامه دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ