ماهیت بودجه نظامی ۲۰۱۹ آمریکا ؛ تقویت نظامیگری
 

کنگره آمریکا با اکثریت جمهوریخواه، تابستان امسال بودجه نظامی ۲۰۱۹ این کشور را تصویب کرد؛ بودجه ای که قرار است در کنار رقابت‌های راهبردی روی نوآوری در زمینه‌های مختلف تمرکز کند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، کنگره ایالات متحده آمریکا به روال ۵۷ سال اخیر، «لایحه اختیارات دفاع ملی برای سال مالی ۲۰۱۹» را سیزدهم اوت ۲۰۱۸ ( ۲۲ مردادماه سال جاری) به تصویب رسانید. موضوع مذکور مورد توجه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و این مرکز پژوهشی میانه مهرماه امسال در مقاله ای با عنوان «ملاحظاتی درباره قانون بودجه دفاع ملی سال ۲۰۱۹ ایالات متحده آمریکا» به بررسی جوانب مختلف آن پرداخت که خلاصه ای از آن در ادامه آمده است.

این قانون مهم ۷۱۶ میلیارد دلاری، اختیارات لازم را در زمینه هزینه کرد منابع مالی در امور دفاعی، برنامه‌های تسلیحات هسته ای و بخش‌های اطلاعاتی وزارت دفاع به دولت اعطا می کند. در کلیت طرح نیز به تخصیص سطوح بودجه برای بخش‌ها و و آژانس‌های مختلف پنتاگون (وزارت دفاع) و سیاست‌هایی که بودجه باید طبق آنها هزینه شود پرداخته شده است. روال کار در ارائه و تصویب قانون مذکور به این صورت است که هر یک از مجالس آمریکا با توجه به «راهبرد دفاع ملی» (ان دی اس) که هر سال از سوی دولت تدوین و منتشر می شود و همچنین بودجه سالیانه درخواستی دولت می‌توانند لوایح خود را بررسی کنند. با این حال، در اکثر موارد، سنا نسخه مجلس نمایندگان را دریافت و نسبت به اصلاح آن اقدام می کند. سپس در کمیته مشترک اختلافات فیمابین دو مجلس حل و فصل و لایحه نهایی شده و جهت تصویب به صحن هردو مجلس می‌رود. در نهایت هم لایحه جهت امضا و تبدیل شدن به قانون برای رئیس جمهوری ارسال می شود. در مورد قانون بودجه دفاعی سال ۲۰۱۹ نیز همین رویه طی شده و ترامپ لایحه آن را امضا کرد. وی در مراسم امضای این لایحه در رابطه با توانمندی‌های نظامی ایالات متحده گفت «امیدوارم آنقدر قوی باشیم که نیازی نباشد از قدرت خود استفاده کنیم. اما اگر زمانی این مورد پیش بیاید، هیچکس شانسی (در مقابل ما) نخواهد داشت.»

محورهای اصلی در قانون اختیارات دفاع ملی

بودجه دفاعی آمریکا چهار موضوع را پوشش می دهد؛ نخست اینکه در راستای هماهنگ سازی منابع و سیاست‌ها با اولویت‌ها و اصول راهبرد دفاع ملی، درخواست بودجه از سوی دولت را تعدیل کرده و در برخی موارد افزایش داده است. از جمله این اولویت‌ها سرمایه گذاری مطلوب در بخش تحقیقات و توسعه خواهد بود، به گونه ای که بودجه این بخش به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار افزایش یافته و تمرکز بیشتر بر حوزه‌هایی نظیر فناوری‌های مافوق صوت، هوش مصنوعی، فضا، سایبر و انرژی هدایت شده است. دوم اینکه برای ایجاد شفافیت در راهبرد دفاع ملی و اجرای آن، وزیر دفاع را ملزم می کند به سوالات دقیق و مشخص کنگره راجع به نقش‌ها، ماموریت‌ها و الزامات سرویس‌های نظامی پاسخ دهد. در همین رابطه از وزیر می خواهد به ارزیابی مجدد ماموریت‌های مهم وزارت دفاع بپردازد. به طور مشخص کنگره از او می‌خواهد نقش‌ها و ماموریت‌های سرویس‌های نظامی را به روز کرده و ارزیابی دوباره‌ای از چگونگی تاثیرگذاری راهبرد دفاع ملی بر الزامات، چگونگی اجرای ماموریت‌های ضد تروریسم از سوی ارتش در چارچوب منابع مالی و چگونگی تمرکز نیروی مشترک بر رقابت با دشمنان و عملیات در محیط‌های پر چالش داشته باشد. سوم اینکه به توصیف وظایف و مسئولیت‌های وزیر دفاع واز جمله وظایف معاون سیاسی وزیر برای پشتیبانی از اجرای موثر راهبرد دفاع ملی می پردازد زیرا موفقیت نهایی این راهبرد به هدایت مطلوب آن از سوی رهبری غیر نظامی و مصمم به اتخاذ انتخاب‌هایی سخت و سرنوشت ساز بستگی دارد. چهارم اینکه این قانون با هدف کسب مجدد برتری کیفی و کمی نظامی در مقابل دشمنان آمریکا تاکید می کند. از این رو برای ایفای نقش اصلی جهت احیای قدرت آمریکا، منابع و اختیارات لازم را به وزارت دفاع می دهد. قانون اختیارات دفاع ملی ۲۰۱۹ که برای نخستین بار در ۲۲ سال گذشته در وقت خود به تصویب کنگره رسید بودجه‌ای ۷۱۶ میلیارد دلاری را برای دفاع ملی مصوب کرده است که ۶۳۹ میلیارد دلار از آن به پنتاگون و برنامه‌های امنیت ملی وزارت انرژی اختصاص می یابد. تمرکز این بودجه بر ایجاد نیرویی مشترک است که مهمترین هدف آن حفظ برتری نظامی در مقابل دشمنان آمریکا خواهد بود.

بودجه نظامی؛ از رقابت‌های راهبردی تا نوآوری در تحقیق

قانون اختیارات دفاع ملی اهمیت زیادی به سرمایه گذاری در حوزه‌های تحقیق و مهندسی در راستای تضمین برتری رزمی نیروهای آمریکا در مقابل دشمنان می دهد. در همین رابطه می توان به مواردی چون اجازه تخصیص بیش از ۳۰۰ میلیون دلار فراتر از آنچه دولت برای برنامه‌های توسعه دانش، فناوری و آزمایش درخواست کرده بود، اختصاص ۷۵ میلیون دلار برای تحقیقات دانشگاهی و … در این قانون اشاره کرد. قانون اختیارات دفاع ملی، کشورهای روسیه و چین را ذیل تعریف رقبای راهبردی تجدیدنظر طلب و چالش‌های اصلی تعریف کرده ولی کره شمالی، ایران و گروه‌های تروریستی را به عنوان تهدیدات منطقه ای در نظر گرفته است. بنابراین توصیه‌هایی در این مورد دارد که از آن جمله می توان به اصلاح برخی قوانین، درخواست برای ارائه گزارش‌های دوره ای در مورد تهدیدات این کشورها، کاهش سرمایه گذاری در زمینه برنامه‌های دانشگاهی آموزش زبان چینی در دانشگاه‌ها، تقویت سامانه‌های دفاعی هواپایه، تقویت نیروها در منطقه اقیانوسیه و اقیانوس هند

و … اشاره کرد.

خاورمیانه و ایران در بودجه نظامی ۲۰۱۹

در رابطه با حضور بلندمدت و اقدام نظامی آمریکا در خاورمیانه، محدودیت‌های آشکاری از سوی کنگره وجود دارد. برای چهارمین سال متوالی کنگره در این قانون از پنتاگون می خواهد گزارش دقیقی برای توجیه حمایت آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه ارائه دهد. همچنین درخواست‌هایی برای توضیح اهداف حفظ حضور نظامی آمریکا در عراق وجود دارد. البته محدودیت‌ها درباره نیروهای پیشمرگه کرد در عراق بسیار کمتر از کردهای سوریه است. محدودیت‌های بودجه ای همچنین برنامه بلندمدت آمریکا در سوریه را با مانع مواجه می کند. سوریه و یمن مهمترین کشورها در این زمینه اند. در این موارد نیز از وزارت دفاع درخواست شده گزارش‌هایی درباره بازجویی از شهروندان یمنی و نقض حقوق بشر از سوی نیروهای ائتلاف تهیه شود. همچنین خواستار خویشتن‌داری عربستان در جنگ یمن شده است. در مورد سوریه، تمرکز بر مسوول دانستن رئیس جمهوری سوریه برای جنایات جنگی بوده و از وزارت خارجه می خواهد سازو کارهای پشتیبانی دولت آمریکا از اجرای عدالت در سوریه از جمله در زمینه مستندسازی تحقیقات از جنایات جنگی گزارشی را ارائه کند.

درباره ایجاد بازدارندگی در مقابل ایران نیز این قانون مشخصا خواستار تدوین راهبردی از سوی وزیر دفاع در هماهنگی با وزیر خارجه در راستای همکاری با متحدان و کشورهای دیگر جهت مقابله با به اصطلاح «فعالیت‌های بی ثبات ساز ایران » می شود. همچنین از وزیر دفاع می خواهد در کمتر از ۱۸۰ روز از تصویب این قانون گزارشی از اقدامات صورت گرفته جهت مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران را تهیه و در اختیار کمیته‌های مربوطه در کنگره قرار دهد. با این حال به صراحت بیان می شود که این قانون مجوزی برای حمله به ایران یا کره شمالی نیست. به عبارتی هیچ بخشی از این قانون را نمی توان به منزله مجوز استفاده از زور علیه ایران یا کره شمالی تفسیر کرد.

ملاحظات راهبردی

حضور ترامپ در پایگاه نظامی «فرت درام» (Fort Drum) و حالت ایستاده جلوی بالگرد تهاجمی آپاچی برای امضای لایحه اختیارات دفاع ملی خود می تواند گویای رویکرد – هرچند در ظاهر- تهاجمی و جنگ طلبانه ترامپ باشد. ترامپ سال پیش از آن لایحه مذکور را در کاخ سفید امضا کرده بود. وی پس از امضای لایحه ۲۰۱۹ عنوان کرد قانون اختیارات دفاع ملی مهمترین سرمایه‌گذاری تاریخ نوین در ارتش ما و نبردهای ما است و افتخار می کنم که سهمی بزرگ در آن دارم… قصد داریم ارتش را به نحو بی سابقه ای قوی کنیم. به گفته تحلیلگران، این قانون بیانگر نوعی هماهنگی بین کنگره، دولت و پنتاگون است. قانون مذکور آمادگی نظامی آمریکا را از نبرد با گروههای تروریستی به رقابت با دولت‌های تجدید نظرطلب (روسیه و چین) و به اصطلاح «دولت‌های یاغی» (کره شمالی و ایران) تغییر می دهد. قانون اختیارات دفاع ملی نیز در همین چارچوب از چین، روسیه و ایران به عنوان «دشمنان بالقوه» در جنگ سایبر نام می برد.

ازسویی دیگر، هرچند در این قانون صحبت از افزایش بودجه نظامی و نیروها می‌شود، ولی تحلیلگرانی همچون «تاد هریسون» از «مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی» اعتقاد دارند که با توجه به تورم، بودجه دفاعی آمریکا در سه سال نخست دوران ریاست جمهوری باراک اوباما بیشتر از بودجه کنونی ترامپ بوده است.

ترامپ و هزینه طولانی ترین تعطیلی دولت در تاریخ آمریکا

اختلاف بین «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و دموکرات‌ها بر سر بودجه دیوار مرزی با مکزیک، دولت این کشور را در شرف طولانی ترین تعطیلات اجباری فرو برده است؛ تعطیلاتی که ضرر اقتصادی ناشی از آن بیش از هزینه ساخت دیوار برآورد می شود.به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، شاید کسی تصور نمی کرد که با انتخابات میان دوره ای کنگره و قرار گرفتن اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان در اختیار دموکرات‌ها، بن بست سیاسی و تعطیلی چند هفته ای دولت ترامپ را نظاره گر باشیم.هر چند در دوره ترامپ و همچنین «باراک اوباما» رئیس جمهوری قبلی آمریکا چندین بار دولت این کشور تعطیل شد اما رکورد بیشترین تعطیلی در زمان ریاست جمهوری «بیل کلینتون» دموکرات ثبت شده است که حدود ۲۶ روز فعالیت‌های بخش‌هایی از دولت متوقف شد. اینک نیز در دولت ترامپ به دلیل کشمکش‌های ایجاد شده بر سر دیوار مرزی، تعطیلی دولت که از روز نخست دی ماه آغاز شده بود با وجود گذشت ۲۵ روز همچنان ادامه دارد که در شرف رکوردار شدن در تاریخ ایالات متحده است.با نگاهی اجمالی به مواضع ترامپ و دموکرات‌ها، انتظار می رود که روند تعطیلی دولت آمریکا طی روزها و یا حتی هفته‌های آتی نیز ادامه یابد. ترامپ روز جمعه (۱۴ دی ماه) پس از پایان نشست بی نتیجه با دموکرات‌ها تاکید کرد که این تعطیلی ممکن است «ماه‌ها و سال‌ها» به طول انجامد.با وجود سخنان تهدید آمیز ترامپ مبنی بر تعطیلی طولانی مدت دولت اما اندکی عقب نشینی و تسامح در رفتار رئیس جمهوری آمریکا دیده می شود از جمله این که وی اظهار داشت این دیوار نباید حتما با بتون ساخته شود و اگر از میله ‌ای فولادی باشد هم خوب است. دموکرات‌ها که پس از سال‌ها انزوای سیاسی در قوه قانونگذاری آمریکا اینک دست کم در مجلس نمایندگان اکثریت را دارا هستند، در مقابل مطالبات و یکه تازی‌های ترامپ کوتاه نمی آیند. ترامپ اما برای فشار بر کنگره همچنان بر ابزار فشار تکیه دارد و با هدف مقصر جلوه دادن دموکرات‌ها در شکل گیری وضعیت کنونی، سفر به داووس سوئیس برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد را ملغی اعلام کرده است؛ اجلاسی که هفته اول بهمن ماه برگزار می شود و اهمیت حضور کشورهای بزرگ صنعتی جهان از جمله ایالات متحده در آن بر آمریکایی‌ها پوشیده نیست.اصرار ترامپ بر تصویب بودجه ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری برای کشیدن دیوار بین مرز آمریکا با مکزیک به گفته وی به خاطر مقابله با ورود مهاجران غیرقانونی، جلوگیری از قاچاق (مواد مخدر، سلاح و انسان) و همچنین تروریسم صورت می گیرد. او ششم ژانویه در توئیتی دیوار کشی را در راستای منافع و امنیت ملی آمریکا ارزیابی کرد و نوشت که «۹۹ درصد از ورودهای غیر قانونی مرزی ما پایان می‌‌یابد، جرم در کشور ما پایین می‌‌آید و ما سالانه میلیاردها دلار پس ‌انداز می ‌کنیم. ولی تداوم تنش‌ها بین ترامپ و دموکرات‌ها بر سر بودجه، حدود ۸۰۰ هزار نفر از کارمندان دولت را در وضعیت دشوار معیشتی قرار داده است. برخی از آنها به مرخصی اجباری رفته و شماری نیز بدون دریافت حقوق مشغول به فعالیت‌اند؛ شرایطی که پس از گذشت چند هفته اینک صدای اعتراض کارمندان را بلند و رسا ساخته است تا جایی که صدها نفر در مقابل کاخ سفید علیه سیاست‌های ترامپ و تعطیلی دولت دست به اعتراض زدند.

راهکار دموکرات‌ها مبنی بر تصویب بودجه اضطراری برای پرداخت حقوق کارمندان دولتی نیز از سوی رئیس جمهوری رد شد و ترامپ تاکید کرد تا تصویب نشدن بودجه ساخت دیوار، وضعیت به همین منوال ادامه خواهد یافت. از این رو «چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات سنا از ترامپ خواست تا به جای گروگان گیری کارمندان دولتی، طرح بودجه پیشنهادی دموکرات‌ها را بپذیرد. کارشناسان بر این باورند که تحقق شعارهای انتخاباتی و اولویت‌های سیاسی ترامپ بر هر موضوعی ارجحیت دارد حتی اگر به بهای بیکاری تمامی کارمندان و صرف هزینه ای چند برابر دیوار با مکزیک تمام شود. از نگاه آنان تعطیلی دولت ترامپ هزینه‌های سرسام آوری را از جهات مختلف بر آمریکا تحمیل می کند؛ هزینه‌هایی از تشدید نارضایتی‌های داخلی و نابسامانی‌های اقتصادی گرفته تا خدشه دار شدن افزون تر وجهه و حیثیت ایالات متحده در سطح بین الملل.

از نگاه اقتصاددانان و برخی مقامات آمریکایی، تعطیلی چند هفته ای دولت تا همین الان نیز زیان‌های مالی چشمگیری را بر اقتصاد این کشور تحمیل کرده است. به طوری که «جرومی پاول» رئیس بانک مرکزی آمریکا نسبت به خسارت‌های ناشی از تداوم تعطیلی به ترامپ هشدار داده است. گفته می شود که این تعطیلات در هر هفته ضرری معادل ۲ میلیارد دلار بر تولید ناخالص داخلی آمریکا وارد می کند.در همین ارتباط موسسه اعتبارسنجی «استاندارد اند پورز» نیز به ارزیابی زیان‌های اقتصادی ناشی از تداوم تعطیلی دولت پرداخته و چند روز پیش ضرر اقتصادی ناشی از تعطیلی دولت را ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورد کرد. موسسه مذکور هشدار داد که در صورت تدام این روند، در روزهای آتی هزینه تعطیلی دولت فدرال بیش از هزینه ساخت دیوار تمام خواهد شد .

Email this page

نسخه مناسب چاپ