مبارزه با قاچاق پوشاک به کجا رسید؟
مبارزه با قاچاق پوشاک از ابتدای زمستان کلید خورد و با وجود لابی های گسترده و کارشکنی ها در اجرای آن تاکنون ۷۵ فروشگاه عرضه کننده پوشاک قاچاق از سازمان تعزیرات تذکر گرفتند.

به گزارش ایرنا، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیستم آذردر اطلاعیه ای اعلام کرد: برای پشتیبانی همه جانبه از توسعه اشتغال و تولید کالاهای دارای صرفه اقتصادی، به دنبال اقدام های پیشگیرانه در حوزه مبارزه با قاچاق کالا، برخورد جدی با عرضه برندهای محرز پوشاک قاچاق از ابتدای دی در دستور کار این ستاد قرار گرفته است.

این دستورالعمل بستری فراهم کرد تا چارچوب فعالیت نشان های تجاری فعال در کشور مشخص و زمینه ای برای فعالیت و عرض اندام تولیدکنندگان پوشاک داخلی فراهم شود.

طرح مقابله با قاچاق پوشاک با استقبال تولیدکنندگان داخلی و کارشکنی واردکنندگان و ذینفعان فعال در این عرصه روبه رو شد به طوری که نائب رئیس هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک از لابی های قدرتی که در این خصوص وجود داشته، خبر داد و گفت که این افراد مانع اجرای این دستورالعمل در سه ماه گذشته شده اند.

بهرام شهریاری بیست و ششم آذر در نشستی با خبرنگاران گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان حمایت به دنبال مبارزه با قاچاق پوشاک هستند؛ اما به ما اطلاع دادند که برخی ذینفعان سعی می کنند با مذاکره با مسئولان دولتی همچون وزیر کشور مانع از مبارزه با پوشاک قاچاق در سطح عرضه شوند.

وی افزود: این افراد سعی می کنند توجه مسئولان و مصرف کنندگان را از قاچاق به سمت نبود مواد اولیه و اختلال در بازار شب عید سوق دهند.

نائب رئیس هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی درباره تامین مواد اولیه به ایرنا گفت: تامین مواد اولیه در همه صنایع از دغدغه های تولیدکنندگان است اما هم اکنون مشکلی در تامین مواد اولیه نداریم.

شهریاری همچنین در خصوص تشکیل کارگروه تامین مواد اولیه گفت: تشکیل این کارگروه اقدام خوبی بود و پیشنهاد ما هم این است که هرکسی می تواند در این زمینه کمک کند وارد میدان شود اما برخی گمانه زنی ها وجود دارد که کالاهای تملیکی توسط این کارگروه عرضه شود.

شهریاری گفت: طرح مباحثی همچون کمبود مواد اولیه برای انحراف بازار از مقابله با قاچاق است در حالی که با توجه به کاهش نرخ ارز و ثبات قیمت امیدواریم که مشکلی در این زمینه نداشته باشیم.

به گزارش ایرنا، کارگروه تامین پارچه موردنیاز تولیدکنندگان پوشاک با همکاری کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک و با همراهی و مشارکت وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و هیات امنای بازار تهران از ۲۴ آبان امسال آغاز به کار کرد.

در مرحله اول این کارگروه حواله تامین پارچه جین با قیمت مناسب (۲۰ هزار تومان زیر نرخ بازار) به تولیدکنندگان تحویل داده شد و در جلسه این کارگروه، تولیدکنندگان پوشاک بیش از ۱۰۵ هزار متر پارچه پیراهنی و مانتویی را به قیمت هر متر ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت کردند در حالی که قیمت هر متر آن در بازار ۳۰ هزار و ۵۰۰ هزارتومان است.همچنین دز مرحله دوم هم ۱۰۵ هزار متر انواع پارچه های پیراهنی و مانتویی نهم دی در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفت.

شاهرخ جعفری عضو اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک هم درباره طرح مبارزه با قاچاق پوشاک، گفت: قاچاق پوشاک به دلیل سودآوری بالای آن جزو قاچاق های اول است که خیلی ها از طریق آن امرار معاش می کنند.

وی با اشاره به اینکه برای مقابله با قاچاق پوشاک باید بدنه دولت و بخش خصوصی با هم همکاری کنند، گفت: تاکنون ۴۲ شرکت خارجی فعال در صنعت پوشاک نشان های تجاری خود را ثبت کرده اند اما برخی از شرکت های نامعتبر که از قاچاق سود فراوان می برند، تمایلی به ثبت شرکت ندارند.جعفری گفت: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با وجود کارشکنی ها بی محابا حرکت می کند چرا که اگر در این زمینه کوتاهی کنیم، باید در آینده با قاچاق پوشاک به صورت یک هنجار برخورد کنیم.

وی توضیح داد: در ۲ سال گذشته برخی فروشگاه ها تنها اقدام به برداشتن تابلوهای خود کردند اما همچنان اقدام به فروش کالاهای خود می کنند.از سوی دیگر، عبدالمجید افتخاری مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: قرار است کارگروه عملیاتی با حضور نیروی انتظامی، قاضی تعزیرات، نماینده ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نمایندگان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و اتاق اصناف وارد عمل شود و از واحدهایی که با وجود تذکرات قانونی همچنان به فعالیت خود ادامه داده اند، کالاهای قاچاق جمع آوری و واحدهای صنفی پلمب شوند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ