مجمع عمومی؛ از تمسخر ترامپ تا ادعای«تورقوزآباد» ی نتانیاهو
 

طرح ادعاها و اتهامات بی اساس از سوی رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر صهیونیست‌ها در مجمع عمومی سازمان ملل به گونه ای بوده که تمسخر و شگفتی را با هم برانگیخته و جایگاه مجمع عمومی به عنوان بزرگترین و مهمترین محفل گردهمایی سران کشورها را به محلی برای اجرای شوهای تبلیغاتی مضحک و بی مبنا تقلیل داده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، هفتاد و سومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، به لطف سخنرانی پرکذب و اتهام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسراییل، یکی از عجیب و بدیع‌ترین دوره‌های خود را سپری کرد. چند روز بیشتر از خنده حضار به سخنان رئیس جمهوری آمریکا در مورد خدمات بی مثال و قیاس ناپذیر دولتش به آمریکا و اتهاماتش به دیگر کشورها نگذشته بود که نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس با نمایش دادن تصویر یک قالیشویی در روستای «تورقوزآباد» تهران و معرفی آن به عنوان «انبار اتمی سری» ایران، تریبون مجمع عمومی را به جایگاهی برای اجرای نمایشی مضحک برای حضار بدل کرد. اگرچه اتهام زنی‌های نتانیاهو علیه ایران روندی تکاملی را می‌پیماید و کیفیت آن از نمایش نقاشی بمب ساعتی به عکس و نقشه در نشست امسال مجمع عمومی ارتقا پیدا کرده، ولی ماهیت یکسان و بی مبنای این اتهامات و شباهت آن با ادعاهای رییس جمهوری آمریکا علیه کشورمان، اذهان را به اهداف پشت پرده آن جلب می کند.

نگاه جامعه جهانی به ادعاهای نتانیاهو و ترامپ

ترامپ و نتانیاهو در حالی از فرصت هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی برای طرح اتهامات بی اساس خود علیه ایران بهره برده‌اند که جامعه جهانی بر خلاف انتظار و توقع آنان، این ادعا و نمایش‌های تبلیغاتی را جدی نگرفت .ریاست ترامپ بر شورای امنیت سازمان ملل، اگرچه با تبلیغات گسترده رسانه‌های آمریکایی همراه بود ولی سخنرانی او در سازمان ملل به مضحکه ای برای حضار بدل شد و اتهاماتش مورد بی‌توجهی نمایندگان کشورهای عضو قرار گرفت.

همچنین هجمه‌های رییس جمهوری آمریکا به برجام و اتهاماتش به ایران در خصوص برنامه هسته ای در جلسه شورای امنیت نه تنها با استقبال و همنوایی دیگر اعضا مواجه نشد، بلکه نظرهای مخالف نمایندگان اعضای دائم و موقت شورای امنیت را برانگیخت. از جمله وزیر امور خارجه روسیه اجرا نشدن برجام را باعث ایجاد مشکلاتی در امنیت خاورمیانه دانست و نخست وزیر انگلیس بر پایبندی ایران به تعهداتش صحه گذاشت. به این ترتیب، معرکه ای که ترامپ می‌خواست از آن برای منزوی و محکوم کردن ایران بهره ببرد، به عرصه محکومیت و انزوای آمریکا بدل شد که به صورت یکجانبه از توافق بین المللی و چندجانبه با ایران خارج شده است.

اقدام نتانیاهو در طرح بی اساس و بی مبناترین اتهامات علیه ایران در مجمع عمومی هم مسبوق به سابقه است. نمایش کارتون یک بمب ساعتی برای به تصویر کشیدن میزان پیشرفت اتمی ایران در سال ۲۰۱۲ و در بحبوحه مذاکرات هسته ای به اندازه ای مضحک بود که اقدام امسال او در برابر آن به پیشرفتی چشمگیر در اتهام زنی‌های بچه گانه می ماند. نخست وزیر اسراییل پیش از این به اندازه ای اظهارنظرهایی دور از واقع در مورد ایران مطرح کرده که دیگر کسی انتظار جدیت و سندیت از وی ندارد. اظهارات او مبنی بر اینکه «اگر مردم ایران آزاد بودند، شلوار جین می پوشیدند»، اوج بی اطلاعی او از وضعیت کشورمان را به تصویر کشید.

او در اردیبهشت ماه هم با انتشار ویدئویی در کنار چند طبقه حاوی زونکن و سی دی، مدعی شد، این به اصطلاح «محرمانه ترین اسناد هسته ای» را جاسوسان اسراییلی از قلب پایتخت کشورمان به سرقت برده اند؛ اسنادی که به گفته او بر انحراف برنامه هسته ای ایران صحه می گذاشت ولی به گفته ناظران اینها اسنادی قدیمی و تاریخ گذشته بودند که از سال‌ها پیش در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد. نتانیاهو مشهور به «بی‌بی» امسال هم با نمایش تصویری از یک قالیشویی، ادعا کرد تازه‌ترین انبار تجهیزات هسته‌ای در ایران را کشف کرده است؛ انباری که به ادعای او از چشم تیز بین آژانس بین المللی انرژی اتمی پنهان مانده و ایران در آن از تجهیزاتی نگهداری می کند که به آژانس معرفی نکرده است. کشف انبار اتمی در تورقوزآباد، اما به سوژه ای تازه برای خنده و طنز رسانه و شبکه‌های اجتماعی به ویژه در ایران تبدیل شده است. ناظران از دست‌های پشت پرده برای «سرکار گذاشتن نتانیاهو» خبر می دهند. ادعای نتانیاهو و استناد وی به یک عکس، به اندازه ای غیرمنطقی بوده که آژانس بین المللی انرژی اتمی مدت‌ها به خود زحمت واکنش هم نشان نداد . به گفته نتانیاهو، او مدتها است این اطلاعات را در اختیار آژانس قرار داده ولی آژانس به آن واکنشی نشان نداده است.

اتهاماتی تکراری برای اهدافی مشخص

اتهام زنی سران آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران در بالاترین نهاد بین‌المللی که هر سال در سطوح مختلف تکرار می‌شود، اهدافی فراتر از اقدام تبلیغاتی صرف علیه ایران را پیگیری می‌کند. در حالی که از زمان اجرای برجام تا کنون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان بالاترین نهاد راستی‌آزمایی بین‌المللی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای، طی ارایه ۱۲گزارش صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و پایبندی تهران به تعهدات برجامی را تایید کرده و پرونده(PMD) به عنوان ابعاد نظامی احتمالی فعالیت‌های هسته ای ایران از سوی آژانس بسته شده است، ولی تل آویو همچنان می کوشد در سایه حمایت‌های واشنگتن ایران را به انحراف از برنامه هسته‌ای و خروج از مسیر توافق متهم کند.

تل آویو و ریاض که از همان ابتدا مخالف هر گونه توافقی میان ایران و کشورهای ۱+۵ بودند، امروز در کنار آمریکای تحت رهبری ترامپ، پروژه تزلزل اروپا در حمایت از برجام و پایبندی آنان به توافق اتمی را کلید زده‌اند. در همین راستا نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل از اظهارات نتانیاهو حمایت می‌کند و نخست وزیر اسراییل با غلظتی بالاتر، ادعاهای ترامپ در مورد آنچه را «نقش بی ثبات ساز ایران در منطقه» می خواند تکرار می کند تا شاید زمینه‌های تخریب برجام و ایجاد «توافقی ثانویه» در موضوع هسته‌ای را فراهم کند؛ توافقی که در آن محدودیت‌های فنی هسته‌ای برای ایران دائمی شود و کشورمان را برای همیشه از داشتن حقوق هسته‌ای محروم کند. همچنین توانایی‌های دفاعی کشور هدف این تقابل قرار گرفته است.تشدید موج ایران هراسی، سواری بر این موج برای تضعیف محور مقاومت در منطقه و پیشبرد اهداف توسعه طلبانه و زیاده خواهانه از دیگر اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی در حمله به ایران از تریبون سازمان ملل است. به کارگیری روش‌های نخ نما و مضحک و ابزارهای تکراری در اثبات این ادعاها این اتهامات را در نگاه افکار عمومی جهانی از اساس تهی می کند. جامعه جهانی به این امر می اندیشد که اگر تل آویو و واشنگتن برای اثبات ادعاهای خود علیه ایران مدرک و سند محکمی داشتند، به شیوه ای کارآمدتر و جدی تر از آن برای زیرفشار گذاشتن تهران از طریق نهادها و سازمان‌های بین المللی بهره می برند و اینگونه خود را مضحکه دنیا نمی کردند.

منطق و دیپلماسی در برابر خیمه شب بازی ضدایرانی

در چنین شرایطی که واشنگتن و همپیمانان منطقه ای آمریکا هنجارها و قواعد بین المللی را با نقض عهد و اتهام زنی‌های بی سند به راحتی زیر پا می گذارند، مهمترین برگ برنده و اهرم قدرت ایران، گفتار و رفتار در چارچوب عرف، ادبیات و اصول پذیرفته شده روابط بین‌الملل است.

در این راستا، سخنان همه فهم، منطقی و تعامل جویانه رییس جمهوری کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل بسیار مثبت و سازنده ارزیابی می شود. ایران با پایبندی به اصول و قواعد بین‌المللی به ویژه در خصوص برجام می تواند رشته‌های عبری- عربی- غربی در نقشه‌ها و برنامه‌های ایران هراسی و ایران ستیزی را پنبه کند و با به جا گذاشتن سابقه‌ای قاعده‌مند در منش و کنش، اعتماد و همراهی اروپا و دیگر قطب‌های نوظهور قدرت بین‌المللی را جلب کند و از اعتبار کسب شده به این واسطه برای بیشینه سازی منافع ملی خود بهره برد. برجسته شدن دوگانگی عقلایی بودن سخنان رییس جمهوری ایران در مجمع عمومی و پایبندی تهران به تعهدات برجامی با اتهام زنی‌های بی اساس رهبران آمریکا و اسراییل به ایران در عرصه بین المللی، نشانه‌هایی روشن از پیروزی تهران در این هماوردی را نمایان می سازد.

نتانیاهو و شوهای تکراری

هفتاد وسومین مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی را برای «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی فراهم کرد تا برنامه ایران هراسانه خود را با نمایشی تکراری به پیش ببرد؛ نمایشی نخ نما که به دلیل افراط در تکرار از سال‌ها پیش جدیت و اهمیت آن رنگ باخته و به موضوعی طنزآمیز تبدیل شده است.همان طور که انتظار می رفت این بار نیز سخنرانی نتانیاهو در مجمع با محوریت ایران و با نمایش چند تصویر همراه بود. نتانیاهو پنجم مهر پشت تریبون مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شد و با نمایش تصاویری مدعی شد که ایران یک انبار سری اتمی در منطقه «تورقوزآباد» تهران دارد که تاکنون فاش نشده است . وی ادعا کرد که «من برای نخستین بار این مساله را افشا می‌کنم که ایران تاسیسات سری دیگری در تهران دارد. یک انبار سری هسته ‌ای برای انبار کردن حجم وسیعی از تجهیزات و مواد از برنامه مخفی اتمی ایران. این محل در یک قالی‌شویی ساده است»!

سخنان نخست وزیر اسرائیل بار دیگر به سوژه ای طنز در افکار عمومی جهان و به خصوص نزد مردم ایران تبدیل شده که حتی «عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه کشورمان نیز با چنین نگاهی به آن واکنش نشان داد و گفت که عده‌ای نتانیاهو را سرکار گذاشته‌‌اند و این بار به تورقوزآباد ارجاعش داده‌‌اند. نتانیاهو مهرماه سال ۱۳۹۱ نیز در مجمع عمومی سازمان ملل با نمایش کاریکاتوری کودکانه از بمب دست ساز مورد تمسخر بسیاری از حاضران، افکار عمومی و رسانه‌ها قرار گرفت اما جای تعجب است که وی همواره از این ابزار مشخص بهره می‌گیرد که تا به امروز نتیجه‌ای عکس داشته است. نتانیاهو با همواره با نشان دادن اسناد و تصاویر جعلی و ساختگی تلاش می کند تا دستیابی ایران به بمب هسته ای را محتمل و خطرناک جلوه دهد؛ موضوعی که پیش از نتانیاهو نیز وجود داشته و به احتمال قوی در آینده هم ادامه خواهد یافت.

نخست وزیر رژیم صهیوینستی در همان تاریخ (مهر ۹۱) در گفت وگو با شبکه آمریکایی «ان.بی.سی» تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران تا شش الی هفت ماه دیگر به بمب اتم دست پیدا خواهد کرد. پیشتر او در کتاب خود با عنوان «مبارزه با تروریسم: چگونه دموکراسی می تواند شبکه بین‌المللی تروریسم را در هم نوردد» پیش بینی کرده بود در فاصله سه تا پنج سال آینده ایران از سلاح اتمی برخوردار می شود. پیش از نتانیاهو، دیگر مقامات رژیم صهیونیستی نیز ادعاهایی مشابه را تکرار می کردند به عنوان نمونه «شیمون پرز» وزیر امور خارجه وقت این رژیم در سال ۱۳۷۱ در مصاحبه ای با تلویزیون فرانسه اعلام کرد ایران تا سال ۱۹۹۹ میلادی (۱۳۷۸) به بمب هسته ای مسلح خواهد شد.افزون بر آن، هشدار «ایهود باراک» وزیر امور خارجه وقت اسرائیل در سال ۱۳۷۵ مبنی بر دستیابی ایران به سلاح اتمی طی چهار سال آینده در سخنرانی خصوصی با اعضای کنگره ی آمریکا از دیگر موارد تاریخی به شمار می رود. با توجه به چند نمونه از ادعاهای مقامات صهیونیستی که اشاره شد، می توان به این نکته رسید که تهدید نشان دادن جمهوری اسلامی ایران در اولویت سیاست خارجی تل آویو قرار دارد. آنان در تلاشند تا ضمن برجسته سازی فعالیت‌های هسته ای ایران، فعالیت‌های هسته ای غیرصلح آمیز خود را از افکار عمومی جهان دور نگهدارند.

طنز تلخ ادعاهای نتایناهو آنجاست که این رژیم دست کم ۲۰۰ کلاهک هسته ای در اختیار دارد اما نه به عضویت «پیمان منع گسترش سلاح‌‌های هسته ‌ای» (ان.پی.تی) در آمده و نه به ماموران و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی مجوز بازدید از مراکز هسته ای و تسلیحاتی خود را صادر می‌کند. در دوره ای که اوباما بر صندلی ریاست جمهوری آمریکا تکیه زده بود به ادعاهای نتانیاهو اهمیت زیادی داده نمی شد. حتی سخنرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره آمریکا که در آستانه توافق هسته ای ایران و ۱+۵ انجام گرفت با نکوهش اوباما همراه بود و وی این سخنان را تکرار مکررات و ادعاهای دانست که عاری از حرفی تازه است.

در دو سالی که از عمر دولت ترامپ می گذرد، شاهد تکاپوی بیش از پیش نتانیاهو و ایپک به عنوان لابی پرنفوذ یهود در آمریکا هستیم. بنابراین نمایش‌هایی که پیشتر به تنهایی از سوی نتانیاهو ارائه می شد، حال سویه ای دیگر به خود گرفته و نه تنها در موضوع هسته ای که در مسائل موشکی نیز با همراهی مقامات کاخ سفید اجرا می شود همانند شوهای تبلیغاتی که هر از چند ماه یکبار از سوی «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل با همان ادبیات صهیونیستی نمایش داده می شود. اما تلاش مقامات رژیم صهیونیستی و آمریکا برای متقاعدسازی جهان علیه برنامه هسته ای و موشکی ایران به ویژه در فضای پسابرجام که آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۲ گزارش خود بر صلح آمیز بودن این گونه فعالیت‌های ایران تاکید کرده، به نظر نمی رسد راه به جایی ببرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ