مسکو: ایران بازیگر مهم در ایجاد ثبات سوریه است
سرویس خارجی: وزیر دفاع روسیه تأکید کرد، از آنجایی که ایران یک بازیگر مهم منطقه‌ای است نقش بسزایی در ایجاد ثبات در سوریه ایفا می‌کند.

«سرگئی شویگو» گفت: ایران همانند ترکیه یک بازیگر مهم در منطقه است و نقش مهمی در ایجاد ثبات در سوریه ایفا می‌کند و همانطور که همه می دانند، ایران به همراه ترکیه و روسیه یکی از کشورهای تضمین کننده آتش‌بس در سوریه است که هدف اصلی آن دستیابی به توافق در خصوص راه‌حل برای بحران سوریه است. وی در ادامه گفت: در رابطه با تنش‌ها میان ایران و اسرائیل، موضع روسیه حل هرگونه مناقشه از طریق گفتگو و خودداری از استفاده از نیروی نظامی یا نقض قوانین بین‌المللی است. وزیر دفاع روسیه در ادامه تأکید کرد، مسکو بارها از وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) درخواست کرده تا مذاکراتی درباره مسائل مربوط به امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای میان دو کشور برگزار شود اما واشنگتن آمادگی برگزاری چنین گفتگوهایی را ندارد. وی افزود: واشنگتن می‌گوید دشمنانی در خاورمیانه و خاوردور دارد اما پایگاه‌های نظامی و نیروهایش را نزدیک مرزهای روسیه مستقر می‌کند. این مقام نظامی ارشد روسیه تأکید کرد: اتهامات واشنگتن مبنی بر اینکه روسیه پیمان موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد موسوم به «INF» را نقض کرده، مبهم و بی‌اساس است و در حقیقت این آمریکاست که در حال نقض این پیمان به ویژه با استقرار نیروها و تجهیزات خود در اروپا است. شویگو در پاسخ به سوالی درباره تأمین سامانه‌های «اس-۳۰۰» برای سوریه هم گفت، اول از همه باید تأکید کرد که سامانه اس-۳۰۰ یک سامانه پدافندی است و به همین دلیل هم تهدید مستقیمی برای امنیت ملی هیچ کشوری به حساب نمی‌آید و تنها می‌تواند تهدیدی برای هرگونه استفاده از حمله هوایی باشد؛ تصمیم درباره تأمین این سامانه برای دولت‌های خارجی مستلزم دریافت درخواست رسمی از مسکو است و روسیه درخواستی از دمشق برای سامانه‌های موشکی اس-۳۰۰ دریافت نکرده است اما آمادگی داریم در این رابطه مذاکره کنیم.

خبر دیگر اینکه روزنامه صهیونیستی یدیوت آهارونوت به نقل از مخالفان سوریه نوشت: پیروزی اسد در درعا به انقلاب و آرزوی مخالفان پایان داد.این روزنامه در گزارشی مفصل درباره اوضاع جنوب سوریه به اعتراف تروریست ها به پیروزی ارتش سوریه در استان درعا پرداخت و به تسلیم شدن تروریست ها در بسیاری از شهرها و روستاهای استان درعا، پذیرفتن شروط دولت سوریه از سوی آن ها، تسلط ارتش سوریه برهمه گذرگاه های مرزی با اردن و بازگشت آوارگان به شهرهای خود اشاره کرد. این روزنامه صهیونیستی به نقل از یکی از تروریست ها نوشت: تسلیم شدن تروریست ها در واقع پیروزی اسد بر مخالفان است. وی افزود: درعا به پایان رسید و انقلاب مخالفان را به پایان رساند. این مخالف سوری گفت: امیدواریم منطقه مرزی با اسرائیل گسترده تر شده و ما را دربرگیرد و به این ترتیب دست بشار اسد به ما نرسد. آهارونوت اضافه کرد: تسلط ارتش سوریه بر درعا و مرزهای اردن یک پیروزی راهبردی برای اسد و ضربه ای روحی و روانی به مخالفان است. این روزنامه نوشت: سقوط استان درعا و تسلیم شدن مخالفان، انگیزه مبارزه را از آن ها می گیرد زیرا هفت سال پیش، انقلاب مخالفان از این منطقه آغاز شد. گفتنی است ارتش سوریه در چند روز گذشته در عملیات آزادسازی مناطق جنوبی این کشور بر ۸۰ درصد استان درعا مسلط شد و توانست گذرگاه نصیب، مهمترین گذرگاه مرزی این کشور در مرز با اردن را از کنترل تروریست ها خارج کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ