مصطفی کمال پور‌تراب‌، تئوریسین موسیقی ایران درگذشت
 

مصطفی کمال پورتراب تئوریسین صاحب‌ نام موسیقی ، صبح دیروز در نود و دو سالگی بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.
به گزارش ایسنا، مصطفی کمال پورتراب متولد ۱۳۰۳، آهنگ‌ ساز ایرانی و از استادان تئوری موسیقی بود. او از اعضای هیات مؤسس و نایب‌رئیس شورای عالی خانه موسیقی ایران بود.
پدر کمال پورتراب از افسران نظامی شوروی بود که بعد از انقلاب اکتبر سال ۱۹۱۷به ایران آمد و ازدواج کرد. او فرزند اول خانواده بود و در پنج‌ سالگی، پدرش یک فلوت برای او خرید و پورتراب با آن برای بچه‌های محله آهنگ‌هایی را که شنیده بود می‌نواخت.
پس از آموختن مقدمات موسیقی، سال ۱۳۱۸وارد دوره شش‌ساله متوسطه هنرستان عالی موسیقی شد و تا سال ۱۳۲۴که مدرک دیپلم را دریافت کرد، سازهای متنوعی نظیر فاگوت را از یاروسلاو بیزا، ویولن را از حشمت سنجری و عطاءالله خادم میثاق و تار را از موسی معروفی فرا گرفت. وی همچنین تئوری موسیقی ایرانی را نزد روح‌الله خالقی آموخت و در فراگیری آواز گروهی از آموزش‌های روبیک گریگوریان و در سرایش از آموزش‌های فریدون فرزانه و پاتما گریان استفاده کرد. پس از آن، به دلیل این که امکان تحصیل در دوره عالی آهنگسازی در هنرستان وجود نداشت، به طور خصوصی نزد پرویز محمود به فراگیری آهنگسازی پرداخت. او بعداً همین رشته را در هنرستان نیز ادامه داد و در سال ۱۳۳۹فارغ‌التحصیل شد. او بعدها در سال ۱۳۴۶دوره‌ای تکمیلی نیز در فرانسه گذراند. پورتراب از ۱۳۲۴ تدریس موسیقی را آغاز کرد. وی در سال ۱۳۴۰سرپرستی یکی از ارکسترهای وزارت فرهنگ و هنر ایران را به عهده گرفت. همچنین در فاصله ۱۳۵۰تا ۱۳۵۲مدیر هنرستان موسیقی ایران شد. همچنین او در زمینه ترجمه آثاری چون «کن‍ترپوان به‌زبان ساده»، نوشته‌ اچ. سی. ال. است‍اک، «تج‍زیه و تح‍لی‍ل موسی‍قی برای جوانان»، نوشته‌ ل‍ئ‍ونارد برنس‍تاین، «هارمونی بر روی شستی‌های پیانو»، نوشته‌ کارل پدرن، «تک‍الی‍ف و حل مس‍ائ‍ل ت‍ئ‍وری موسی‍قی و تع‍لی‍م خط و خوشن‍ویس‍ی»، نوشته‌ اتوره پوتس‍ولی، «آموزش کن‍تر پوان مدال (مق‍امی)»، نوشته‌ مارسل دوپر، «هارمونی کلاسی‍ک»، نوشته‌ سی. اچ. کی‍تس‍ون، «موسیقی مدرن»، نوشته‌ موریس لورو، «موتس‍ارت»، نوشته‌ یان مک لی‍ن، «زندگی پراضطراب چایک‍وفس‍کی»، نوشته‌ هربرت ولس‍توک، «هانون»، نوشته‌ شارل لویی، «هارمونی مدرن (توضی‍ح و کاربرد آن)»، نوشته‌ ایگ‍لف‍یل‍د هال و «هماهنگی علمی و عملی»، نوشته‌ هانری سارلی را منتشر کرده است.
مراسم تشییع پیکر زنده یاد مصطفی کمال پورتراب ساعت ۹ صبح جمعه چهارم تیر ماه از مقابل تالار وحدت تهران به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار می شود.
روزنامه اطلاعات درگذشت این استاد فرهیخته را به خانواده‌ محترمشان و جامعه موسیقی ایران تسلیت می‌گوید.
پیام تسلیت مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد درگذشت «معلم بزرگ عرصه موسیقی» را تسلیت گفت. در پیام فرزاد طالبی – مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد – درپی درگذشت مصطفی کمال پورتراب آمده است:
بسمه ‌تعا‌لی
‌گاهی خبر، تلخ‌تر از پیش می‌رسد…
بزرگمرد عرصه‌ی هنر موسیقی، آخرین پیوند نغمه‌ها و نواها را در کوچ ابدی خود، سامانی جاودانه بخشید.
استاد «مصطفی کمال پورتراب» فرزند برومند خاک بود و اینک نیز همسفر خاک شده است.
چهره‌ ماندگار موسیقی ایرانی که بسیاری از نام‌آوران شاخص و تأثیرگذار این هنر در روزگار ما، وام‌دار دانش و تجربیات روشن اویند و آثار مکتوب وی را مرجع پژوهندگان و دانشجویان این حوزه می‌دانند.
آمرزش و آرامش روح بلندش را از درگاه ایزدمنان، امید می‌بریم و برای بازماندگان محترمش، صبر و اجر مسألت می‌نماییم. “

Email this page

نسخه مناسب چاپ