معترضان قطع عضو به دست پلیس، نماد تازه اعتراضات در فرانسه شدند
سرویس خارجی: همزمان با ادامه سرکوب خشونت‌بار اعتراضات در فرانسه، تصویر معترضانی که یکی از اعضای خود را به دست پلیس از دست داده اند، به نماد تازه اعتراضات مردمی در فرانسه علیه دولت تبدیل شده است.

معترضان به سیاست‌های دولت فرانسه، این هفته در سیزدهمین شنبه متوالی به خیابان‌های پایتخت و دیگر شهرها آمدند. پلیس پاریس با استفاده از گاز اشک آور سعی در متفرق کردن معترضان داشت. در سیزدهمین هفته اعتراض های مردمی پاریس، دست یکی از معترضان به اوضاع اقتصادی فرانسه و سیاست‌های دولت امانوئل مکرون موسوم به جلیقه زردها، بر اثر انفجار نارنجک قطع شد. قطع دست این معترض در اثر انفجار نارنجک ممکن است نشانه ورود این اعتراض ها به خشونت‌های بیشتر میان معترضان و پلیس باشد. تا کنون دهها معترض فرانسوی یکی از اعضای خود را به دست پلیس از دست داده اند. خبر دیگر اینکه با ادامه تنش لفظی میان مقام‌های رم و پاریس، دولت فرانسه اعلام کرد که سفیر خود را از ایتالیا فراخوانده است. دولت فرانسه در اقدامی که در تاریخچه اتحادیه اروپا بسیار نادر است، در واکنش به اظهارات مقام‌های ایتالیایی در حمایت از معترضان فرانسوی، سفیر خود را از رم فراخواند. در بیانیه پاریس دلیل فراخواندن سفیر، «مداخلات ایتالیا در امور داخلی» فرانسه عنوان شده است.

*اسپانیا

هزاران تن از مردم اسپانیا در اعتراض به مذاکرات پیشنهادی دولت برای کاهش تنش های سیاسی در منطقه کاتالونیا، تظاهرات کردند.در این تظاهرات که از سوی احزاب مخالف راست افراطی و راست میانه سازمان دهی شده بود، معترضان درحالی که پرچم اسپانیا را در دست داشتند، خواستار اتحاد اسپانیا و برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

*ایتالیا

اتحادیه‌های تجاری ایتالیا در اعتراض به رکود اقتصادی و بی‌عدالتی اجتماعی دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.ایتالیا با وجود اینکه یکی از مهمترین تولید کنندگان در اروپاست، اما بالاترین آمار بیکاری را در قاره سبز دارد.صدها هزار تن از مردم ایتالیا در خیابان‌های رم، پایتخت دست به اعتراض زده و علیه سیاست‌های اقتصادی دولت پوپولیست این کشور تجمع کردند.

*صربستان

هزاران نفراز مردم صربستان علیرغم سرمای شدید هوا علیه رئیس جمهور این کشور در بلگراد پایتخت و چندین شهر دیگر این کشور در دهمین آخر هفته متوالی دست به اعتراض زدند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ